Mazlení se psy jako lidská droga

Také jen těžce odoláváte nutkání pomazlit se se psem, ať už s tím svým, nebo s úplně cizím? Není se čemu divit, nová studie ukazuje, že takovýto kontakt se psem na lidský mozek funguje jako droga.

Nová studie teď odhalila, že mazlení s těmito chlupáči má na náš mozek podobný účinek jako droga. Oproti drogám, jak je známe, má však na nás mazlení se psem jen samé příznivé účinky. Nejenže uvolňuje hormony štěstí a pohody serotonin, dopamin a oxytocin, díky tomu i snižuje krevní tlak a míru stresu.

Kontakt se psy nám tedy zlepšuje náladu. Ptáte se, jak to vlastně funguje? Lidský mozek pracuje jedním z našich smyslů – hmatem – tak, že povrchy, kterých se dotýkáme (nebo se dotýkají nás), rozděluje na příjemné, neutrální a nepříjemné. V části mozku zvané přední cingulární kůra, která zodpovídá i za naše emoce, pak dochází k různé interpretaci těchto vjemů podle jejich příjemnosti. Hlazení a mazlení se psem tak uvolňuje serotonin a dopamin, které zlepšují naši náladu a snižují míru stresu.

Lidé jsou stvoření společenská a potřebují pravidelný dotek, který mezi sebou často zanedbáváme nebo k němu nemáme dostatek příležitostí. V tom nám mohou naši psí parťáci pomoci. Ti se o svůj díl vzájemného kontaktu vždy spolehlivě přihlásí a navíc, kdo by odolal tomu jejich kožíšku, že?

Mimo uvolňování hormonů štěstí nám ke kvalitnějšímu životu psi pomáhají i jinak. Díky nim udržujeme zdravější životosprávu – máme dostatek pohybu, trávíme více času venku na čerstvém vzduchu a nabíráme ze sluníčka vitamin D. Spaní v posteli se psem nám také může přinést klidnější spánek, a navíc je to výborný a přirozený prostředek k utužování vzájemných vztahů.

Patříte stejně jako já mezi ty, co si málokdy nechají ujít příležitost pomazlit si psa? Taky si užíváte ty večery na gauči, kdy vám psí hlava leží na klíně? Pozorujete na sobě nějaký rozdíl v období před pořízením psa a poté? Jste teď šťastnější a spokojenější? Já osobně si připadám klidnější.

 

Související články

Když je pes slepý

Stejně jako lidé i psi mohou trpět postupným selháním zraku, například vlivem věku nebo onemocnění. Psovi, kterému se zhoršuje zrak, bohužel nepomohou brýle, ale jeho pán pro něj může udělat mnohé. Přestože péče o slepého či slepnoucího psa může být...

Jak se co nejlépe připravit na příchod koťátek?

Rozhodli jste se pro uchovnění své kočky a nyní očekáváte příchod prvních koťátek? Využijte proto těch několika týdnů březosti, abyste se mohli na příchod malých roztomilých koťátek pořádně připravit. V článku přinášíme tipy, díky kterým bez problému...

Bázlivý pes – co s tím?

Vystraší se váš pes, pokud slyší nečekaný zvuk, nebo se vám vystrašeně krčí k nohám, jakmile se ocitne v blízkosti jiného psa? Stejně jako lidé mohou psi zažívat strach. V takových chvílích musíme být svým čtyřnohým parťákům oporou a udělat vše,...