Cvičení se psem. Jaká je zdravá míra?

Jedním z mých letošních novoročních předsevzetí bylo se více hýbat. Pes je pro aktivní život skvělý parťák. Jaká je ale zdravá míra cvičení se psem?

Kolik cvičení je pro psího chlupáče denně optimální s ohledem na jeho velikost a stáří? Co se stane, když mu dáte zabrat víc? A jak se tomu v ideálním případě vyhnout? Univerzální návod asi neexistuje, vždy to odvisí nejen od vaší, ale především od chlupáčovi fyzičky a dalších faktorů, jako jsou věk a váha nebo zdravotní stav.

Jsou psí chlupáči, kteří vás budou dobrovolně vláčet desítky kilometrů po horách, jsou jiní, kteří neradi vystrčí čeníšek ze dveří domu nebo bytu. I toto musíte brát v potaz. Z gaučáka přes noc atleta prostě neuděláte. Postupnými krůčky to můžete ale alespoň vyzkoušet. Ale i psa zvyklého na zátěž můžete utahat k padnutí.

No, a co když máte opačný problém? A sice nedostatek času. Pokud je čas vaším úhlavním nepřítelem (mně se to stává v poslední době velmi často) a vy jste v pracovní dny v jednom kole, možná si lámete hlavu, jak psovi cvičení vykompenzovat. Můžu cvičit se psem doma? Můžu to spojit s nějakým fitness pro sebe?

Ať už řešíte první nebo druhý problém, klíčem k řešení je udělat si tréninkový plán. Nelekejte se, nemusíte mít hned tabulku s přesným časovým harmonogramem a indikátory, kterých musíte oba dosáhnout. Důležitá je u cvičení se psem především pravidelnost.

I trénovaného psa “uvaříte”, pokud si dáte měsíc pauzu a pak vyrazíte na dogtrekkingový závod. I netrénovaného psa potěšíte, když s ním každý den popoběhnete několikset metrů. Říká se, že abyste udrželi psa aktivního a zdravého, měli byste mu věnovat MINIMÁLNĚ 20-30 minut na procházku denně. Já bych za to přidala u dospělého psa ještě krát tři.

Někteří kynologové pak tvrdí, že s každým měsícem věku štěněte byste měli přidávat po 5 minutách. Takže například s tříměsíčním štěnětem byste měli cvičit 15 minut až dvakrát denně. V půl roce už by to mělo být půl hodiny. Dospělý pes by pak měl být aktivní v rozmezí od té půl hodiny až po 2 hodiny denně. Můžete se s nimi procházet, běhat, plavat nebo si jen hrát s míčem.

Pokud vy i váš psí chlupáč máte pocit, že je čas pokročit na vyšší level, můžete začít s nějakým psím sportem. Velmi populární je teď běhání se psem nebo dogtrekking. Krásný sport je také mushing ve všech jeho formách. Samozřejmě pro každé plemeno se hodí trochu jiný psí sport. Krátkonosá plemena více trpí na respirační problém, bývají ale velmi dobře stavění a ideálním sportem tak pro ně je např. tahání břemen.

Ať už máte doma jakéhokoli psího chlupáče, věnujte mi alespoň tu hodinu denně, ať nezakrníte vy i on. Vzájemné chvilky si spolu dozajista užijete. Cvičení se psem zdar!

 

Související články

Obezita u koček: Co (ne)funguje a na co si dát pozor

Obezita trápí zejména kočky žijící v bytě. A nejedná se jen o estetickou záležitost – obezita je totiž častou příčinou návštěvy veterinární ordinace. Kromě toho, že nadváha celkově ovlivňuje kvalitu života kočky, zvyšuje riziko různých onemocnění a...

Jarní péče o psí srst

Na jaro se snad všichni majitelé psů těší. Konečně končí období procházek v nepříznivém počasí. S postupným oteplováním se ale mění také nároky na péči o našeho psa – a srst není výjimkou. Správná péče o zdraví psa a jeho pokožky totiž pomůže zamezit...

Návštěvy veteriny bez stresu

Pravidelné návštěvy veterinární ordinace jsou nedílnou součástí péče o zdraví psů. Pro mnohé psy ale mohou být tyto prohlídky zdrojem úzkosti a stresu. Jak jim můžeme pomoci zvládnout strach, aby návštěva veterináře proběhla co nejklidněji?

Nejčastější mýty o kočkách

O kočkách koluje řada mýtů a polopravd, které jsou s nimi spojené od nepaměti. Přestože je řada z nich neškodná, některé mohou vést k nesprávné péči. V článku proto uvádíme na pravou míru čtyři nejčastější mýty, které jsou s kočkami spojovány.

Canisterapie – když psi léčí

Kromě toho, že nám psi každý den dělají společnost a přinášejí spoustu radosti, mají také velký potenciál ve zdravotnictví a terapeutické péči. Canisterapie je dnes považována za účinnou metodu, která pomáhá zlepšovat naše fyzické i psychické zdraví....

Kočky a stres

Kočky mohou na první pohled působit klidně a velmi vyrovnaně. Jsou ale velmi citlivé na změny a různé podněty ze svého okolí a mohou tak být náchylnější ke stresu. Stres je pro ně přirozenou reakcí na situace, které vnímají jako ohrožující. Zatímco...

Chyby při krmení malých plemen psů

Malá plemena psů jsou oblíbenými společníky v mnoha domácnostech. Ačkoliv mohou působit nenáročně, jejich výživa vyžaduje zvláštní pozornost. Nesprávné krmení může vést k zažívacím potížím, nadváze nebo zdravotním komplikacím. Abychom těmto problémům...

Se psem na hory

Přicházející zimní sezóna pomalu, ale jistě začíná lákat na výjezd do hor. Ať už se chcete vydat na lyže, snowboard, běžky, nebo jen tak do přírody, určitě zvažujete, jestli s sebou vezmete i čtyřnohého člena rodiny. Pes udělá z každé dovolené...

Péče o tlapky a srst v zimě

Mrazivé počasí, vysoká vlhkost, střídání teplot a také posypová sůl na chodníku a silnicích, to vše dává zabrat nejen imunitnímu systému, ale také psí srsti a tlapkám. Jak v zimním období pečovat o zevnějšek svého domácího mazlíčka, aby se cítil co...