Kočky na cestách. Jak je připravit na cestování a v čem přepravovat?

Domácí kočka se nepodívá ven tak často jako pes, o to více ji pak na tuto skutečnost musíme připravit. Nějaká ta návštěva veterináře nebo i cesta na chalupu je přece jen nemine.

Některé kočky zvládají cestování v pohodě, pro jiné je to ohromný stres, ze kterého se dostávají i několik dní. Jsou to přece jen teritoriální zvířata se silnou vazbou na místo. Ta moje je někde uprostřed. Celou cestu řádně nadává, patřičně nahlas vyjadřuje svůj nesouhlas a nenechá si ujít jedinou příležitost, kdy jsem dostatečně blízko přepravky, aby mi svou nespokojenost dala pocítit i drápkem. U veterináře se pak chová jako vzorná klidná kočička, ale jen co přijdeme domů, hodí po mně pohrdavým pohledem a ignoruje mě, dokud nedostane hlad.

Základem je kočku seznámit s přepravkou, ve které bude cestovat. Nechejte ji doma otevřenou, dávejte do ní oblíbené kočičí pamlsky, ať si k ní vytvoří kladný vztah a považuje ji za svoje bezpečné místo. Můžete do ní vložit také její deku nebo polštářek. Podpořit ji před cestou můžete i různými přírodními přípravky na zvládnutí strachu a stresu, které seženete v chovatelských potřebách nebo u veterináře.

Pokud se na cestu chcete vydat autem, upřednostnila bych určitě pevnou přepravku před látkovou taškou. Můžete také kočičce před umístěním do přepravního boxu nasadit kšíry, pokud je snese, abyste ji v případě potřeby měli za co chytit nebo přepravit i jinak.

Podle české legislativy máte povinnost zajistit bezpečnost přepravovaného zvířete i osob. Samozřejmostí je nenechat kočku volně ve vozidle. Nejenže může v případě nehody znamenat ohrožení života ostatních cestujících, samozřejmě i jí samotné se může něco přihodit. Lehce totiž může způsobit nehodu. Jako nejbezpečnější způsob přepravy kočky se jeví připoutání pevné přepravky bezpečnostními pásy na zadním sedadle. Na sedadlo umístěte přepravku dvířky na stranu, ne po směru jízdy. Pokud vás zajímá americký test kvality přepravek, najdete ho tady. V zavazadlovém prostoru se vožení koček nedoporučuje, obzvláště pak u sedanů. Může tam být nedostatečné proudění vzduchu a kočičce hrozí přehřátí.

Kromě výběru správné přepravky je potřeba kočičce zařídit i tepelný komfort. V létě použít klimatizaci a v zimě zas topení. Já mám třeba na zimu, aby mi kočka při cestě k autu neofoukla, ušitý fleecový obal na klec. Myslím, že se dá i koupit. To, že je naprosto nevhodné nechávat kočky samotné v autě, snad ani nemusím zmiňovat.

Pokud máte koček víc, přepravujte je odděleně, každou ve své přepravce. I ty nejlepší kamarádi se ve stresových situacích někdy chovají nezvykle a agresivně. Navíc se snižuje proudění vzduchu a zvyšuje se riziko přehřátí. Uklidnit je ale můžete tím, že na sebe uvidí.

Pokud s kočkou cestujete na nové místo, kde to nezná, nechte ji nejdříve se rozkoukat v přepravce. Poté ji vypusťte do pokoje, přepravku nechejte otevřenou, aby se do ní kdykoli mohla schovat a alespoň týden ji nepouštějte ven, dokud si k místu neutvoří vazbu.

Jak zvládají cestování vaši kočičáci?

 

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?