Prevence výživou aneb Jaké krmivo vybrat štěňatům miniaturních psích plemen

Mini plemena psů mají specifické nároky na výživu i celkovou péči. Jejich tělesný vývoj probíhá mnohem rychleji. Vedle jemné stavby těla i čelistí je proto při výběru krmení potřeba zohlednit také jejich zrychlený metabolismus. Jak správně krmit štěňátka těchto malých psích lásek?

Jsou malí, ale to jim neubírá na energii, se kterou se vrhají do života. Štěňata mini plemen psů potřebují stejně jako mláďata středních a velkých psích plemen tu nejlepší péči, aby správně prospívala a vyrostla ve zdravé a silné psy - v tomto případě psíky. Úplným základem je výběr granulí. Ty vybírejte vždy podle věku a velikosti, v tomto případě by vás měla zajímat krmiva pro štěňata malých plemen psů. Zajímavou novinkou na trhu je řada Brit Care Mini se svým produktem Brit Care Mini Grain Free Puppy. Jak ale na výživu mini štěňátka prakticky?

Rozdělte krmnou dávku do několika porcí

Pro správné fungování metabolismu je potřeba psímu štěněti zajistit dostatečný přísun energie. Krmení by mělo být ideálně rozděleno do několika krmných dávek. Je vhodné je rozdělit do tří až pěti porcí. Záleží nejen na apetitu a aktivitě vašeho psího drobečka, ale - pro někoho možná překvapivě - také na okolních vlivech, jako je například teplota. V letních pařácích může být celková denní krmná dávka o něco málo nižší, než když jsou třeskuté zimy. Organismus malých psíků je totiž vystaven zvýšeným nárokům na termoregulaci, což je dáno jejich malým vzrůstem a blízkostí u země, kde se rychleji ochlazují.

Dodržujte také doporučené dávkování, které najdete na obalu krmiva. Malému psíčkovi určitě neprospějete tím, když mu budete chtít přilepšit nějakou tou troškou navíc. Překračováním denní krmné dávky, tedy překrmováním, zbytečně dochází k přetěžování organismu zvířete. Při přechodu z mateřského mléka (zhruba od 3. až 4. týdne věku psa) podávejte po dobu jednoho týdne štěněti nejdříve menší porce granulí a nechte jej pokračovat v sání. Podle jeho reakcí na novou stravu a konzistence stolice pokračujte a postupně dávku navyšujte na doporučenou.

Granulky určené pro malá plemena psů a obzvláště pro štěňata miniaturních plemen bývají malé. Čelisti těchto pejsků nejsou tak silné, aby si dokázaly poradit s velkými granulemi. Krmení ideálně podávejte zvlhčené vodou.

Dbejte na kvalitu aneb Prevence výživou

To, čím štěně krmíte do jednoho roku věku, je zcela zásadní pro kvalitu jeho dospělého života. Obecně doporučuji dát přednost hypoalergenním a holistickým krmivům. Tělesný vývoj mini psíků probíhá rychleji, než je tomu u psů středních a velkých plemen. Tito malí psí chlupáči navíc ještě velmi rádi běhají. Už odmalička tyto psí kuličky potřebují takové krmení, které jim dá na to vše dostatek energie a zároveň potřebnou výživu pro jejich štěněcí klouby.

Mladý organismus mini štěňat potřebuje jednak vyvážený poměr základních živin a vitaminů a jednak zvýšený příjem bílkovin a minerálů. Krmivo pro štěňata miniaturních plemen by tedy mělo mít nejen zvýšenou hladinu omega-3 mastných kyselin, které přispívají ke správnému rozvoji mozku, ale také vývoji oka a celkově lepšímu zraku v dospělosti psíka. Jsou navíc vysoce stravitelné a zároveň dodají dostatek potřebné denní výživy. Na podporu zdravého růstu a pevných svalů je také potřeba zvýšená hladina bílkovin. Pro zdravý chrup a kosti by mělo krmivo obsahovat také větší podíl minerálních látek včetně vápníku. Esenciální mastné kyseliny jsou pak důležité pro zdraví kůže a bohatou srst.

Dopřejte správnou péči a výživu i feně

Nevíte, kdy můžete u vašeho štěněte přejít na krmení pro dospělé psy? U mini psů je za štěně považován psí chlupáč až do jednoho roku života. Vývoj každého pejska je velmi individuální, vždy je proto lepší se alespoň telefonicky poradit s vaším veterinářem nebo výživovým poradcem, pokud si nejste jistí (ať už kvůli nadváze, či naopak podváze). Obecně ale platí, že po dvanácti měsících věku pejska můžete u miniaturních plemen pomalu začít přecházet na krmivo pro psí dospěláky.

Alespoň ze začátku se doporučuje dávat štěněti stejné krmení, jaké dostávala jeho psí maminka (kojící fena). Pokud byste chtěli změnit značku, začněte nejprve postupným mixováním a až časem krmení úplně nahraďte. Aby malí psíček správně prospíval, je důležité, aby byla správně živená i fena (jak po dobu březosti, tak i v době kojení a odstavu). Vždy je proto dobré se při pořizování nového psího přírůstku chovatele zeptat, čím své psy krmí.

Máte doma malého mazlíka? Jaké máte zkušenosti s výživou miniaturních plemen psů a případně mini štěňátek?

 

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?