Deset faktů o vzteklině, které by vám neměly uniknout

Vzteklina není v Česku běžná, ve světě ale představuje velké zdravotní riziko. Podle dostupných dat za loňský rok se situace příliš nezlepšila a některé případy nákazy zvířat tímto onemocněním se nedávno objevily i u nás. Co bychom jako majitelé domácích mazlíčků měli o vzteklině vědět?

Poprvé jsem o vzteklině, tak jako řada z vás, slyšela už jako dítě ve škole. Zafixovala jsem si to, že se vyskytuje u lišek a netopýru, naši psí chlupáči se proti ní  pravidelně očkují a že v případě nákazy může být (smrtelně) nebezpečná i pro člověka. Pak jakoby na nějaký čas zmizela z mého povědomí či pozornosti. Dnes se s ní setkávám především během svých cest po světě. V řadě zemí totiž není na vzteklinou nakažené psisko tak těžké narazit. Vzteklinu si nemusíte vy nebo váš psí mazlík přivézt jen z cest, do Česka se může dostat i v důsledku nekalého obchodu se zvířaty.

Pokud jste vyrůstali na venkově, určitě si dobře pamatujete hlášení místního rozhlasu o hromadných očkováních. Tato povinnost majitelů psů, která platí už více jak padesát let, stále trvá, i když  Česká republika se u tohoto onemocnění řadí k zemím s minimálním výskytem. Ve světě je ale situace úplně jiná - na vzteklinu tu živé bytosti umírají každých pár minut. Některé země v reakci na zvyšující se výskyt reagují zaváděním nejrůznějších omezení na cestování se zvířaty, např. karantén na letištích a podobně. Monitoring zavlečení nákazy zpřísnila i Česká veterinární správa.

To vše mě přimělo k tomu sepsat dnešní článek s deseti fakty, které by vám o vzteklině neměly uniknout.

  1. Vzteklina je akutní virové onemocnění centrálního nervového systému. Ročně je proti podezření na vzteklinu očkováno 15 milionů lidí po celém světě.
  2. Přes nejmodernější technologie a znalosti v oblasti medicíny se nákaza nedá po testech 100% vyvrátit, ale ani potvrdit.
  3. Mezi její hlavní projevy patří především změny chování jako podrážděnost a agresivita. Existují dva typy nákazy. První typ nákazy se projevuje zmíněnou zuřivostí. Druhý je více latentní, jedná se o takzvanou tichou vzteklinu. Zvýší se také citlivost na světlo, pes může začít vyhledávat tmavé kouty. Může také přestat, nebo naopak začít žrát jinak.
  4. Onemocnění se rozvíjí ve třech etapách. V konečné fázi se objevují paralyzující křeče. Vzteklina není léčitelná a ve většině případů je i smrtelná. V případě včasného zásahu, než se projeví klinické symptomy, je ovšem naděje na přežití velká.
  5. Příznaky se zpravidla neobjevují hned. Což způsobuje problém především u rozpoznání onemocnění u domácích mazlíčků a tedy i oddálení včasné pomoci. Může to trvat od několika týdnů až po několik měsíců, dokonce i rok.
  6. Zatímco ve vyspělých zemích jsou nejčastějšími přenašeči divoká zvířata, v rozvojových zemích jsou to podle údajů Světové zdravotnické organizace psi (až v 95 % případů).
  7. Existují různé druhy vztekliny. Celosvětově rozšířená je vzteklina psí. U nás se vyskytovala i vzteklina lišek (obecných). Od 90. letech se řadíme mezi země bez výskytu tohoto onemocnění.
  8. To, že se vzteklina nejčastěji přenáší pokousáním od nakaženého jedince, je zažitý mýtus. K přenosu může dojít i pouhým olíznutím místa s oslabenou vrstvou kůže, např. rozbité koleno. Někdy stačí jen drobná záděrka. Přenáší se slinami. V případě podezření, že váš pes přišel do kontaktu s nákazou, vyhledejte okamžitě veterináře.
  9. V našich podmínkách se pes může nejčastěji nakazit od jiných psů, často dovezených do ČR nelegálně ze zemí, kde se vzteklina vyskytuje. V minulosti se jednalo například o Rumunsko. Nejvíce ohrožená jsou štěňata. Vzteklina neohrožuje jen psy, ale i kočky.
  10. Pes žijící doma, který se nepohybuje mezi domácími zvířaty, chytne snáze psinku, která pro něj v našem prostředí může být větším rizikem než vzteklina. Někteří veterináři proto doporučují takzvané kombinované očkování vztekliny s DHPPi (D = psinka (distemper), H (A) = infekční zánět jater + laryngotracheitida (hepatitis, adenovirus), P = parvoviróza, Pi = parainfluenza).

Z uvedených faktů může člověka až mrazit. Přesto se ve svém okolí setkávám s chovateli psů, kteří očkování svých psů zanedbávají. Pokuta takovému majiteli ovšem hrozí až v případě, že by pes někoho pokousal a ukázalo se, že není schopný očkování doložit.

Necháváte svého psa očkovat proti vzteklině pravidelně?

 

Související články

Se psem na hory

Přicházející zimní sezóna pomalu, ale jistě začíná lákat na výjezd do hor. Ať už se chcete vydat na lyže, snowboard, běžky, nebo jen tak do přírody, určitě zvažujete, jestli s sebou vezmete i čtyřnohého člena rodiny. Pes udělá z každé dovolené...

Péče o tlapky a srst v zimě

Mrazivé počasí, vysoká vlhkost, střídání teplot a také posypová sůl na chodníku a silnicích, to vše dává zabrat nejen imunitnímu systému, ale také psí srsti a tlapkám. Jak v zimním období pečovat o zevnějšek svého domácího mazlíčka, aby se cítil co...

Oblékat, či neoblékat psa?

V zimě vytahujeme teplé bundy a kabáty a balíme se do početných vrstev oblečení, abychom se ochránili před vlezlým mrazem. Jak to mají psi? Jsou pro ně oblečky zbytečným výstřelkem, nebo je lepší se na zimu vybavit pěkným kabátkem, který jim pomůže...

Co všechno zvážit, než si pořídíte prvního mazlíčka

Zvažujete, že si přivedete nového člena rodiny? Pokud přemýšlíte o prvním mazlíčkovi, stojí před vámi velké rozhodnutí. Různí mazlíčci mají své specifické potřeby, ale všichni vyžadují dostatek péče a pozornosti. S výběrem byste si proto měli dát...

Pes a kočka v jedné domácnosti

Ačkoliv se traduje, že pes a kočka jsou přirozenými nepřáteli, v mnoha případech si mohou vytvořit silné přátelství. Jejich soužití pod jednou střechou opravdu nemusí být soubojem dvou neslučitelných rivalů. Důležité je překonat trochu krušnější...