Jak vašeho mazlíčka připravit na jaro?

Zima je konečně pryč. Květiny a stromy začínají pomalu kvést a nastává období sluníčka a teplého počasí. Stejně jako pro člověka, tak i pro vašeho pejska nebo kočku začíná nové roční období, se kterým se musí vypořádat každý po svém.

Čtyřnohý miláček se stejně jako člověk cítí po zimě bez energie a unavený. Je také náchylnější k vnějším parazitům, a proto je důležité dostatečně dbát na jeho zdravotní stav.

1. Odčervení

Odčervení psů a koček patří mezi základní chovatelské úkony. Je důležité nejen pro vaše domácí miláčky, které chrání před vnějšími parazity, ale také pro vás jako chovatele a vaše rodinné blízké. Mnoho vnitřních parazitů je totiž přenosných ze zvířete na člověka.

Samozřejmě je i rozdíl v odčervování psů a koček. Dospělého psa bychom měli odčervovat preventivně v časovém horizontu 3–6 měsíců. U koček záleží na tom, jestli žijí spíše venku nebo je chováme v bytě. U kočky žijící v bytě postačí odčervení každých 6 měsíců, u venkovní kočky je to jednou tolik. Já odčervuji jak psy, tak i kočky jednou za půl roku.

Existují tři druhy odčervovacích preparátů: tablety, spot on přípravky a pasty. K nejužívanější metodě při odčervování dospělých zvířat patří tablety. Ty je dobré čas od času změnit, aby nedocházelo k rezistenci parazitů na přípravek.

2. Boj s blechami, klíšťaty a dalšími parazity

Blechy patří k nejnepříjemnějším parazitům.  Vašemu mazlíčkovi mohou způsobit alergickou reakci a přenést na něj tasemnici. Alergická reakce může vyvolat nepříjemné svědění a oslabená kůže může být zdrojem bakteriálních infekcí. Ignorování tohoto problému může stejně tak podpořit i nakladení vajíček a larev a likvidace blech ve vašem domově pak bude velice nákladná.

Dalším nepříjemným parazitem jsou klíšťata. Ty mohou přenášet velice nebezpečná onemocnění, jako je lymská borelióza, babezióza nebo klíšťová encefalitida. Proto se doporučuje dbát na prevenci a chránit chlupáče  například pořízením antiparazitního obojku, který usmrtí klíště účinnou látkou ještě před tím, než se stihne pořádaně přisát. Tyto obojky mají obvykle účinnost kolem 8 měsíců. Dále existují také ochranné spreje, nebo tzv. spot on přípravky, které pomocí pipety nakapeme na kůži zvířete.

Mezi další parazity, před kterými byste své pejsky a kočky měli chránit, je bodavý hmyz a komáři.

Zmíněné prostředky pořídíte jak u veterináře, tak i v lékárnách či obchodech s chovatelskými potřebami, případně i v některých drogeriích. Dejte ovšem pozor na kvalitu. Pokud máte vyhlédnutý nový produkt, doporučuji si  nejdřív přečíst nějaké recenze o něm na internetu. Nejen kvůli účinnosti, ale i kvůli nežádoucím účinkům. Veterinář na telefonu ke konzultaci to jistí :).

3. Začít pozvolna

Stejně jako lidské tělo je po zimě ztuhlé a bez energie, tak i váš zvířecí přítel může být unavený. Proto je dobré začít nejdříve s krátkými procházkami a pomalu organismus pejska nastartovat. Postupně můžete přidávat další aktivity.

4. Péče o vzhled

Ačkoliv se pejsci i kočky o svůj vzhled primárně starají sami, jsou oblasti, se kterými jim můžeme pomoci.  Jedná se zejména o drápky. Je dobré se ujistit, že jsou důkladně upravené, aby zbytečně nedošlo k jejich rozštěpení a zlomení. To by zvířatům mohlo způsobit nemalou bolest. Bude záležet na vás, zda si tyto činnosti obstaráte sami, nebo svého miláčka budete hýčkat v salonu.

Výše uvedené body vám mohou pomoci zorientovat se v tom, na co je dobré myslet, než si se svým domácím mazlíčkem začnete užívat jarní radovánky. Myslete na to, že nejdůležitější je vždy prevence.

 





 

Související články

Péče o kočky v letních měsících

Přestože kočky milují teplo a vyhřívání se na prosluněných místech, ani jim nemusí letní vedra dělat dobře. I kočkám totiž během tropických teplot hrozí přehřátí a dehydratace. V článku proto přinášíme tipy, jak kočkám v létě co nejvíce usnadnit...

Bezpečnost psa v létě

Léto přináší nejen slunečné dny, ale i celou řadu rizik pro vašeho psa – od přehřátí a poranění tlapek až po skrytá nebezpečí během pobytu u vody. Abyste prožili léto bez starostí a zbytečných návštěv veterináře, je dobré myslet na bezpečnost. V...

Když kočku trápí zažívání

Kočky jsou velmi citlivé na změny, a to platí i o jejich trávení. Občasné zažívací potíže proto nejsou ničím výjimečným, a pokud se vyskytují jen zřídka a netrvají déle než pár dní, není potřeba se zbytečně stresovat. Jestliže se jedná o silný akutní...

Výživa psa v létě: na co se zaměřit?

Letní horka jsou rok od roku náročnější a ani letos se nám nevyhnou. Vysoké teploty dávají zabrat nejen nám, ale představují silnou zátěž i pro organismus našich domácích zvířat. Během léta se jim proto snažíme horké dny co nejvíce zpříjemnit. Je...

Výživa koček s ledvinovým onemocněním

Onemocnění ledvin patří u koček mezi poměrně časté chronické zdravotní problémy, se kterými se potýkají zejména stárnoucí kočky. Přestože neexistuje žádná účinná léčba, příznaky lze úspěšně zmírňovat nasazením vhodné diety a léků. Správně nastavená...

Pes útěkář

Útěky psa představují pro mnoho majitelů stresující problém. Přestože jsou psi teritoriální zvířata, někteří rádi objevují svět a žádný plot pro ně není dost vysoký. Ať už psa motivuje nuda, strach, nebo lovecké pudy, útěk pro psa představuje velké...

Ochrana před klíšťaty

S příchodem jara se příroda probouzí k životu – spolu s ní však začínají být aktivnější také klíšťata. Tito parazité nemusí způsobovat jen nepříjemné svědění, jsou i přenašeči nebezpečných onemocnění. Správná ochrana je proto na jaře zásadní nejen...