Na péči o psí srst s mírou

Možná se to nemusí zdát tak složité, správná péče o psí srst ale není jen tak. Nejde jen o vzhled, správná péče o srst vašeho psího mazlíčka prospívá i jeho celkovému zdraví. Už před samotným pořízením psa byste si měli rozmyslet, kolik času chcete péči o něj věnovat. Například Lhasa apso bude vyžadovat mnohem více vašeho času, než když byste si pořídili Italského chrtíka. Určité základní principy ale musíme dodržovat u všech psích mazlíčků stejně.

Hygiena vašeho psa je důležitá. Rozhodně se ale vyvarujte příliš častého šamponování. Psí prapředci se k vodě příliš často nedostali, a proto není zcela po srsti nadměrné koupání ani jejich moderním potomkům. Zvláště v zimním a tedy a blátivém období je vhodnější nečistotu nechat zaschnout a pak ji vykartáčovat, aby se nepřicházel o přirozenou mastnotu kůže.

Doporučuji psa pravidelně kontrolovat a předcházet tak například zánětům kůže v meziprstí nebo plísni. Pokud máte psa v domácnosti, otřete ho nejlépe pouze vlhkým hadříkem.

Nezapomínejte, jak důležité je česání. Zabraňuje zacuchání srsti, čistí ji, odstraňuje uvolněné chlupy a současně masíruje a prokrvuje kůži. Frekvence kartáčování psa závisí na tom, zda pes je krátkosrstý nebo dlouhosrstý. Dlouhá a hedvábná srst vyžaduje česání velmi často, běžně 2x denně. Klasická alespoň 1x za týden. Pokud psa na česání zvyknete od mala, stane se tato činnost dost pravděpodobně i jeho oblíbenou a bude vám velmi rád nastavovat hřbet. Samostatnou kategorii tvoří psi, kteří na sebe nedají hřebenem nebo kartáčem sáhnout. Pro ty existuje skvělá vychytávka v podobě rukavice s výstupky a hroty, kdy psa hladíte a současně vyčesáváte.

Před koupí kartáče či hřebenu si ale raději zjistěte, který typ je pro srst vašeho mazlíčka ten pravý. Většina hrubosrstých plemen se také trimuje. Pro perfektní vyčesání línající srsti pak můžete použít fuminátor, takzvané kovové hrablo, které napomůže udržení kožíšku v upraveném stavu. Pravidelným vyčesáváním snížíte množství línající srsti a úklid domácnosti pro vás bude konečně přijatelný:).

Když bych se měla vrátit na začátek, opravdu důležitý je výběr šamponů, kondicionérů a dalších přípravků pro péči o srst. Pokud chcete, aby měl pes opravdu kvalitní srst a zmírnili jste možnou alergickou reakci na použité přípravky, rozhodně na nich nešetřete. Nejlépe použijte přírodní produkty a nebo přípravky s přírodními extrakty. Pokud si nejste jisti, nebojte se zeptat veterináře o radu, jaké přípravky jsou pro vašeho pejska vhodné.

Pokud chcete srsti vašeho mazlíčka dodat lepší vzhled, používejte pravidelně lososový olej. Jeho srst bude hustá a lesklá. Lososový olej také pozitivně ovlivňuje lámavost, vypadávání srsti a má také protizánětlivé účinky. Vhodný je i lněný olej, který zklidňuje podrážděnou pokožku.

Úmyslně si nechvám to nejzásadnější nakonec. Osobně se mi potvrdilo, že kvalitní strava s obsahem špičkových surovin, vhodných minerálů a vitamínů pomáhá má pozitivní vliv na srst. Pokud vám například přijde srst vašeho chlupáče špatná a matná, může to být způsobené stravou s nízkým obsahem bílkovin či potravin s minimem vitamínů. Nepoužívejte tedy krmiva, která jsou plná umělých barviv, dochucovadel a soli. K celkové podpoře srsti a kůže jsou vhodné i speciální psí oleje. Ale pozor, ne všechny jsou kvalitní a stoprocentní.

Máte nějaký další tip, jak zlepšit srst vašich chlupáčů? 

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?