Co mají kočky pod kožichem aneb Stavba těla kočky

Kočka je dokonalým nástrojem pro lov. Vděčí za to desítkám let evoluce.  Zatímco u psů byly jejich tělesné znaky zdůrazněny nebo potlačeny, kočkám zůstaly krom několika výjimek jejich hlavní rysy stavby těla nezměněny. Krom smyslů je právě stavba těla tím, co z nich dělá bezkonkurenční lovce.  

U psů se šlechtěním podle jednotlivých plemen některé tělesné znaky (jako je například rychlost u chrtů nebo vytrvalost u ovčáků) zdůraznily, jiné byly zas potlačeny. Kočkám naproti tomu zůstaly hlavní rysy stavby těla beze změny (samozřejmě až na některé výjimky jako je třeba plemeno manx nebo japonský bobtail). 

Jen si vezměte, ve srovnání se psy tělesná váha koček kolísá jen poměrně málo, přibližně mezi 3 – 7 kg. Všechny domácí kočky mají prostě zhruba stejný tvar i velikost, což se o psech rozhodně říct nedá. U koček rozlišujeme jen tři typy stavby těla:

Zavalitý typ – krátké a kompaktní tělo s krátkou a kulatou hlavou, plochým obličejem, širokými rameny a zády a krátkýma nohama. Typickým představitelem tohoto tělesného typu je britská krátkosrstá kočka.
Svalnatý typ – zástupci této tělesné stavby mají oproti zavalitému typu méně kulatou hlavu, mají středně široká ramena a záda i středně dlouhé nohy. Patří sem například cornish rex.
Útlý typ – sem patří kočky s protáhlou klínovitou hlavou, dlouhýma a tenkýma nohama a úzkými rameny i zády. Zařadit sem můžeme třeba siamskou kočku.

Tělo kočky je tvořeno kostrou z 245 kostí - mají tedy o 39 kostí víc než my lidé! Tento rozdíl je dán především větším počtem obratlů, které tvoří páteř a jež u téměř všech plemen přechází v dlouhou ocasní část.

Nejnápadnějším znakem kostry kočky je pružnost páteře. Můžou za to volnější spojení mezi jednotlivými obratli. Dalším klíčem k obratnosti jsou spoje mezi páteří a lopatkami a mezi páteří a pánví, absence klíčních kostí a spoj stehenní kosti zadních končetin s pánví kulovitým kloubem. Díky tomu všemu mohou kočky tak perfektně skákat, udržovat rovnováhu, šplhat, chodit po úzké římse a protáhnout se jakoukoli štěrbinou, kam se jim vejde hlava.

Kosti jsou pevné ale lehké. Perfektně se tedy hodí k obratnému a dokonale ovládanému pohybu. Další aspekt napomáhající tomuto lovci jsou velké čelisti, ze kterých vyčnívají dýkovité špičáky. Ty se perfektně hodí  k uchopení a usmrcení kořisti a k trhání masa.

Kočky jsou (stejně jako psi) prstochodci – došlapují tedy na rozdíl od lidí jen na prsty. Proč je toto typickým znakem aktivního lovce? Prodlužuje se tím krok a zvíře docílí zrychlení, protože se země současně dotýká jen malá plocha nohou. 

Kočičí nohy nejsou jen pozoruhodně silné. V případě nutnosti se dokáží pohybovat i nesmírně jemně. Navíc dokáží i naprosto znehybnět, a to i uprostřed kroku. V takto strnulé pozici pak vydrží až do chvíle, kdy vyrazí za kořistí. Psi musejí být naproti tomu v podobné lovecké dovednosti cvičeni.  Když budete sledovat při lovu netrénovaného psa a kočku, jistě si všimnete, že psům kočičí vrozená šikovnost pro lov zkrátka chybí.

Abychom psům ale nekřivdili – kočky zas nedokáží udržet rychlost, nemohou tedy kořist štvát jako psi. Odkázány jsou na trpělivost, moment překvapení a smrtelnou přesnost. 

Když to shrneme, stavba těla koček jim dává pozoruhodnou pružnost, obratnost a ladnost, kterou bychom jinde ve světě zvířat jen těžko hledali, co tříkáte?

Související články

Jarní péče o psí srst

Na jaro se snad všichni majitelé psů těší. Konečně končí období procházek v nepříznivém počasí. S postupným oteplováním se ale mění také nároky na péči o našeho psa – a srst není výjimkou. Správná péče o zdraví psa a jeho pokožky totiž pomůže zamezit...

Návštěvy veteriny bez stresu

Pravidelné návštěvy veterinární ordinace jsou nedílnou součástí péče o zdraví psů. Pro mnohé psy ale mohou být tyto prohlídky zdrojem úzkosti a stresu. Jak jim můžeme pomoci zvládnout strach, aby návštěva veterináře proběhla co nejklidněji?

Nejčastější mýty o kočkách

O kočkách koluje řada mýtů a polopravd, které jsou s nimi spojené od nepaměti. Přestože je řada z nich neškodná, některé mohou vést k nesprávné péči. V článku proto uvádíme na pravou míru čtyři nejčastější mýty, které jsou s kočkami spojovány.

Canisterapie – když psi léčí

Kromě toho, že nám psi každý den dělají společnost a přinášejí spoustu radosti, mají také velký potenciál ve zdravotnictví a terapeutické péči. Canisterapie je dnes považována za účinnou metodu, která pomáhá zlepšovat naše fyzické i psychické zdraví....

Kočky a stres

Kočky mohou na první pohled působit klidně a velmi vyrovnaně. Jsou ale velmi citlivé na změny a různé podněty ze svého okolí a mohou tak být náchylnější ke stresu. Stres je pro ně přirozenou reakcí na situace, které vnímají jako ohrožující. Zatímco...

Chyby při krmení malých plemen psů

Malá plemena psů jsou oblíbenými společníky v mnoha domácnostech. Ačkoliv mohou působit nenáročně, jejich výživa vyžaduje zvláštní pozornost. Nesprávné krmení může vést k zažívacím potížím, nadváze nebo zdravotním komplikacím. Abychom těmto problémům...

Se psem na hory

Přicházející zimní sezóna pomalu, ale jistě začíná lákat na výjezd do hor. Ať už se chcete vydat na lyže, snowboard, běžky, nebo jen tak do přírody, určitě zvažujete, jestli s sebou vezmete i čtyřnohého člena rodiny. Pes udělá z každé dovolené...

Péče o tlapky a srst v zimě

Mrazivé počasí, vysoká vlhkost, střídání teplot a také posypová sůl na chodníku a silnicích, to vše dává zabrat nejen imunitnímu systému, ale také psí srsti a tlapkám. Jak v zimním období pečovat o zevnějšek svého domácího mazlíčka, aby se cítil co...