Stejně jako u lidí, je také u psů borelióza velmi závažným onemocněním. Nakažených je v České republice odhadem 20 % klíšťat. A protože i přes použití antiparazitik může váš pes sem tam nějaké to klíště chytit, je dobré vědět, jak se toto bakteriální onemocnění u psů projevuje.
Psi chytí klíště raz dva. Často se pohybují v přírodě, které jsou naproti nám svým vzrůstem o něco blíž a kožich tvoří pro klíšťata ideální nástupní můstek. Vymetou kdejakou vysokou trávu nebo křoví, takže jsou perfektní sběrnou těchto parazitů. Není tedy divu, že i přes použití antiparazitik musíme čas od času nějaké to klíště chlupáčovi vyndavat.
Navíc nyní se zkoumá možný přenos boreliózy i jinými krví se živícími parazity, jako jsou blechy nebo komáři.
Hlavním přenašečem ale stále zůstává klíště obecné. Výskyt klíšťat s boreliózou se pohybuje v rozmezí od 2 % do přibližně 40 %. Záleží hlavně na místním výskytu boreliózy. Za onemocnění totiž může bakterie Borrelia, která se do trávicího traktu klíštěte dostane až při sání krve nakaženého zvířete. V naší republice se nakaženost klíšťat odhaduje na 20 %.
Nákaza
Aby se pes boreliózou nakazil, musí být klíště přisáté více než 24 hodin. Proto včasné objevení a vyndání klíštěte hraje důležitou roli. Prohlížejte tedy pejska po každé procházce, anebo alespoň každý večer.
Jestli nemoc propukne klinicky, záleží nejen na množství přenesených bakterií Borrelia, ale také na zdravotním stavu pejska a síle jeho imunitního systému. Důležité je i správné odstranění klíštěte, ale o tom vám povím až příště. Borelióza může u psa propuknout i po několika měsících od nakažení, třeba při oslabení imunity jiným onemocněním.
Jistě víte, že varovným signálem při nakažení u lidí je zarudnutí místa přisátí klíštěte s výrazným lemem, které se objevuje po několika dnech od infekce. U zvířat se tento příznak ale neobjevuje. Včasné zjištění nákazy je tedy u psů o to obtížnější.
Příznaky
Jak tedy lymskou boreliózu u psa poznat? Podle veterinářů se mezi nejčastější příznaky řadí
kulhání na jednu nebo více nohou
zvýšená teplota
nechuť k jídlu
apatie
bolestivost kloubů
V pozdějších stádiích onemocnění nastupují příznaky závažnější a mnohem nebezpečnější, jako je poškození srdce, mozku nebo ledvin. Tyto příznaky ale mohou nastoupit i při absenci těch výše zmíněných. Srdeční a nervová forma je ojedinělá, ale o to nebezpečnější. U nervové formy může docházet až k celkové paralýze, záchvatům nebo bolestivým křečím. Poškození ledvin omezí jejich funkčnost a často ho doprovází otoky končetin.
Diagnostika a léčba
Hlavní diagnostika Lymské boreliózy spočívá v serologickém vyšetření krve na protilátky, případně i přímý nález bakterií v kloubní nebo jiných tělních tekutinách.
Lymská borelióza se dá diagnostikovat i vyšetřením přisátého klíštěte. Po vytažení ho můžete poslat na vyšetření, kde vám zjistí, jestli bylo nakažené. Onemocnění tak sice odhalíte včas, standardní vyšetření, které odhaluje klíšťovou encefalitidu, lymskou boreliózu a ehrlichiózu, vás ale vyjde na 1 990 korun, čistě jen na boreliózu na 740 korun. Proto se vyplatí ho dělat asi jen v případě, že máte na onemocnění podezření - třeba pokud je klíště nacucané, a bylo tedy přisáté déle jak den, a jestliže se pohybujete v místě, kde je nákaza klíšťat vysoká.
Léčba pak bývá dosti zdlouhavá a obtížná. Nejenže se minimálně dva týdny podávají antibiotika, musí je doprovázet i symptomatická léčba příznaků. Zdlouhavá léčba navíc krom vaší peněženky velmi zatíží i psí organismus.
Prevence
Jako u všeho, zásadní je tedy řádná prevence. Ta v případě boreliózy spočívá především ve zmíněném používání antiparazitních prostředků a pravidelné kontrole kožichu. Vyplatí se také pravidelně ošetřovat vhodným repelentem psí pelíšek a ostatní místa, kde se pejsek hojně zdržuje.
A pokud chcete mít ještě větší jistotu, že se váš chlupáč nenakazí, můžete ho proti lymské borelióze nechat očkovat. Nejlepším časem pro vakcinaci je období před sezónou klíšťat, tedy v lednu - březnu.
I tak se ale může nakazit. Očkování má jen asi 50 % účinnost. Ve spojení s ostatní prevencí ale i tak znatelně snižuje možnost nakažení.
Tady se můžete podívat na výskyt infikovaných klíšťat lymskou boreliózou v jednotlivých krajích:
Přicházející zimní sezóna pomalu, ale jistě začíná lákat na výjezd do hor. Ať už se chcete vydat na lyže, snowboard, běžky, nebo jen tak do přírody, určitě zvažujete, jestli s sebou vezmete i čtyřnohého člena rodiny. Pes udělá z každé dovolené...
Mrazivé počasí, vysoká vlhkost, střídání teplot a také posypová sůl na chodníku a silnicích, to vše dává zabrat nejen imunitnímu systému, ale také psí srsti a tlapkám. Jak v zimním období pečovat o zevnějšek svého domácího mazlíčka, aby se cítil co...
Silvestrovské oslavy mohou být pro psy velmi stresující kvůli hlasitým zvukům ohňostrojů a petard. Psi mohou na tyto podněty reagovat úzkostí, strachem nebo panikou. Mezi samotné projevy patří třes, slinění, neklid, schovávání se nebo snaha o útěk. A...
Vánoce spousta z nás miluje také proto, že se jedná o čas plný setkávání s rodinou i přáteli. Slavnostní večeře a spousta smíchu. Co si my lidé užíváme ale může stresovat naše čtyřnohé přátelé velký počet cizích lidí a změnu režimu totiž nemusí dobře...
Vánoce jsou časem pohody, rodinných setkání a radosti. Pro čtyřnohé členy rodiny však mohou být sváteční dny někdy stresující, nebo dokonce nebezpečné, pokud na jejich potřeby zapomeneme. Abyste si Vánoce užili naplno i se svým čtyřnohým přítelem,...
V zimě vytahujeme teplé bundy a kabáty a balíme se do početných vrstev oblečení, abychom se ochránili před vlezlým mrazem. Jak to mají psi? Jsou pro ně oblečky zbytečným výstřelkem, nebo je lepší se na zimu vybavit pěkným kabátkem, který jim pomůže...
Vánoce jsou za dveřmi a je na čase přemýšlet, jestli jste sehnali všechny dárky pro svoje blízké. Nezapomněli jste na svého domácího mazlíčka? S těmito tipy nešlápnete vedle!
Zvažujete, že si přivedete nového člena rodiny? Pokud přemýšlíte o prvním mazlíčkovi, stojí před vámi velké rozhodnutí. Různí mazlíčci mají své specifické potřeby, ale všichni vyžadují dostatek péče a pozornosti. S výběrem byste si proto měli dát...
Ačkoliv se traduje, že pes a kočka jsou přirozenými nepřáteli, v mnoha případech si mohou vytvořit silné přátelství. Jejich soužití pod jednou střechou opravdu nemusí být soubojem dvou neslučitelných rivalů. Důležité je překonat trochu krušnější...
S podzimním počasím a barevným listím přichází také čas viróz. A ty se netýkají jen lidí, ale i našich domácích mazlíčků. I psi totiž můžou prochladnout nebo chytit nějakou nepříjemnou virózu.
Podzimní období je ideálním obdobím pro aktivity, které si se svým psem můžete užít bez letních veder. Chladnější vzduch a barevná příroda přímo lákají k výletům a hrám na čerstvém vzduchu. Přinášíme vám šest tipů, jak s pejskem strávit krásný...
Pijí nám krev, a to doslova. Řeč je o nepříjemných parazitech, se kterými se setkal skoro každý chovatel (nejen) domácích mazlíčků. Blechy může chlupáč chytit zcela nečekaně a tento problém se nemusí vyhnout i těm nejčistotnějším z nás. A bohužel ani...