Zpět na výpis

S pejskem doma v karanténě

Autor Lucka | Výchova a péče

Omezený pohyb znamená i nižší energetické výdaje. V době karantény je nutné mnohem pečlivěji sledovat tělesnou kondici našeho pejska, aby nezačal tloustnout. Nadváha má, kromě omezení v pohybu, vliv na zdravotní vitalitu psa, která může vést k rozvoji různých onemocnění. V případě, že by pejsek přeci jen začal měnit svou kondici, je nutné ho převést na krmivo typu Weight loss nebo Light. Takové krmivo má vyvážený obsah živin, vitamínů i minerálních látek. 

Je dobré také výrazně omezit množství pamlsků a vybírat spíše takové, které mají jen malý obsah tuku a cukrů. Za ideální lze považovat sušené maso nebo funkční pamlsky. Funkční pamlsky mají přidanou hodnotu ve formě zdravotního benefitu. A co víc by si člověk pro svého psa mohl přát, než ho odměňovat chutnou, masitou a navíc i zdravou pochoutkou. Funkční pamlsky řady Immunity jsou obohaceny o vitamin C a laktobacily, Antistress pamlsky s kombinací bylin, pomáhající udržovat stres pod kontrolou, Light pamlsky jsou obohaceny o psyllium a bambusovou lignocelulózu a pomáhají udržovat optimální stav střev a optimální tělesnou kondici. Pamlsky můžete střídat podle aktuální situace nebo je mezi sebou různě kombinovat. Kvalitou složení i poměrem živin se navíc vyrovnají superprémiovému krmivu. 

Změna rytmu života v karanténě je pro psa velmi náročná. Zatímco dřív příchod páníčka domů znamenal jít na vycházku, teď má pejsek člověka nadosah neustále a pro pejska to znamená výrazný zásah do jeho zvyklostí. Člověk musí pejskovi pomoci tyto změny vstřebat a překonat. Velmi důležité je co nejdříve nastavit pevný režim. Všechny činnosti musí probíhat každý den pravidelně ve stejnou dobu. Společné cvičení, krátká vycházka, krmení, všechno musí mít pravidelný režim. Pejskovi pevný režim vyhovuje, možná ho přímo vyžaduje. Během několika dnů si pejsek zvykne a v danou dobu se už na společnou činnost těší.

Společný pobyt v karanténě je ideální příležitost naučit pejska novým cvikům, trikům, dovednostem. Psi v každém věku se velmi rádi učí novým věcem, téměř všichni psi milují společnou práci se svým páníčkem. Také člověk zjistí, že má vedle sebe neuvěřitelně chytrého a šikovného parťáka. Námětů na různé cviky se dá všude nalézt habaděj. Jen je důležité si dát pozor a pejska nepřepínat. Zvláště u nových cviků se pejsek velmi rychle unaví. Proto je velmi důležité zachovávat délku cvičení, bohatě stačí dvakrát denně 15 - 20 minut, aby si pejsek mezi cvičeními dostatečně odpočinul. Cviky je nutné střídat, aby se pejsek stále měl na co těšit. Když už pejsek cvik umí, je dobré ho opakovat jen 2 – 3x, aby pejsek mohl dostat svou odměnu. Proto je dobré cvikem, který pejsek spolehlivě ovládá, celé cvičení zakončit.