Zpět na výpis

Portréty oblíbených plemen doma i ve světě: Anglický toy teriér

Autor Lucka | Zajímavosti

Anglický toy teriér nehrál vždy roli společníka a účastníka výstav. Vyšlechtěn byl podobně jako jiná miniaturní plemena k lovu krys a králíků. Vzhledem připomíná 2,5 až 3,5 kilového dobrmana. Sice je opravdu malinký, tělo má ale svalnaté a dobře rostlé. Nápadné jsou jeho uši ve tvaru plamene svíčky. S dobrmanem anglického toy teriéra se pojí i jediné povolené zbarvení - černé s pálením.

Kromě lovu krys byli využíváni ještě na Rat Pit - speciální soutěž, kdy byl psík vpuštěn do malé kruhové arény plné myší a za úkol měl ulovit jich co nejvíce za daný čas (většinou jednu minutu). Kennel club naštěstí tuto krvavou soutěž zakázal, což ovšem mělo za následek pokles zájmu o anglické toy teriéry, naštěstí jen na krátký čas. Dnes je můžeme potkat po celé Evropě i Americe. U nás plemeno zaštiťuje Klub chovatelů teriérů.

Jako společník si anglický toy teriér vede dobře. Povahu má přátelskou, veselou a milou. Je to pozorný bystrý pes. Zatímco některá větší plemena teriérů vyhledávají konflikty s jinými psy, anglický toy teriér se jim spíše vyhýbá. Kvůli jeho silnému loveckému pudu především proti malým živočichům může dělat problémy společná domácnost s morčetem nebo jiným hlodavcem. Na poli ho zas těžko udržíte bez vodítka u sebe, pokud zavětří nějakého toho hraboše. 

Ke svému pánovi a rodině silně přilne a je jim velmi oddaný a loajální. Proto snáší hodně špatně odloučení nebo dokonce změnu pána. Dobře se snáší s dětmi, což může být díky jeho živé nátuře a překypující energií skvělou volbou, jak obě strany přes den zabavit a co hlavně - unavit. Jen je třeba dávat pozor, aby děti psíkovi nechtěně neublížily. Jako správný teriér dobře hlídá a k cizím je ostražitý. 

Toy je lehce ovladatelný. Dobře se učí, to i díky tomu, že dělá rád svému pánovi radost. Kvůli jeho tvrdohlavosti ovšem výcvik může někdy váznout a poslušnost není vždy stoprocentní. S trochou trpělivosti se ale hodí i pro začátečníky v chovu psů. 

I když tenhle psík nevyžaduje příliš pohybu, při sportech nebo túrách nebude zůstávat pozadu. Na druhou stranu se dokáže přizpůsobit i seniorům. Aby vybil energii, je dobré zaměstnat i jeho mozek různými hlavolamy a lovy za pamlskem. 

Díky jeho temperamentu občas člověk potřebuje pevné nervy, společnost tohoto velkého psa v miniaturním těle za to ale jistě stojí, co říkáte? Máte anglického toy teriéra za parťáka?