Zpět na výpis

Kočičí porod od začátku do konce

Autor Lucka | Zdraví a strava

Kočka obvykle rodí 2-5 koťat. Jejich přesný počet můžete zjistit pomocí rentgenu, ale normálně se nedělá. Pokud máte o kočku strach, veterinář jí může udělat ultrazvuk, zkontrolovat srdeční ozvy a odhadnout počet koťat.

Začátek samotného porodu jistě poznáte. Kočička se začne olizovat v okolí vulvy a může začít i hekat. Pokud jde o prvorodičku, můžete pozorovat znaky nervozity. Její teplota oproti normálu klesne pod 38 °C. Pak už začnou kontrakce a asi do hodiny, poměrně brzy po odtoku plodové vody, by se mělo narodit první kotě. Jednotlivá koťata se rodí po cca 15 minutách, ale může to být i hodina, tak zbytečně nepanikařte. 

Kotě po porodu dostává z plodového obalu kočka. Pokud to ale neudělá, je to na vás. Velice opatrně a pomalu obal roztrhněte a kotě z něj vyndejte. Tím, že kočka své potomky olíže, je nejen očistí, ale především je stimuluje k tomu, aby začala dýchat. Může ale být tak vyčerpaná nebo zaneprázdněná porodem dalšího kotěte, že vám nezbyde než zakročit. Vezměte si ručník a jemně jím novorozeně třete, simulujte kočičí jazyk. Je dobré taky kotě položit čumáčkem dolů, aby mu snáze odtekla plodová voda z dýchacích cest.

Když jsou koťata na světě, kočka sežere placenty. Předtím ale placenty stihněte spočítat, musí odpovídat počtu koťat. Pokud by v kočce nějaká zůstala, jeďte k veterináři. Mohla by totiž v jejím těle způsobit infekci.

Další proces, se kterým musíte rodičce pomoci, pokud to nezvládne sama, je přerušení pupeční šňůry. Obvykle ji překouše, když se tak ale nestane, uvažte kousek pevné nitě kolem pupečníku cca 2 cm od těla koťátka a ještě jeden uzel o další 2 cm dál. Pak už stačí pupeční šňůru přestřihnout ostrými nůžkami mezi uzly. 

Ve chvíli, kdy jsou novorozenci očištěni, okamžitě začnou hledat matčiny bradavky a začínají sát mléko. Na koťátka ani kočku zbytečně nesahejte, nechte je v klidu zvykat si na novou situaci a starat se o sebe.

Pokud vše probíhá bez obtíží, nepanikařte, zajistěte rodičce klid a nechte vše na ní. Často také k porodu dojde v noci a vy ráno přijdete už k hotové nadílce. Vyhledat veterináře byste měli pouze v případě, že voda odtekla, kočka delší dobu tlačí, ale žádné kotě se nerodí. Další nebezpečnou situací vyžadující zásah odborníka může být tmavý, krvavý nebo zapáchající výtok. Jestli si nejste jistí, kočičku raději nechte a zavolejte veterináři. Když mu popíšete situaci a průběh, buď vás uklidní, nebo dá pokyn k příjezdu.

Pokud je to u vás aktuální téma, přeji vám pevné nervy a hodně štěstí.