Zpět na výpis

Nahatý hlodavec jako ideální mazlíček pro alergiky

Autor Lucka | Výchova a péče

Ač se spousta lidí domnívá, že alergii způsobují zvířecí chlupy, není tomu tak. Nicméně s chlupy to přeci jen souvisí. Právě v nich se totiž alergeny zachycují a díky nim se přenášejí i do okolí. Nejčastěji jsou lidé alergičtí na zvířecí sliny, šupinky kůže, moč a roztoče, kteří žijí v srsti. Dále pak na alergeny, které se v kožichu zvířete zachytí (například pyl nebo prach). Ačkoli tedy chlupy přímo za alergickou reakci nemohou, jsou za ni z velké části odpovědné.

Řešením pro alergika tedy může být nahaté zvířátko, například hlodavec. Je ale dobré si i tak vyzkoušet, jestli u nás zvířátko, které si hodláme pořídit, žádnou reakci nevyvolává. Například návštěvou chovatelské stanice, které se při pořizování stejně nevyhneme, chceme-li si pořídit zvířátko zdravé, bez rizika genetické zátěže.

Například takové Skinny morčátko. Vyšlechtěno bylo v kanadských laboratořích, původně jako pokusné zvíře na výzkum dermatologie. Kůži mají teplou a jemnou na dotek a může být jednobarevná až tříbarevná. Péče o ně se nijak výrazně neliší od klasických morčat. Jen je třeba dát větší pozor na prochladnutí a průvan. Nehodí se ovšem pro ty, kdo mají alergii na lupy, pot, nebo seno, které je základní složkou jejich potravy.

Dalším nahatým hlodavcem je Nunu myš. Ta se ovšem jako mazlík moc nedoporučuje, k zájmovým chovům je opravdu nevhodná. Tyto myšky jsou totiž geneticky předurčeny k téměř nulové imunitě (nemají brzlík). Proto jakýmkoli mazlením či braním do ruky bychom je vystavovali velkému riziku.

Podobně jsou na tom i potkani naháči (Rowen nude potkan). Ani oni nemají vyvinutý brzlík a díky tomu mají defektní imunitu. Chovají se v přísných podmínkách a stejně jako nahaté myšky jsou pro zájmový chov nevhodní. Ovšem zde se jedná pouze o homozygoty (ty jedince, kteří mají obě alely v genovém páru mutované, tedy nu/nu). Oproti myškám, u nichž jsou i heterozygoti (v genovém páru mají mutovanou jen jednu alelu) postižení sníženou imunitou, potkaní heterozygoti jsou zdraví. Mají ovšem lesklou přiléhavou srst.

Existují i Sphynx potkani. Ti jsou buď zcela bezsrstí, nebo mají chomáčky srsti na hlavě. V Evropě ovšem moc populární nejsou, i tak se ale dají sehnat i u nás. I u nich se uvádí, že mají sníženou imunitu. Samice navíc většinou mívají problém s odchovem mláďat a je proto potřeba jiná osrstěná samice.

Pojďme si ještě říci, jak alergii na hlodavce předejít, především pak u dětí. Tito mazlíci by se především měli chovat v dobře větraných místnostech a ideálně je neumisťovat do dětských pokojíků. Tak bychom totiž svou ratolest vystavovali velkým dávkám alergenů. Pokud má dítě k alergiím sklony, přecitlivělost se pak může objevit velmi rychle.

Často za reakci může již zmíněná moč, která se po zaschnutí dostává do vzduchu a nabaluje se na prachové částice. Důležité je proto časté čištění hlodavčího bytečku a v eliminaci těchto alergenů pak pomůže především účinná čistička vzduchu. Alergeny se samozřejmě šíří i dotykem. V tom může být nápomocný speciální přípravek na odstraňování alergenů ze srsti (Petal Cleanse).

Máte doma nějakého jiného bezsrstého hlodavce než Skinny morče? Jaké plemeno, a jak je to s jejich imunitou?