Zpět na výpis

Domácí mazlíčci doma i ve světě pohledem statistik: Nejvíce mazlíčků chovají Novozélanďané

Autor Lucka | Zajímavosti

Podle údajů zveřejněných na konci loňského roku žije více než polovina lidí z celého světa alespoň s jedním domácím mazlíčkem. Nejpočetnější psí populaci mají ve Spojených státech amerických (70 milionů jedinců), následuje Brazílie (36 milionů) a Čína (27 milionů). Koček najdeme stejně jako psů nejvíce v USA (74 milionů) a Číně (53 milionů) s tím, že do vítězné třetice se tentokráte dostalo Rusko s téměř 18 miliony kočiček.

Podle starších statistik žije nejvíce chovatelů v Latinské Americe, konkrétně v Argentině, Mexiku a Brazílii, následované Ruskem a USA. A ačkoli je zřejmé, že přesná čísla o počtu chovatelů domácích miláčků nebo psích a kočičích populacích nezjistíme, i odhady ukazují na to, že psích a kočičích chlupáčů i jejich majitelů je na světě pěkná spousta. A že se tato komunita i nadále rozrůstá.

Nejčastěji chovaným domácím mazlíčkem je stále pes. Někoho to možná překvapí, ale nejrychleji rostoucí psí populaci najdeme  v Indii. Brazílie má zase prvenství v největším počtu mini psů na jednoho obyvatele. V chovu velkých plemen (přes 70 % všech psích chlupáčů) vede zase Saúdská Arábie.

Kočky jsou velmi oblíbenými domácími zvířátky zejména v Rusku a Francii.

Nejvíce vyváženou psí a kočičí populaci najdeme v Rumunsku, kde 45 % domácností vlastní pejska a 45 % kočičku. Nejvíce domácích mazlíků však mají Novozélanďané (téměř ⅔ domácností).

Stejně jako pro mě i pro vás může být překvapením, že hned za psy se na druhém místě umístily rybičky, které najdete jako domácí mazlíky nejčastěji v britských domácnostech. Častěji je prý chovají muži. Ženy jsou zase častěji psími a kočičími chovatelkami.

V České republice stále ještě vítězí psy nad kočkami. Psího mazlíka chová necelá polovina českých domácností (odhadem 38 %). I u nás chovají psy častěji ženy. Stejně je tomu u koček, které najdeme téměř ve třetině českých rodin.

Postupem času však tvrzení, že pes je nejlepší přítel člověk, nabylo úplně jiných rozměrů. O tom, jak se ze světa mazlíčků stal výnosný byznys jsem psala v jednom z předchozích článků. Teď jej doplním jen pár čísly.

  • Američané utratí za své mazlíky ročně přes 50 miliard dolarů. Velmi rádi utrácí i za doplňkové služby, například psí fotografy.
  • Za krmení prý na světě utratí nejvíce Norové - podle hrubých odhadů 629 dolarů ročně.
  • Nejméně na výživu svých pejsků dávají Vietnamci.

A za co pro své mazlíky utrácíte nejvíce vy?