Zpět na výpis

Veterinární akupunktura uleví psům, kočkám i dobytku

Autor Lucka | Výchova a péče

Akupunktura má za cíl harmonizovat tělo i mysl. Obvykle pomocí tenkých jehliček působí na konkrétní body na energetických drahách těla, aby odstranila blokády bránící správnému proudění energie, které způsobuje zdravotní problémy všeho druhu. Možná někdo z vás akupunkturu vyzkoušel, mě osobně velmi pomohla s problémy se zády a dýcháním. Právě díky kladné osobní zkušenosti mě zaujala možnost dopřát akupunkturu také psům a kočkám.

Představa, jak pejsek nebo kočička leží na masážním lehátku s jehličkami zapíchanými v srsti, působí poměrně vtipně, přesto je realistická. Terapeuti, kteří se věnují veterinární akupunktuře, jak se této disciplíně říká, popisují, že zvířata vpich jehličky téměř nevnímají a během procedury odpočívají, často dokonce usnou.

Ptáte se, jak dlouho to vydrží? Od pár sekund až po zhruba půlhodinu. Je totiž velmi individuální, jak dlouho je v daných bodech žádoucí jehličku ponechat působit. To je na zkušenostech terapeuta. Stejně tak nelze předem říci, kolik návštěv bude nutné absolvovat. Po vymizení problémů je podle odborníků dobré se přijít s mazlíčkem zhruba jednou za půl roku terapeutovi ukázat, aby posoudil, zda není nutné akupunkturu opakovat pro „doladění“. Zajímavé je, že akupunkturou jsou někdy léčeni také koně a dobytek.

Veterinární akupunktura se v mnohém shoduje s lidskou, tedy klasickou. Působí na stejném principu. Zásadní změna je pouze v diagnóze, kdy se lidského pacienta terapeut vyptává na nejrůznější pocity a příznaky, kdežto u zvířecího toto není možné. Volbu akupunkturních bodů je potřeba přizpůsobovat mimo jiné i povaze zvířete.

Od jakých chorob může akupunktura pomoci? Například při problémech s pohybovým aparátem, dysplazií, dermatologickými nemocemi, neurologickými a urologickými poruchami či s oslabeným imunitním systémem…

Z mého pohledu je veterinární akupunktura jednou z variant, která stojí za zkoušku. Tam, kde západní medicína nestačí, občas vypomohou právě obdobné alternativy. Jaký máte vy vztah k východní medicíně? Důvěřujete metodám, jako je akupunktura?