Zpět na výpis

Které potraviny jsou pro psy nebezpečné

Autor Lucka | Zdraví a strava

Pro psy je nebezpečná spousta potravin z běžného života. U některých z nich by nás ani nenapadlo, že jimi můžeme našemu psovi ublížit. Tady tedy máte výčet některých z nich:

čokoláda

Čokoláda pro psy může být toxická. Obsahuje kofein a teobromin, který se z organismu vylučuje pomalu a může vašeho pejska otrávit. Kromě toho zahrnuje i velké množství tuků, které mohou poškodit slinivku, jež není schopná vyprodukovat dostatek enzymů na jejich strávení. Teobromin zasahuje hlavně do regulace srdečního rytmu a může způsobit i smrt. Zvyšuje také množství vápníku v srdečních buňkách, což způsobuje zesílení stahu srdce. Nejnebezpečnější je hořká čokoláda, hlavně ta víceprocentní, a čokoláda na vaření. Proto vybírejte speciální čokoládové pamlsky pro domácí mazlíčky. Není to s ní ale tak “horké”, jak jste asi slyšeli. Jak už jsem psala dřív, jeden pes z mé smečky je nenapravitelný a mimořádně vynalézavý lupič, takže se mi před ním někdy nepovede vše schovat. Jednou takhle ukradl a zbaštil i celou tabulku čokolády, ale nic se mu díkybohu nestalo.

káva

Stejně jako čokoláda obsahuje kofein. Velká koncentrace kofeinu blokuje adenosinové receptory, a to vede k poruchám srdečního rytmu. Kofein zvyšuje množství vápníku v srdečním svalu a to může způsobovat křeče.

brambory

Brambory jsou nestravitelné pouze syrové se slupkou kvůli obsahu solaninu. I když ani vařené nejsou ve velkém množství vhodné. Psi totiž špatně tráví bramborový škrob a velké množství by jim mohlo způsobit střevní potíže. Některá krmiva brambory obsahují, což nevadí, pokud jsou správně zpracovány formou extruze. Ta totiž mimo jiné radikálně snižuje obsah antinutričních látek a přírodních toxinů, jako je tomu třeba u krmiv řady Brit Care Grain-free. Pak taková brambora může naopak být cestou ke kvalitní výživě.

hrušky a jablka

Nejsou sice pro psy jedovaté, ale stejně jako rajčata nepatří do jejich přirozeného jídelníčku. Při podání většího množství a nebo při podání nezralého ovoce může dojít k zdravotním problémům, jelikož nezralé ovoce obsahuje kyseliny, které dráždí žaludek. Zralé ovoce obsahuje větší množství jednoduchých cukrů, které v žaludku kvasí, což vede k průjmům a nadýmání. A stejně jako u brambor - záleží na množství, zdroji, zpracování… Správně dodávané fruktooligosacharidy vedou k tomu, že má krmivo větší stravitelnost a účinek snižování množství exkrementů. Sen každého pejskaře :-)

avokádo

Patří mezi pro psy nejjedovatější ovoce. Obsahuje persin, která poškozuje plíce, srdce a ostatní tkáně.

česnek a cibule

Díky svým sirným sloučeninám, které ovlivňují červené krvinky a poškozují v nich hemoglobin potřebný k přenosu kyslíku,  jsou pro psy velmi toxické. Příznaky otravy se mohou dostavit do 24 hodin nebo do několika dní, kdy se krvinky začnou rozpadat.

ořechy a mandle

Makadamové ořechy jsou pro psy jedovaté. Mandle obsahují kyanidy, které zabraňují v buňce využití kyslíku. K otravě tedy dochází vnitřním udušením. Obecně se nedoporučuje, aby pes konzumoval suché plody, a to hned z několika důvodů:

1) možnost alergie

2) vysoký obsah tuků nebezpečný pro slinivku – zánět slinivky, průjem a trávicí obtíže

3) kvůli špatnému skladování se občas stává, že chytí plíseň, která může svými toxiny psa otrávit

4) solené suché plody – vysoký obsah soli může narušit minerální rovnováhu organismu a vede k otravě solí. Ořechy a mandle nespadají do přirozené stravy psa, tudíž je nepotřebují.

muškátový oříšek

Způsobuje třes, křeče a smrt.

houby

Způsobují křeče a nadýmání.

vařené kuřecí kosti

Vařené kosti jsou křehké a snadno se odlomí. Naopak syrové kosti dokážou psi strávit, nebezpečné jsou právě ty vařené. Určitě psa nekrmte nijak upravenými kuřecími kostmi, které se štěpí a mohou poškodit žaludek nebo střeva.

slané jídlo

Slané jídlo psům sice chutná, ale jeho pravidelný přísun v nadměrné míře je příčinou chorob kardiovaskulárního systému, zvyšuje krevní tlak, zatěžuje ledviny, játra, poškozuje kosti a klouby. To ovšem neznamená, že by pes neměl přijímat sůl vůbec. Bez ní by nemohl správně vstřebávat minerální látky, důležitá je ale i pro ostatní správné fungování organismu. Granule ale na rozdíl od lidského jídla obsahují správný a zdravý poměr soli.

mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku

Způsobují plynatost a zánět slinivky.