Zpět na výpis

Co dělat, když se vám ztratí pes?

Autor Lucka | Zajímavosti

Zůstaňte na místě

Pes se po zaběhnutí obvykle vrací zpátky na místo, kde jste se viděli naposledy. Zkuste tedy vytrvat na místě, a to až několik hodin. Pokud už musíte odejít, nechte na místě kus svého oblečení nasáklé vaším pachem a zkuste se na dané místo vrátit, co nejdřív to půjde. Je možné, že ho na tom stejném místě najdete třeba až druhý den.

Kontaktujte městskou policii, útulky, blízké veterinární ordinace …

Pokud je váš pes čipovaný a registrovaný, kontaktujte Národní registr majitelů zvířat. Telefonní číslo na registr je 602 611 053 a tato linka funguje nonstop. Na webu www.narodniregistr.cz najdete neustále aktualizovanou databázi nalezených čipovaných psů, takže se tady můžete i rovnou podívat, zda už někdo vaše psisko nenašel a nezaregistroval.

O ztrátě psa informujte městskou policii, která obvykle zajišťuje odchyt. Podívejte se na webové stránky psích útulků. Nejprve těch v okolí, posléze i těch vzdálených, protože psa mohl někdo najít i několik kilometrů od místa, kde se zaběhl. Celkem přehledný seznam psích útulků v ČR najdete třeba zde: www.hafici.cz/psi/utulky. V případě, že se několik dnů nebude nic dít a na webových stránkách útulků se váš pes neobjeví, zkuste okolní útulky navštívit osobně.

Zavolejte do blízkých veterinárních ordinací, protože je možné, že se tam s vaším zatoulancem někdo zastavil. Vyhledat veterinární ordinace ve vaší blízkosti můžete například na webu Komory veterinárních lékařů ČR www.vetkom.cz/ordinations. Na nástěnky v ordinacích, ale také v okolí místa, kde se pejsek ztratil, vylepte letáčky s kvalitní fotkou psa, vaším telefonním číslem a případnou odměnou.

Využijte internet

Vytvořte ztracenému psovi profil na sociální síti. Inspiraci, jak by taková stránka mohla vypadat, najdete třeba zde: www.facebook.com/Ztracen%C3%BD-PES-171924706523986/?fref=ts. Kromě fotek, videí a slovního popisu, nezapomeňte na vaše kontaktní údaje. Profil často aktualizujte a poproste všechny své známé, ať ho dál šíří. Oslovte organizace a spolky, které se zabývají hledáním ztracených psů jako je například Psí detektiv (www.psidetektiv.cz), nadační fond Pes v nouzi (www.pesvnouzi.cz), web www.nalezenci.cz a podobně. Na Facebooku existuje například tato skupina www.facebook.com/patranipopsech, kam se rovněž v případě ztráty pejska můžete obrátit.

Mluvte o svém pejskovi

O ztrátě psa mluvte nejen se sousedy, ale také s pošťačkou, řidičem místního autobusu, s pokladní v supermarketu, s místními dětmi a podobně. Čím víc lidí bude vědět, že hledáte psa, tím lépe pro vás i pro něj. Jednou z krajních možností je oslovit média – například místní rozhlasovou stanici, noviny a případně regionální televizi.

Všechna výše zmiňovaná opatření ale sledují jeden a ten samý cíl – o ztrátě vašeho psa a o jeho podobě by mělo vědět co nejvíc lidí. Šance na jeho návrat domů díky tomu rapidně stoupá.