Zpět na výpis

Kočky bez domova - jak jim pomoct přečkat zimu?

Autor Lucka | Zajímavosti

Při pohledu na mé kočky rozvalující se u topení mi začalo být těch bez domova líto. Proto jsem se začala pídit po možnostech, jak jim zimu zpříjemnit bez nutnosti si je všechny nastěhovat domů. V první řadě je klíčové zajistit venkovním kočkám dostatek výživné potravy, aby si mohly vybudovat dostatečnou zásobu podkožního tuku, která je bude chránit před chladem. Pokud se ve vašem okolí venkovní kočky bez majitele pohybují, můžete jim v zimních měsících dát ven do mističek dostatečně energeticky vydatné krmivo.

Kromě krmení je dobré dát toulavým kočičkám k dispozici také vodu. Pokud jsou teploty pod bodem mrazu a hrozí, že by voda mohla zmrznout, je lepší ji vyměňovat dvakrát denně a lít ji do mističek vlažnou.

Ovšem i když nemrzne, je pro venkovní kočky lezavé a případně deštivé počasí velmi nepříjemné a vyčerpávající. Další možnost, jak jim v zimě přilepšit, je zajistit jim teplé a suché místečko na odpočinek a přenocování. Například Pražský spolek ochránců zvířat nabízí už několik let speciální polystyrenové boudičky, které stačí vystlat senem a které poskytnou ideální suchou skrýš hned dvěma kočičkám najednou. Seno byste dle doporučení ochránců zvířat neměli nahrazovat starým textilem nebo dekami, protože v těch se mohou držet plísně a vlhkost. Boudičky je stejně jako mističky s jídlem dobré umístit tak, aby je kočky snadno našli, ale zároveň tak, aby nebyly moc na očím ostatním lidem. Hrozí totiž, že by je někdo mohl ukrást nebo je mohl poničit.

Jestliže máte kutilské nadání, můžete toulavým kočkám vyrobit zimní příbytek sami. Veškerý materiál na něj dnes už běžně seženete v kutilských obchodech. Nicméně oproti bytelnějším dřevěným domečkům drží ty polystyrenové od ochránců zvířat lépe teplo. V neposlední řadě samozřejmě toulavým kočičkám můžete pomoct i tak, že podpoříte některý z útulků nebo občanských sdružení, které se o ně starají. Je to ta úplně nejsnazší varianta a přispět na dobrou věc mně osobně vždycky zahřeje u srdce víc, než když si koupím něco sama pro sebe .