Zpět na výpis

Alternativní medicína pro kočky i psy

Autor Lucka | Zdraví a strava

Tak jako každý správný laik moderní doby jsem v honbě za novými informacemi v této oblasti nejprve šla konzultovat své otázky s internetovým vyhledávačem. Byla jsem překvapená, že se tomuto tématu mnoho stránek o zvířatech nevěnuje. Pokud ale stejně jako já máte raději pročítání klasických knížek, tak tady už je výběr o něco lepší. Českých autorů však najdete poskrovnu. Říkala jsem si, že to je asi zapříčiněné částečnou nedůvěrou chovatelů a majitelů vůči těmto směrům v ČR. Nebo spíše neznalostí? A to možná právě proto, že jsem o čínské medicíně pro zvířata a dalších terapeutických metodách neměla do této doby ani tušení. Nedalo mi to a šla jsem pátrat znovu a narazila na miniprůzkum jedné veteriny, která těmto alternativním trendům fandí. Z výsledků miniprůzkumu vyplynulo, že více jako 50 % psích, kočičích i hlodavčích a dalších majitelů je novince v podobě veterinárního léčitelství otevřená. A chybí tak spíše většinové povědomí o těchto možnostech, stejně jako v mém případě. To mě přimělo se do toho trochu více ponořit. A poněvadž se jedná o téma rozsáhlé, tak se vám pokusím zprostředkovat alespoň střípky toho, co mne zaujalo nejvíce.

Když bych měla v kostce popsat, o co se v alternativní medicíně nebo přesněji ve veterinárním léčitelství jedná, bylo by to asi následující:    

  • tato medicína je u zvířat, stejně jako v péči o lidi, postavena na přirozených postupech a metodách;
  • přírodní medicína v žádném případě nenahrazuje tu klasickou, ale pouze ji doplňuje;    
  • většina těchto metod se zaměřuje na harmonii, zklidnění zvířete a vyvolání a udržení jeho duševní pohody.

Pokud vás to zaujalo, tak nabídka těchto přirozených a přírodních postupů je opravdu bohatá. Když jsem si pročítala jednotlivé metody, zjistila jsem, že každá se na něco svým způsobem specializuje. Nejlepší je ale prý stejně jejich kombinace. Pokud váš zvířecí parťák trpí psychickou nepohodou a bojuje s úzkostí a strachem, pomoct mohou nejen bylinky v podobě Bachových esencí, ale například i aromaterapie. A nemusí jít hned o průšvih v podobě problémů s pohybovým aparátem nebo léčby po úraze, takovou aquaterapii váš psí chlupáč (pokud se nebojí vody) jistě ocení i jen tak pro zlepšení jeho kondice. Dobré je to prý obzvláště pro seniory. Čínská medicína, která využívá i akupunktury, pak může klasické léčbě podat pomocnou berličku v případě endokrinologických onemocnění. Mezi pejskaři se čím dál tím více těší oblibě i homeopatie. Mile mne překvapilo, co všechno můžeme zvířecím přátelům dopřát a narazila jsem i na metody, o kterých doposud ani netušila. A co vše z alternativní medicíny mohou naši chlupáči a další domácí mazlíčci a zvířata okusit? Posuďte sami.

Akupresura a akupunktura nejsou pro žádného chlupáče, který nemá rád dotek nebo jehličky, pomocí kterých se stimulují určité body v těle zvířete, jimiž proudí energie. Obojí prý pomáhá především při chronických potížích. Čínská medicína ještě k tomu navíc radí chlupáčům nejen změnu jídelníčku, ale i konzumaci sušených bylinek (většinou v podobě tabletek) a také staví na zmíněných aku-terapiích. Akupresuru by ale měl vykonávat samotný majitel, a to v podobě speciální masáže Tuina. Aromaterapie využívá rostlinných silic v podobě esenciálních olejů a čtyřnozí parťáci si ji mohou vychutnat formou masáže nebo relaxační koupele - ta je prý vynikající pro krevní oběh zvířete. Na kožní potíže je prý skvělá takzvaná Thalassoterapie, tedy bahenní zábal. Aquaterapie je určena hlavně pro psí rekonvalescenty, kteří cvičí v horké vodě na podvodním pásu. To má blahodárné účinky na srdíčko a cévy našich zvířecích přátel, ale i jejich fyzičku. Bachova květová esence staví na výtažcích z rostlin a stromů a vychází z myšlenky, že fyzické onemocnění je důsledkem emocionální nerovnováhy. Obecně se léčení pomocí bylinek, například pomocí šanty kočičí nazývá herbologií a spadá sem i gemoterapie. Ta využívá extraktu z pupenů bylinných rostlin. Naturopatie bojuje s toxickými látkami pomocí základních přírodních sil, a to vzduchu, světla, vody a tepla, a pomáhá si rovněž masážemi. I homeopatie pracuje s látkami rostlinného, živočišného a minerálního původu. A bylo by toho ještě mnohem více, ale to by opravdu vydalo na knihu.

Naše domácí léčba zatím vypadala ve formě pravidelné lžičky s medem na posílení imunity, ale některé alternativní terapeutické metody nezní vůbec špatně. Máte s nějakými zkušenosti? Jak je přijali vaši psí nebo kočičí chlupáči? Na závěr chci jen zdůraznit, že alternativní medicína v první řadě slouží jen jako doplněk správné péče v podobě vhodné stravy a kvalitní veterinární péče.