Zpět na výpis

Psí spánek

Autor Lucka | Zajímavosti

Pro psy je spánek stejně důležitý jako pro lidi. Bez kvalitního spánku nemůže organismus dobře regenerovat. A sami jistě víte, jak takové psí hry v plné parádě nebo vydatná procházka, a o sportovním či jiném výcviku, ani nemluvím, dají chlupáčům zabrat. Samozřejmě každé plemeno snese jinou míru zátěže. Všichni psi však potřebují prostor pro řádný odpočinek. Bez něj by to mohlo vést například až k poruchám učení během výcviku.

Spánek tak patří vedle správného krmení a pořádného venčení k základním kamenům zdravého fyzického i psychického rozvoje čtyřnohých psích kamarádů. Psi prospí v průměru 12 až 14 hodin denně. Někteří chlupáči jsou vyloženě spací typy a v pelíšku tak můžou strávit až dvě třetiny dne (16 hodin a více). Opět záleží nejen na plemeni, ale i fyzické aktivitě během dne, zdravotním stavu, věku a podobně.

Každý, kdo má psa, ale také dobře ví, že na rozdíl od nás dvounohých tvorů psy spánek takzvaně fázují. Od toho se také odvíjí doba, kdy jsou chlupáči nejaktivnější, což bývá zpravidla ráno a večer. Během dne jsou naopak spíše v útlumu. Odborně se to nazývá klidový a aktivní režim. Ale ani toto neplatí bez výjimky a znovu závisí na řadě faktorů. Psi jsou navíc tvorové velmi přizpůsobiví, rychle se naučí režimu jejich člověčí “smečky”. Štěňata a psí senioři navíc mají zase trochu jiný denní režim než dospělí vitální psi.

Tak jak se střídají aktivní fáze s těmi klidovými, měli bychom tomu přizpůsobit i venčení a krmení psa. Jakákoli větší pohybová aktivita by tak měla probíhat především v době, kdy je pes “aktivní”. Proto má např. většina cvičáku své kurzy v pracovní dny až během večerních hodin, o víkendu zase během ranních. To zároveň vyhovuje i potřebám majitelů. Pes by měl dostat najíst až po procházce, nikdy ne před kvůli riziku torze žaludku! A pak zase následuje odpočinek - hurá do pelechu.

Jak ale psovi zajistit kvalitní spánek? Když už jsme mu zajistili příjemnou únavu z procházky a nasytili ho, ještě potřebuje dostatečně velký pelech nebo jiné místo, kde je zvyklý odpočívat. Psi spí jak stočení v klubíčku, tak i na boku. Dočetla jsem se, že to souvisí s tím, jestli spí mělkým nebo hlubokým spánkem. Tím hlubokým spí psi podobně jako lidé přibližně 25 % z celkového spánku a poznáme to právě tím, že pes spí na boku. V této fázi prý odpočívá především tělo, ale díky mozkové aktivitě se mohou zvířeti zdát i sny.

Zbylých 75 % spánku přestavuje spánek lehký nebo mělký, kdy odpočívá především mozek. V této fázi spánku má však pes takzvaně stále nastražené uši a velmi rychle reaguje i jen na nepatrný pohyb či zvuk. Souvisí to s hlídacím instinktem. Smečka nikdy v přírodě nespí celá najednou. Jde tak spíš o jakési podřimování a jak já tomu říkám “dobíjení baterek”. Aby si pes pořádně odpočinul, potřebuje se cítit v bezpečí, ideálně když je v naší přítomnosti. První sněhové vločky nahrává společně stráveným chvílím odpočinku :-).