Zpět na výpis

Psí osamělost - jak na kňučení, štěkání a vytí

Autor Lucka | Výchova a péče

Kňučení, štěkání, vytí a další zvukové projevy jsou běžnou součástí řeči psů a mohou znamenat i mnoho dalšího než jen smutek z odloučení (např. reakce na různé zvuky - třeba vysavač - či pachy apod.) Dnes bych se ale ráda na toto téma ráda podívala optikou jevu, který se odborně nazývá “separační úzkost”. S naším malým psím přírůstkem totiž sbírám jednu novou zkušenost za druhou, a tak mě zajímalo, jestli a jak jde psa odnaučit štěkání, když je doma sám.

Začala jsem tím, že jsem si přečetla pár článků o tom, jak se na to dívají odborníci a veterináři. Většina názorů se shodovala v tom, že je potřeba nejprve odhalit a pak odstranit příčinu tohoto svérázného projevu existence pejska. V našem případě bylo odhalení příčiny nasnadě: krátkodobé ponechání pejska samotného doma. Sem tam ale člověk potřebuje odběhnout, i když by mohl pracovat z domova. Navíc si myslím, že být se psem nonstop není řešením ani pro něj, ani pro páníčka.

To, jak naučit čtyřnohého parťáka být doma sám, jsem už nakousla v předchozím článku. Jak ale na fázi dvě, tedy aby vyčkal vašeho příchodu v tichosti? Může se totiž stát, že pes už doma nic moc neničí a ani se nepočůrává nebo nekálí po bytě během páníčkovy nepřítomnosti. Zato ale sedí bez hnutí u dveří a nadměrně naříká a nové hračky, které by ho měly zaměstnat, nezabírají.

Pokud máte podobný problém, tak se nabízí několik řešení. Jedním z nich jsou protištěkací obojky. Těch je hned několik druhů. Obojky můžou být například na bázi feromonů, které se uvolňují do vzduchu. Feromonový pach připomíná ten, který fena vylučuje při kojení. A ten má pejsek spojený s pocitem bezpečí, měl by se tedy uklidnit a uvolnit. Alternativou obojku jsou feromonové spreje nebo odpařovače do zásuvky.

Dalším typem protištěkacího obojku je takzvaný vodní. Ten funguje tak, že když pes štěkne - obojek v sobě má zabudovaný snímač zvuku - tak před něj vystříkne slabá vodní sprška. Podobně fungují i elektrické obojky. Ty většinou mívají tři fáze: zvukový signál, vibrace, elektrický impulz. Výrobci elektrických obojků zdůrazňují, že třetí fázi lze vypnout a není ji tak třeba využívat.

Já osobně bych našim chlupáčům takový obojek asi nepořídila. Jednak mi to přijde trochu drastické řešení trestat psa za to, že říká, že je mu smutno. A jednak veterináři a další odborníci zpochybňují jejich účinnost. Neřeší to, proč pes naříká, a proto naopak problém mohou ještě zhoršit. Navíc se může stát, že se takový obojek dostane do nesprávných rukou, ať už je antištěkací či na převýchovu obecně. Osobně bych doporučila je používat jen pod odborným kynologickým dohledem.

Asi nejsympatičtějším řešením mi přijdou Bachovy kapky. Principem připomínají feromonové obojky či difuzéry. Jedná se o bylinné esence se zklidňujícím účinkem. Jejich využití je široké od lidí přes kočky až po pejsky. Tím, že se jedná o přírodní produkt, tak nejsou pro zvířata ani nijak škodlivé. Celkově prý dobře působí na psychiku. A tak není špatné jedny mít po ruce, i když se nejedná o zrovna nejlevnější přípravek.

V neposlední řadě mají majitelé možnost zajít se svými chlupáči do psí poradny. Existují i kurzy převýchovy. Ale ty bývají určeny spíše pro pejsky mající problém s chováním, jako je agresivita apod.

A jaké jsou vaše zkušenosti? Štěká váš pes, když nejste doma, nebo je potichu jako myška?