Zpět na výpis

Desatero funkčního oblečení

Autor Lucka | Zajímavosti

Jenže někdy se stává, že i v takovém nečasu musíme ven. Přeci jen pes potřebuje pohyb pravidelně, obzvlášť je-li na něj zvyklý. U nás je to třeba tak, že když vyrazíme do deště, hned za dveřmi na mě psi hází nevlídné pohledy, co jsem jim to zařídila za počasí. Po chvilce pak chtějí domů. Doma zase řádí, jak utržení ze řetězu, protože jsou logicky nevyběhaní.

A tak vyrážíme alespoň jednou denně na pořádnou procházku za jakéhokoli počasí. Psí vyčítavé pohledy ignoruji, ony pak samy přestanou, když zjistí, že jim to vlastně až tak moc nevadí a že se najde i pár dalších bláznivých páníčků s jejich psy. Navíc mají na společnou hru více prostoru než obvykle.

Člověk si ale říká, kde je ta hranice mezi psí otužilostí, za kterou stojí funkční termoregulace, a kde už hrozí prochladnutí? Nikdy jsem nebyla velkou zastánkyní psích oblečku jen pro potěchu páníčkových očí, dnes už ale pomalu na pultech obchodů podobné módní doplňky pro psy nahrazuje funkční oblečení. I k tomu jsem byla z počátku skeptická.

Jednou jsem o tom vedla debatu s přáteli - pejskaři, kteří svým psům pořídili softshellové bundy. Podotýkám, že běžně v nich jejich psy nepotkáte. Vysvětlovali mi, že je berou s sebou jen na horské tůry a podobné náročnější podniky, kde hrozí i extrémnější počasí než například ve městě. Po smršti argumentů jsem musela uznat, že to má něco do sebe.

Navíc jsme se shodli, že u některých malých plemen psů - já i moji přátelé máme spíše střeďáky a velká plemena zvyklá na dlouhý pobyt venku - je i celkově větší citlivost na změnu teplot. Obzvlášť nejsou-li tito pejsci zvyklí na dlouhé procházky za všech druhů počasí. Pak je takový teplý obleček spíše nutností.

Jenže co by mělo splňovat takové funkční oblečení, aby to opravdu plnilo svůj účel a nebylo spíš na škodu? Zkusila jsem pro sebe sestavit seznam deseti požadavků od funkčního oblečení pro psy. Shodují se s těmi vašimi? Co máte stejně a co jinak?

  1. Funkční oblečení by pes měl nosit jen při skutečně nepříznivém počasí.
  2. Obleček by měl být vyroben z kvalitních materiálů, neškodných pro kůži a srst psa.
  3. Měl by mít správnou velikost, aby psa nikde neškrtil ani mu neplandal.
  4. Měl by psovi jít snadno obléknout a sundat.
  5. Měl by být snadno udržovatelný a ideálně s možností praní v pračce.
  6. Zároveň by měl být odolný, aby si ho pes neroztrhl o první klacík v lese.
  7. Měl by být co nejvíce jednoduchý, aby si pes neporanil kůži o nadbytečné doplňky nebo se venku za něco nezachytil.
  8. Měl by mít takový střih, aby šel psovi nandat a sundat obojek a k němu připnout vodítko.
  9. Měl by mít na sobě reflexní prvky.
  10. Měl by dostát svým vlastnostem - pláštěnka by měla chránit před deštěm, bunda zase před chladem.

Propadli jste stejně jako ve finále já tomuto funkčnímu kousku oblečení pro psy? Jak jsou s nimi vaši chlupáči spokojení?