Kočky a stres

Kočky mohou na první pohled působit klidně a velmi vyrovnaně. Jsou ale velmi citlivé na změny a různé podněty ze svého okolí a mohou tak být náchylnější ke stresu. Stres je pro ně přirozenou reakcí na situace, které vnímají jako ohrožující. Zatímco krátkodobý stres může být běžnou součástí života, dlouhodobé působení stresových hormonů negativně ovlivňuje jejich fyzické i psychické zdraví.

Stres pro zvíře představuje velkou psychickou i fyzickou zátěž, proto je třeba včas rozpoznat známky stresu a jeho spouštěče. U koček může být tato fyzická reakce na stres zvláště silná a projevuje se například změnami chuti k jídlu, stavu srsti, hygienických návyků nebo problémy s trávením. Klíčové je proto včasné rozpoznání příznaků stresu a identifikace jeho příčin.

Změna, největší nepřítel koček 

Stres může mít řadu příčin, ale většinou úzce souvisí se změnami v životě vaší kočky. Kočky jsou totiž tvory zvyku a jakákoli změna v jejich prostředí může vyvolat stresovou reakci. Jestliže pozorujete u své kočky projevy stresu, hledejte příčinu ve změnách, které jste v poslední době provedli. Citlivější jedince mohou rozhodit i drobnosti v podobě nového nábytku, většinou se ale jedná o větší zásahy, jako je stěhování, přírůstek do rodiny nebo rozsáhlejší rekonstrukce. Zamyslete se také, jestli jste nějakým způsobem nenabourali každodenní rutinu, nezměnili dobu krmení, typ krmiva nebo se nezměnil váš pracovní režim. Kočky si na každou změnu zvykají opravdu velmi pomalu a adaptace může být náročnější, než byste očekávali. 

Stres mohou vyvolat další faktory, jako jsou zdravotní problémy, nevhodné podmínky pro život (například příliš hlučné prostředí) a také nedostatek stimulů, které by kočku zaměstnaly po fyzické i mentální stránce. 

Napoví vám změny chování 

Je dobré rozlišovat mezi dlouhodobým a krátkodobým stresem. Je třeba věnovat zvláštní pozornost stresorům, které na kočku působí dlouhodobě a mohou jí způsobit vážnější následky. Přestože se projevy stresu mohou lišit, počítejte s tím, že se projeví změnou chování.

S projevy krátkodobého stresu se nejspíš setkal snad každý chovatel. Spouštěčem mohou být běžné situace, jako například návštěva u veterináře, silvestrovské oslavy nebo nečekané setkání se psem. Krátkodobý náhlý stres se projevuje zrychleným dýcháním, vrčením či hlasitým mňoukáním, ale také například sklopenýma ušima nebo naježenou srstí. 

Příznaky dlouhodobého stresu mohou být nenápadnější a na první pohled těžko rozeznatelné. Mezi nejčastější známky toho, že s vaší kočkou není něco v pořádku, patří:

  • Agrese nebo naopak přehnaná plachost,
  • schovávání se na neobvyklých místech,
  • hyperaktivita a ničení nábytku,
  • nadměrné mňoukání,
  • ztráta chuti k jídlu nebo naopak přejídání,
  • změna hygienických návyků nebo močení mimo toaletu,
  • stereotypní chování, jako například neustálé obcházení stejných tras,
  • přehnané čištění kožichu, které může vést i ke kožním problémům a ztrátě srsti. 

Jak pomoci kočce stres co nejlépe zvládat 

Prevence stresu je vždy lepší než řešení jeho následků. Snažte se proto pro svou kočku vytvořit ideální prostředí, ve kterém se bude cítit pohodlně a bezpečně. Kočky ke spokojenosti potřebují dostatek vyvýšených míst, odkud mohou sledovat okolí a zároveň mít pocit, že jsou mimo dosah jakéhokoliv nebezpečí. Chybět by nemělo ani místo, kam se může kočka v případě potřeby schovat.  K udržení psychické pohody přispívají také pravidelné rituály – krmení, hra i odpočinek by měly probíhat ve stabilních časech.

Kočky žijící v bytě potřebují dostatek stimulace k vybití přirozených instinktů. K tomu poslouží interaktivní hračky, škrabadla a hlavolamy, které podporují mentální i fyzickou aktivitu. Při výběru krmiva je vhodné zaměřit se na složení, které podporuje přirozenou obranyschopnost a redukci stresu. Například Brit Care Cat Grain-Free Indoor Anti-stress obsahuje srdečník, který má uklidňující účinky, stabilizuje srdeční funkci a pomáhá regulovat vysoký krevní tlak, což kočkám usnadňuje zvládání stresových situací.

Krátkodobý stres většinou způsobují výjimečné situace, se kterými často dopředu počítáte. Na takové situace je dobré kočku připravit. Nadcházející stres můžete například zmírnit pomocí různých přípravků nebo pamlsků s uklidňujícím účinkem, které je dobré kočce dávat i několik dní dopředu. V mnoha případech mohou pomoci i přírodní difuzéry, jako je Feliway. Difuzéry obsahují kočičí feromony nebo kozlík lékařský, které pozitivně působí na jejich organismus a díky nim se cítí bezpečněji. 

V případě, že nepomůže úprava prostředí a u své kočky pozorujete příznaky dlouhodobého stresu, je důležité přistupovat k řešení systematicky. Identifikace spouštěče a případná konzultace s odborníkem mohou pomoci předejít závažnějším zdravotním komplikacím. Poskytnutím kvalitní péče, stabilního prostředí a dostatečných podnětů lze významně přispět k psychické pohodě kočky a zajistit jí zdravý a spokojený život.



Související články

Jak na jaře podpořit imunitu psa?

Zimní období představuje pro psí organismus zvýšenou zátěž – dochází ke hromadění toxinů, zatížení imunitního systému v důsledku chladného a vlhkého počasí, omezené pohybové aktivity i teplotních výkyvů. Jaro je proto ideální čas pro nastartování...

Obezita u koček: Co (ne)funguje a na co si dát pozor

Obezita trápí zejména kočky žijící v bytě. A nejedná se jen o estetickou záležitost – obezita je totiž častou příčinou návštěvy veterinární ordinace. Kromě toho, že nadváha celkově ovlivňuje kvalitu života kočky, zvyšuje riziko různých onemocnění a...

Jarní péče o psí srst

Na jaro se snad všichni majitelé psů těší. Konečně končí období procházek v nepříznivém počasí. S postupným oteplováním se ale mění také nároky na péči o našeho psa – a srst není výjimkou. Správná péče o zdraví psa a jeho pokožky totiž pomůže zamezit...

Návštěvy veteriny bez stresu

Pravidelné návštěvy veterinární ordinace jsou nedílnou součástí péče o zdraví psů. Pro mnohé psy ale mohou být tyto prohlídky zdrojem úzkosti a stresu. Jak jim můžeme pomoci zvládnout strach, aby návštěva veterináře proběhla co nejklidněji?

Nejčastější mýty o kočkách

O kočkách koluje řada mýtů a polopravd, které jsou s nimi spojené od nepaměti. Přestože je řada z nich neškodná, některé mohou vést k nesprávné péči. V článku proto uvádíme na pravou míru čtyři nejčastější mýty, které jsou s kočkami spojovány.

Canisterapie – když psi léčí

Kromě toho, že nám psi každý den dělají společnost a přinášejí spoustu radosti, mají také velký potenciál ve zdravotnictví a terapeutické péči. Canisterapie je dnes považována za účinnou metodu, která pomáhá zlepšovat naše fyzické i psychické zdraví....

Kočky a stres

Kočky mohou na první pohled působit klidně a velmi vyrovnaně. Jsou ale velmi citlivé na změny a různé podněty ze svého okolí a mohou tak být náchylnější ke stresu. Stres je pro ně přirozenou reakcí na situace, které vnímají jako ohrožující. Zatímco...

Chyby při krmení malých plemen psů

Malá plemena psů jsou oblíbenými společníky v mnoha domácnostech. Ačkoliv mohou působit nenáročně, jejich výživa vyžaduje zvláštní pozornost. Nesprávné krmení může vést k zažívacím potížím, nadváze nebo zdravotním komplikacím. Abychom těmto problémům...

Se psem na hory

Přicházející zimní sezóna pomalu, ale jistě začíná lákat na výjezd do hor. Ať už se chcete vydat na lyže, snowboard, běžky, nebo jen tak do přírody, určitě zvažujete, jestli s sebou vezmete i čtyřnohého člena rodiny. Pes udělá z každé dovolené...