Srst může vypovídat o zdraví vaší kočky

Kočky jsou poměrně samostatná zvířata, a to zejména v péči o svůj zevnějšek. Zdravou kočku tak stačí jednou za čas vykartáčovat a máte hotovo. Lesklý a krásně vypadající kožíšek svědčí o pevném zdraví. Co ale dělat v případě, že má vaše kočka problémy se srstí nebo pokožkou? 

Srst zdravé kočky je napohled hladká a lesklá. Naopak matná srst, nadměrné vypadávání chlupů, červené skvrny či šupinky na kůži nebo časté olizování některých míst mohou být znamením, že s vaší kočkou není něco v pořádku. Příčin kožních problémů může být více: dědičná onemocnění, parazité, plísňová onemocnění, ale také stres či reakce na potravu. 

 Dědičná onemocnění: atopie a potravinové alergie

Kožní problémy jsou jedním z nejčastějších projevů alergie či nežádoucích reakcí na některou složku stravy. Nepříznivá reakce na potraviny se projevuje svěděním a zarudnutím pokožky, nadměrným škrábáním a vykusováním srsti. Mezi nejčastější potravinové alergeny u koček patří hovězí maso, mléčné výrobky, produkty z kuřat a lepek. 

Že se jedná o potravinovou alergii zpravidla poznáte také podle toho, že jsou kožní problémy doprovázeny zažívacími potížemi. Většině koček v takovém případě pomůže, pokud přejdete na hypoalergenní krmivo určené pro kočky trpící potravinovou intolerancí. Změnu krmiva a zdravotní problémy své kočky však nejprve konzultujte s odborníkem.  

Další příčinou kožních problémů může být atopie neboli dědičná predispozice k alergiím. Atopie je většinou způsobena vnějšími alergeny, jako jsou například pyl nebo prachoví roztoči, a projevuje se jako sezónní svědění (v závislosti na výskytu konkrétních alergenů). Atopii může být obtížné odlišit od potravinové alergie či parazitických onemocnění, pro správnou léčbu je proto důležité nejprve eliminovat výskyt vnějších parazitů, nežádoucí účinky potravin se následně vylučují pomocí takzvané eliminační diety, která zahrnuje vyloučení nejčastějších alergenů ze stravy. 

Plísňová onemocnění kůže 

Další příčinou kožních problémů mohou být plísňové infekce. Plísňové onemocnění kůže se většinou projevuje lokálním vypadáváním srsti a šupinatou pokožkou. Tato onemocnění jsou většinou poměrně nakažlivá i pro další členy domácnosti. Je proto třeba být ostražití a onemocnění dobře přeléčit. V případě, že v jedné domácnosti žije více koček, doporučuje se preventivně přeléčit i druhou kočku, u které se problém zatím nemusel projevit.

Vnější parazité 

Nejspíše nejčastějším problémem, se kterým se setkávají nejen majitelé koček, jsou všemožní parazité. Zejména blechy a svrab jsou nejčastějšími průvodci nepříjemného svědění a dermatitidy. Přítomnost vnějších parazitů si většinou nelze s ničím splést. Blechy identifikujete opravdu snadno podle jejich přítomnosti v kočičím kožichu. Vyskytují se zejména na bříšku, pod bradou nebo za ušima. 

 Kočičí svrab se týká hlavně koček žijících venku. U ušního svrabu, který je častější, je zvukovod zarudlý a je v něm viditelný tmavě hnědý suchý maz, který připomíná kávovou sedlinu. Méně častý tělní svrab se také šíří od uší a projevuje se velmi špatnou kvalitou srsti a ztvrdlou šupinatou kůží. Žádný z těchto parazitů by se neměl podceňovat. V případě časného podchycení problému je však svrab snadněji řešitelný než výskyt blech. 

Stres a kvalita stravy 

Kromě onemocnění a parazitů má vliv na kvalitu kočičí srsti také psychická pohoda a kvalita stravy. Špatná kvalita srsti může být způsobena stresem, kterému je kočka vystavena. Může se jednat například o změnu prostředí, nový přírůstek do rodiny nebo jiná nevítaná změna v kočičím životě. Stresovým situacím se bohužel vždy nevyhneme, v takových případech kočičce dopřejte čas, aby si na změny zvykla. Užitečnými pomocníky mohou být různé uklidňující prostředky, jako jsou difuzéry, uklidňující pamlsky nebo v nejhorším případě uklidňující léky pro kočky. 

V neposlední řadě hraje důležitou roli kvalitní a vyvážená strava, která dodá vaší kočce všechny potřebné živiny, vitamíny a minerály. Správně živená a spokojená kočka bude mít lesklou a hladkou srst.

Související články

Jakou péči vyžaduje kočka žijící v bytě?

Kočky jsou od přírody šelmy, které milují pohyb venku, kde je spousta vjemů a příležitostí k lovu. Jsou ale také oblíbeným domácím mazlíčkem, který může bez problémů žít i v malém bytě. Přinášíme několik tipů, aby kočce žijící uvnitř nic nechybělo.

Pes z útulku: na co si dát pozor a na co se připravit

Pokud přemýšlíte o tom, že byste si domů rádi přinesli nového čtyřnohého člena rodiny, možná vás napadla adopce jako jedna z možností. V českých útulcích je spousta pejsků, kteří touží po teple domova a jeden z nich je možná opravdu pro vás ten...

Srst může vypovídat o zdraví vaší kočky

Kočky jsou poměrně samostatná zvířata, a to zejména v péči o svůj zevnějšek. Zdravou kočku tak stačí jednou za čas vykartáčovat a máte hotovo. Lesklý a krásně vypadající kožíšek svědčí o pevném zdraví. Co ale dělat v případě, že má vaše kočka...

Ideální valentýnský den? Užijte si ho i se svým pejskem

Svatý Valentýn je svátkem lásky, ale i přátelství. To však neznamená, že se týká jen lidí. Oslavte svátek svatého Valentýna i se svým psím parťákem a oplaťte mu jeho bezpodmínečnou lásku a přátelství. Přinášíme vám několik tipů, jak si společný...

Životní fáze vaší kočky

Že má kočka 9 životů? Bohužel má jako každý jiný živý tvor život jen jeden, a i proto je kočkám potřeba věnovat tu nejlepší péči, aby po našem boku žily co nejdelší a nejspokojenější život. Při správné péči (a dávce štěstí) může s námi v domácnosti...

Psí srst vyžaduje v zimě speciální přístup

I v zimě potřebuje srst vašeho čtyřnohého parťáka péči. Jeho pokožka dostává vlivem chladného počasí totiž zabrat více než v letním období.  Čemu bychom tedy v péči o naše chlupáče měli věnovat zvýšenou pozornost? 

Nový rok? Nové výzvy pro všechny pejskaře

Od nového roku má spousta z nás velká očekávání. Leden se tak často nese v duchu vyhlížení změn k lepšímu a dávání si novoročních předsevzetí. Ta většinou zní opravdu hezky, ale u teorie to zpravidla končí. Co to zkusit tentokrát jinak? Novoroční...