Kastrace koček je opředena řadou otázek. Majitelé by se jí bát ale neměli!

Nové koťátko přináší do našich domácností spoustu radosti. Ale také odpovědnosti za jeho zdraví. Přestože kastrace má na kočičí zdraví spíše pozitivní dopad, je mezi majiteli stále strašákem. V tomto článku proto přinášíme odpovědi na řadu otázek, které jsou s kastrací koček spojené. 

Kastrace koček má řadu výhod. Znáte je všechny? 

Jaké jsou výhody kastrace? U venkovních koček je to jednoznačné – díky kastraci zabráníte tomu, aby si domů přinesla nechtěná koťátka. U kocourů zase díky kastraci nepřispějete k dalšímu rozmnožování koček a přeplňování útulků. Ne každé koťátko totiž má takové štěstí, aby se dostalo do láskyplného domova. Kastrace koček má ale také další výhody, o kterých jste možná nevěděli: 

  • Prevence onemocnění 

To se týká zejména samic. Nevykastrované kočky jsou totiž náchylnější k onemocněním, jako jsou infekce dělohy nebo rakovina mléčných žláz. U kocourků zase kastrace přispívá k omezení toulání a agresivního chování, se kterým mohou souviset častá zranění, a také přenosu různých onemocnění.

  • Konec nechtěného značkování v bytě 

Po kastraci u kocourů omezíme silné teritoriální pudy, a tím pádem také mnohdy nepříjemné tendence označkovat (tedy pomočit) vše kolem sebe. 

  • Psychická pohoda vás i vaší kočky 

I kočky, které žijí v bytě, procházejí obdobím mrouskání, které je nepříjemné pro ně i jejich majitele. Toto období totiž doprovází velmi hlasité projevy. Kočka se během tohoto období také trápí a po opakujících se říjích může začít být nepříjemná a podrážděná. 

Kvalitní strava jako nejlepší prevence komplikací po kastraci 

Kastrace s sebou samozřejmě nese i některá úskalí. Především to, že jsou po ní kočky i kocouři zpravidla náchylnější na nadváhu. To je způsobeno nižší fyzickou aktivitou kastrovaných zvířat, a naopak vyšší chutí k jídlu. Kočku můžete k vyšší aktivitě přimět například tím, že si s ní budete pravidelně hrát nebo ji brát na procházky. Pravděpodobnost nežádoucího přibírání na váze lze snížit díky vhodně zvoleným kvalitním krmivům, která nejsou energeticky tolik vydatná, ale zároveň obsahují dostatek všech potřebných látek a živin. Tato krmiva navíc mají speciální složení pro udržení příznivého Ph moči a tudíž prevence vzniku močových kamenů a onemocnění ledvin.

Nedoporučujeme však omezovat kočkám krmnou dávku, to by mohlo by vést naopak k podvýživě nebo jiným zdravotním problémům. V případě, že na kočce zpozorujete výrazný přírůstek váhy, je dobré konzultovat změny v jídelníčku s odborníkem na výživu.

Vykastrované kočky a kocouři mohou být po kastraci náchylnější k problémům a onemocněním močových cest. Je proto dobré kočky sledovat a pravidelně je brát na prohlídky k veterináři. Důležité je dbát především na dostatečný pitný režim a hlídat také četnost močení. Správná výživa hraje důležitou roli také v případě prevence onemocnění ledvin a močových cest. Důležité je udržovat kočku v dobré kondici a podávat jí vhodné krmivo pro kastrované kočky. To by mělo obsahovat dostatek všech živin, mít optimální pH a vyvážený poměr minerálů. 

Kdy nechat kastrovat?

Kočky se zpravidla nechávají kastrovat v období puberty, často kolem pátého až šestého měsíce, kdy dosahují pohlavní dospělosti. Bezpečné to je ale již přibližně od třetího měsíce věku. To je vhodné například tehdy, když vaše kočka chodí ven už od kotěte a bojíte se, že nepodchytíte první mrouskání. 

Pubertu u koček poznáte tak, že začnou velmi hlasitě mňoukat, kocouři zase začnou se značkováním svého území. 

Kastrace probíhá v narkóze a přestože by vám měli z veterinární ordinace předat kočku již probuzenou, může být vlivem anestetik ještě nějakou dobu velmi zmatená i po návratu domů. Vytvořte pro nii proto bezpečné a teplé místo někde na zemi, kam jí umístíte měkoučký pelíšek nebo deku. Nenechávejte ji  na vyvýšeném místě, odkud by mohla spadnout. Po probuzení ji nenuťte do pití a jídla, u většiny koček můžete pozorovat přibližně 24 hodin sníženou chuť k jídlu. Po kastraci byste měli zejména kočičím samičkám dopřát klidový režim, než se po operaci zotaví – to trvá většinou jeden až dva dny. Úplné zahojení ran potom obvykle trvá 10 až 14 dní.

Pokud neplánujete svou kočku uchovnit, kastrace je pro ni vhodné řešení! Se správnou stravou a péčí tak kočce dopřejete krásný a radostný život!

Související články

Jak psovi pomoci během horkých dní

Kdo by nemiloval léto? Dny plné slunce, dnů strávených u vody nebo teplé večery v parku či na terase. Jsou však dny, kdy je horko nesnesitelné jak pro nás, tak i pro naše čtyřnohé parťáky. Během těchto dní zkoušíme všechny způsoby, jak si od tepla...

Psí hrdinové v ČR i ve světě

Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Jsou to naši nejvěrnější kamarádi, kteří by pro nás udělali, co nám na očích vidí. I mezi psy jsou navíc hrdinové, kteří zachraňují lidské životy nebo jim pomáhají se zvládáním každodenních...

9 věcí, které kočky milují!

Každý majitel kočky ví, že tato elegantní a na první pohled nezávislá zvířátka mají své jedinečné zvyky. Pokud chcete své kočce udělat radost, je dobré vědět, co opravdu miluje. Přinášíme vám devět nápadů na věci, které by v životě vaší kočky...

Nejlepší způsoby, jak oslavit narozeniny vašeho psa

Pravidelně slavíme narozeniny svých blízkých kamarádů nebo rodiny. Ale co náš čtyřnohý parťák? I narozeniny našich věrných psích kamarádů si zaslouží pořádnou oslavu! A pokud nevíte, kdy se váš pes narodil, můžete například oslavit den, kdy jste si...

Život s hluchým psem

Máte pocit, že vás váš pes ignoruje a neposlouchá na zavolání? Je možné, že se u něj rozvíjí problémy se sluchem. Přestože může být život s hluchým psem výzvou, neslyšící psi mohou žít normální život plný radosti. Je ale potřeba, abyste se naučili,...

Když vašeho psa trápí zažívání

Trápí vašeho pejska problémy se zažíváním? Nebojte se, nejste v tom sami! Zažívací a střevní potíže jsou jedněmi z nejčastějších důvodů návštěv ordinace veterináře. Nepříjemné symptomy jako průjem, zvracení nebo nadměrná plynatost mohou být způsobeny...

Jsou pro psa lepší granule, nebo konzervy?

Mokré, nebo suché krmivo? Většinu majitelů psů nejspíš ze všeho nejdříve napadne otázka, zda je lepší svého mazlíčka krmit granulemi, nebo dát přednost masovým konzervám. Zeptali jsme se proto Martina Kváše, našeho odborníka na výživu, kterému krmivu...