Kastrace koček je opředena řadou otázek. Majitelé by se jí bát ale neměli!

Nové koťátko přináší do našich domácností spoustu radosti. Ale také odpovědnosti za jeho zdraví. Přestože kastrace má na kočičí zdraví spíše pozitivní dopad, je mezi majiteli stále strašákem. V tomto článku proto přinášíme odpovědi na řadu otázek, které jsou s kastrací koček spojené. 

Kastrace koček má řadu výhod. Znáte je všechny? 

Jaké jsou výhody kastrace? U venkovních koček je to jednoznačné – díky kastraci zabráníte tomu, aby si domů přinesla nechtěná koťátka. U kocourů zase díky kastraci nepřispějete k dalšímu rozmnožování koček a přeplňování útulků. Ne každé koťátko totiž má takové štěstí, aby se dostalo do láskyplného domova. Kastrace koček má ale také další výhody, o kterých jste možná nevěděli: 

  • Prevence onemocnění 

To se týká zejména samic. Nevykastrované kočky jsou totiž náchylnější k onemocněním, jako jsou infekce dělohy nebo rakovina mléčných žláz. U kocourků zase kastrace přispívá k omezení toulání a agresivního chování, se kterým mohou souviset častá zranění, a také přenosu různých onemocnění.

  • Konec nechtěného značkování v bytě 

Po kastraci u kocourů omezíme silné teritoriální pudy, a tím pádem také mnohdy nepříjemné tendence označkovat (tedy pomočit) vše kolem sebe. 

  • Psychická pohoda vás i vaší kočky 

I kočky, které žijí v bytě, procházejí obdobím mrouskání, které je nepříjemné pro ně i jejich majitele. Toto období totiž doprovází velmi hlasité projevy. Kočka se během tohoto období také trápí a po opakujících se říjích může začít být nepříjemná a podrážděná. 

Kvalitní strava jako nejlepší prevence komplikací po kastraci 

Kastrace s sebou samozřejmě nese i některá úskalí. Především to, že jsou po ní kočky i kocouři zpravidla náchylnější na nadváhu. To je způsobeno nižší fyzickou aktivitou kastrovaných zvířat, a naopak vyšší chutí k jídlu. Kočku můžete k vyšší aktivitě přimět například tím, že si s ní budete pravidelně hrát nebo ji brát na procházky. Pravděpodobnost nežádoucího přibírání na váze lze snížit díky vhodně zvoleným kvalitním krmivům, která nejsou energeticky tolik vydatná, ale zároveň obsahují dostatek všech potřebných látek a živin. Tato krmiva navíc mají speciální složení pro udržení příznivého Ph moči a tudíž prevence vzniku močových kamenů a onemocnění ledvin.

Nedoporučujeme však omezovat kočkám krmnou dávku, to by mohlo by vést naopak k podvýživě nebo jiným zdravotním problémům. V případě, že na kočce zpozorujete výrazný přírůstek váhy, je dobré konzultovat změny v jídelníčku s odborníkem na výživu.

Vykastrované kočky a kocouři mohou být po kastraci náchylnější k problémům a onemocněním močových cest. Je proto dobré kočky sledovat a pravidelně je brát na prohlídky k veterináři. Důležité je dbát především na dostatečný pitný režim a hlídat také četnost močení. Správná výživa hraje důležitou roli také v případě prevence onemocnění ledvin a močových cest. Důležité je udržovat kočku v dobré kondici a podávat jí vhodné krmivo pro kastrované kočky. To by mělo obsahovat dostatek všech živin, mít optimální pH a vyvážený poměr minerálů. 

Kdy nechat kastrovat?

Kočky se zpravidla nechávají kastrovat v období puberty, často kolem pátého až šestého měsíce, kdy dosahují pohlavní dospělosti. Bezpečné to je ale již přibližně od třetího měsíce věku. To je vhodné například tehdy, když vaše kočka chodí ven už od kotěte a bojíte se, že nepodchytíte první mrouskání. 

Pubertu u koček poznáte tak, že začnou velmi hlasitě mňoukat, kocouři zase začnou se značkováním svého území. 

Kastrace probíhá v narkóze a přestože by vám měli z veterinární ordinace předat kočku již probuzenou, může být vlivem anestetik ještě nějakou dobu velmi zmatená i po návratu domů. Vytvořte pro nii proto bezpečné a teplé místo někde na zemi, kam jí umístíte měkoučký pelíšek nebo deku. Nenechávejte ji  na vyvýšeném místě, odkud by mohla spadnout. Po probuzení ji nenuťte do pití a jídla, u většiny koček můžete pozorovat přibližně 24 hodin sníženou chuť k jídlu. Po kastraci byste měli zejména kočičím samičkám dopřát klidový režim, než se po operaci zotaví – to trvá většinou jeden až dva dny. Úplné zahojení ran potom obvykle trvá 10 až 14 dní.

Pokud neplánujete svou kočku uchovnit, kastrace je pro ni vhodné řešení! Se správnou stravou a péčí tak kočce dopřejete krásný a radostný život!

Související články

Jakou péči vyžaduje kočka žijící v bytě?

Kočky jsou od přírody šelmy, které milují pohyb venku, kde je spousta vjemů a příležitostí k lovu. Jsou ale také oblíbeným domácím mazlíčkem, který může bez problémů žít i v malém bytě. Přinášíme několik tipů, aby kočce žijící uvnitř nic nechybělo.

Pes z útulku: na co si dát pozor a na co se připravit

Pokud přemýšlíte o tom, že byste si domů rádi přinesli nového čtyřnohého člena rodiny, možná vás napadla adopce jako jedna z možností. V českých útulcích je spousta pejsků, kteří touží po teple domova a jeden z nich je možná opravdu pro vás ten...

Srst může vypovídat o zdraví vaší kočky

Kočky jsou poměrně samostatná zvířata, a to zejména v péči o svůj zevnějšek. Zdravou kočku tak stačí jednou za čas vykartáčovat a máte hotovo. Lesklý a krásně vypadající kožíšek svědčí o pevném zdraví. Co ale dělat v případě, že má vaše kočka...

Ideální valentýnský den? Užijte si ho i se svým pejskem

Svatý Valentýn je svátkem lásky, ale i přátelství. To však neznamená, že se týká jen lidí. Oslavte svátek svatého Valentýna i se svým psím parťákem a oplaťte mu jeho bezpodmínečnou lásku a přátelství. Přinášíme vám několik tipů, jak si společný...

Životní fáze vaší kočky

Že má kočka 9 životů? Bohužel má jako každý jiný živý tvor život jen jeden, a i proto je kočkám potřeba věnovat tu nejlepší péči, aby po našem boku žily co nejdelší a nejspokojenější život. Při správné péči (a dávce štěstí) může s námi v domácnosti...

Psí srst vyžaduje v zimě speciální přístup

I v zimě potřebuje srst vašeho čtyřnohého parťáka péči. Jeho pokožka dostává vlivem chladného počasí totiž zabrat více než v letním období.  Čemu bychom tedy v péči o naše chlupáče měli věnovat zvýšenou pozornost? 

Nový rok? Nové výzvy pro všechny pejskaře

Od nového roku má spousta z nás velká očekávání. Leden se tak často nese v duchu vyhlížení změn k lepšímu a dávání si novoročních předsevzetí. Ta většinou zní opravdu hezky, ale u teorie to zpravidla končí. Co to zkusit tentokrát jinak? Novoroční...