Psí srst vyžaduje v zimě speciální přístup

I v zimě potřebuje srst vašeho čtyřnohého parťáka péči. Jeho pokožka dostává vlivem chladného počasí totiž zabrat více než v letním období.  Čemu bychom tedy v péči o naše chlupáče měli věnovat zvýšenou pozornost? 

Kvalitní výživa

Kvalitní a vyvážená strava je pro zdraví psa, a tím pádem i zdraví jeho srsti, nezbytná. Během zimy dostává pokožka a srst pořádně zabrat. Nezapomínejte ji proto pořádně vyživovat i zevnitř. Srsti prospívá strava obohacená o zdroje omega-3 a omega-6 mastných kyselin, které pomáhají udržovat lesklou srst a zdravou kůži. Zdraví pokožky v zimě je možné podpořit také pomoci vitamínů nebo doplňků stravy. Skvělým pomocníkem je například lososový olej, který prospívá nejen srsti ale i celkovému zdraví psa. 

Pokud vašeho psa trápí problematická kůže a jeho srst je na první pohled nezdravá, zvažte konzultaci s veterinářem, či odborníkem na výživu. Tyto problémy mohou být způsobeny například potravinovou intolerancí a mohou být snadno řešitelné pomocí vhodného hypoalergenního krmiva.

Koupání jen v nejnutnějších případech

Může se zdát, že časté koupele budou pro psa přínosné, to ale není tak úplně pravda, platí zde totiž pravidlo všeho s mírou. Příliš časté koupání totiž může vysušit pokožku, na kterou je v zimě i bez toho vyvíjen pořádný nápor. 

Během chladných dní a nocí navíc pejskovi hrozí nebezpečí prochladnutí. Psa proto koupejte jen tehdy, má-li možnost strávit noc v teple. Abyste měli jistotu, že bude mít srst dostatek času na proschnutí, je ideálním časem na koupel večer po poslední procházce. Ranní procházku pro jistotu zkraťte na minimum, případně pejskovi dejte teplý obleček. Obecně ale platí, že pokud se vám pes nevyválí v něčem opravdu zapáchajícím nebo si domů nepřinese blechy, psa raději nekoupejte. Proti blátu a jiným nečistotám z venku vám skvěle postačí vlhký ručník. 

Příprava na jarní línání 

Také s koncem zimy každý majitel psů musí počítat s nevyhnutelným obdobím jarního línání. Na jaře a na podzim se línání bohužel nelze vyhnout. Je to přirozený proces, během kterého se pes připravuje na změnu teploty. 

V tomto období je dobré psa pravidelně vyčesávat. Důležité je sáhnout po vhodném kartáči, to se odvíjí od typu srsti. Kartáčování a česání by mělo být součástí pravidelné péče o psí srst a je důležité během celého roku – odstraňují se tak nečistoty jako prach, bláto nebo případné listí, které v chlupech utkvělo, zároveň ale slouží k očistě pokožky, kdy se uvolní odumřelé buňky. V období línání ale plní ještě jednu funkci, spolu s nečistotami totiž vyčesáváte i vypadané chlupy, které by jinak ulpěly na vaší pohovce nebo na zemi.

Na období línání se můžete připravit za pomocí různých doplňků stravy a vitamínů, které zvířatům doplní potřebné vitamíny, jako je biotin nebo zinek, a podporují celkové zdraví kůže a srsti. Související články

Jakou péči vyžaduje kočka žijící v bytě?

Kočky jsou od přírody šelmy, které milují pohyb venku, kde je spousta vjemů a příležitostí k lovu. Jsou ale také oblíbeným domácím mazlíčkem, který může bez problémů žít i v malém bytě. Přinášíme několik tipů, aby kočce žijící uvnitř nic nechybělo.

Pes z útulku: na co si dát pozor a na co se připravit

Pokud přemýšlíte o tom, že byste si domů rádi přinesli nového čtyřnohého člena rodiny, možná vás napadla adopce jako jedna z možností. V českých útulcích je spousta pejsků, kteří touží po teple domova a jeden z nich je možná opravdu pro vás ten...

Srst může vypovídat o zdraví vaší kočky

Kočky jsou poměrně samostatná zvířata, a to zejména v péči o svůj zevnějšek. Zdravou kočku tak stačí jednou za čas vykartáčovat a máte hotovo. Lesklý a krásně vypadající kožíšek svědčí o pevném zdraví. Co ale dělat v případě, že má vaše kočka...

Ideální valentýnský den? Užijte si ho i se svým pejskem

Svatý Valentýn je svátkem lásky, ale i přátelství. To však neznamená, že se týká jen lidí. Oslavte svátek svatého Valentýna i se svým psím parťákem a oplaťte mu jeho bezpodmínečnou lásku a přátelství. Přinášíme vám několik tipů, jak si společný...

Životní fáze vaší kočky

Že má kočka 9 životů? Bohužel má jako každý jiný živý tvor život jen jeden, a i proto je kočkám potřeba věnovat tu nejlepší péči, aby po našem boku žily co nejdelší a nejspokojenější život. Při správné péči (a dávce štěstí) může s námi v domácnosti...

Psí srst vyžaduje v zimě speciální přístup

I v zimě potřebuje srst vašeho čtyřnohého parťáka péči. Jeho pokožka dostává vlivem chladného počasí totiž zabrat více než v letním období.  Čemu bychom tedy v péči o naše chlupáče měli věnovat zvýšenou pozornost? 

Nový rok? Nové výzvy pro všechny pejskaře

Od nového roku má spousta z nás velká očekávání. Leden se tak často nese v duchu vyhlížení změn k lepšímu a dávání si novoročních předsevzetí. Ta většinou zní opravdu hezky, ale u teorie to zpravidla končí. Co to zkusit tentokrát jinak? Novoroční...