Vánoční svátky naplno i se svým mazlíčkem a jak na silvestrovské oslavy?

Sváteční atmosféra na sebe nenechala dlouho čekat. Výzdoba je všude kolem nás, dárky zabalené, cukroví na stole a už jen zbývá si Vánoce pořádně užít v klidu a v kruhu svých blízkých. Pro chovatele domácích mazlíčků do této skupiny spadají nejen rodina a přátelé, ale také jejich chlupatí kamarádi. S blížícím se koncem roku ovšem přichází pro vaše psí parťáky i výzva v podobě silvestrovských oslav. Přinášíme několik tipů, na co se připravit, abyste toto sváteční období všichni prožili v klidu a pohodě. 

Bezpečná výzdoba 

Vánoční výzdoba, světýlka a svíčky dodávají svátečním dnům jedinečnou atmosféru a k Vánocům neodmyslitelně patří. Majitelé domácích mazlíčků by ale při výzdobě měli dbát na některá bezpečnostní opatření, díky kterým se vyhnou řadě nepříjemností. 

Například je dobré zvážit zapalování svíček, a pokud si bez nich Vánoce přece jen nedokážete představit, rozhodně byste je nikdy neměli nechávat bez dozoru. Hořící plamen může vašeho mazlíka lákat a může se snadno stát, že se popálí nebo svíčku převrhne. 

Také stromeček plný ozdob může být lákadlem nejen pro kočky, ale i zvídavé pejsky. Pokud to jsou první společné Vánoce a nevíte, jak bude zvíře na stromek reagovat, buďte opatrní. Stromek dobře připevněte, aby ho na sebe náhodou nepřevrátili. Doporučujeme také ze začátku vsadit na plastové ozdoby, které se jen tak nerozbijí a u nichž nehrozí pořezání. 

Kromě stromečku se vánoční tradice pojí se jmelím a vánoční hvězdou. Obě tyto rostliny jsou pro psa jedovaté, proto je umístěte daleko z jeho dosahu. Pozor také na různé větvičky nabarvené chemickým postřikem. 

Rozbalování dárků je zábava pro všechny 

Není nad pocit napětí u rozbalování dárků. Tento rok si ho může užít i váš mazlíček – ať už máte doma psa, nebo kočku. Nezapomeňte svým mazlíčkům zabalit také něco pod stromeček. Největší radost jim udělá, když si to budou moci sami vyčmuchat a nejlépe i rozbalit. 

Silvestrovské oslavy aneb jak dopřát vašemu mazlíčkovi klid

Vánoční svátky a každoroční silvestrovské oslavy mohou být pro domácí mazlíčky také velmi stresujícím obdobím. Ohňostroje, hlučné večírky nebo spousta neznámých lidí – to vše je změna běžné rutiny, která může být pro vašeho mazlíka opravdu nepříjemná. V tomto období byste proto měli myslet také na to, abyste mu to co nejvíce zpříjemnili. Zde je několik zásad, které zajistí poklidné prožití tohoto hektického období: 

1. Procházky hlavně přes den

Pokud víte, že silvestr může být pro vašeho psa velmi stresující, doporučujeme zvolit pro prožití konce roku klidnější místo. Na procházky choďte ještě za světla, dokud je venku klid. V tomto období mějte psa pro jistotu pořád na vodítku. Při nečekané ráně by se mohl pes vylekat a zaběhnout.

2. Klidné místo

Oslavy konce roku jsou bohužel stále doprovázeny odpalováním hlučné pyrotechniky a výraznými světelnými záblesky. Pokud se nacházíte ve městě, snažte se svého mazlíčka umístit do nejklidnější části bytu. Ani venkovní pes by neměl v těchto dnech zůstávat přes noc venku. Pokud můžete, nechávejte ho přes noc u sebe uvnitř, nebo ho umístěte například alespoň do garáže nebo jiné místnosti, kde nebude hluk tak slyšet.

3. Odveďte pozornost svého mazlíčka

Nenechávejte ho samotného. Ideálně mu umístěte pelech do míst, kde budete slavit. Váš hlas, zvuk z televize či rádia alespoň částečně odhluční rány zvenčí. Obklopte svého mazlíčka hračkami a zkuste si s ním více hrát, tím dokonale odvedete pozornost od stresujících ruchů zvenku. V žádném případě nenechávejte psa v těchto dnech samotného doma.

4. Zmírněte stres pomocí pamlsků 

Pamlsky a drobné chutné odměny nejsou nikdy na škodu. Úzkostlivým psům mohou navíc skvěle pomoci také uklidňující žvýkací vitamíny, které skvěle chutnají, a navíc zmírní stres během silvestrovských oslav. Uklidňující doplňky stravy určené pro psy jsou skvělým řešením, jak jim svátky zpříjemnit. I zde ale platí, abyste svému mazlíčkovi nepodávali lidské léky! 

K Vánocům a oslavám konce roku patří hlavně pohoda, klid a společný čas strávený s vašimi blízkými. Proto se zbytečně nestresujte a užijte si sváteční dny tak, aby to odpovídalo vašim představám!

Související články

Může být pes či kočka vegetarián?

V poslední době se poměrně často setkáváme s novým trendem – vegetariánskou stravou pro naše domácí mazlíčky. Přirozeně jsou psi i kočky masožravci, přesto se na trhu často objevují různé vegetariánské alternativy jejich stravy. Zeptali jsme se proto...

Co dělat, aby váš pes nehltal?

Stává se vám, že sotva položíte svému psovi misku s večeří na zem, všechny granulky zmizí a pes před každým jídlem působí, jako by celý týden nedostal najíst? Přestože hltání potravy je typické pro velké množství našich čtyřnohých parťáků, je u nich...

Jak psovi pomoci během horkých dní

Kdo by nemiloval léto? Dny plné slunce, dnů strávených u vody nebo teplé večery v parku či na terase. Jsou však dny, kdy je horko nesnesitelné jak pro nás, tak i pro naše čtyřnohé parťáky. Během těchto dní zkoušíme všechny způsoby, jak si od tepla...

Psí hrdinové v ČR i ve světě

Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Jsou to naši nejvěrnější kamarádi, kteří by pro nás udělali, co nám na očích vidí. I mezi psy jsou navíc hrdinové, kteří zachraňují lidské životy nebo jim pomáhají se zvládáním každodenních...

9 věcí, které kočky milují!

Každý majitel kočky ví, že tato elegantní a na první pohled nezávislá zvířátka mají své jedinečné zvyky. Pokud chcete své kočce udělat radost, je dobré vědět, co opravdu miluje. Přinášíme vám devět nápadů na věci, které by v životě vaší kočky...

Nejlepší způsoby, jak oslavit narozeniny vašeho psa

Pravidelně slavíme narozeniny svých blízkých kamarádů nebo rodiny. Ale co náš čtyřnohý parťák? I narozeniny našich věrných psích kamarádů si zaslouží pořádnou oslavu! A pokud nevíte, kdy se váš pes narodil, můžete například oslavit den, kdy jste si...

Život s hluchým psem

Máte pocit, že vás váš pes ignoruje a neposlouchá na zavolání? Je možné, že se u něj rozvíjí problémy se sluchem. Přestože může být život s hluchým psem výzvou, neslyšící psi mohou žít normální život plný radosti. Je ale potřeba, abyste se naučili,...