Vánoční svátky naplno i se svým mazlíčkem a jak na silvestrovské oslavy?

Sváteční atmosféra na sebe nenechala dlouho čekat. Výzdoba je všude kolem nás, dárky zabalené, cukroví na stole a už jen zbývá si Vánoce pořádně užít v klidu a v kruhu svých blízkých. Pro chovatele domácích mazlíčků do této skupiny spadají nejen rodina a přátelé, ale také jejich chlupatí kamarádi. S blížícím se koncem roku ovšem přichází pro vaše psí parťáky i výzva v podobě silvestrovských oslav. Přinášíme několik tipů, na co se připravit, abyste toto sváteční období všichni prožili v klidu a pohodě. 

Bezpečná výzdoba 

Vánoční výzdoba, světýlka a svíčky dodávají svátečním dnům jedinečnou atmosféru a k Vánocům neodmyslitelně patří. Majitelé domácích mazlíčků by ale při výzdobě měli dbát na některá bezpečnostní opatření, díky kterým se vyhnou řadě nepříjemností. 

Například je dobré zvážit zapalování svíček, a pokud si bez nich Vánoce přece jen nedokážete představit, rozhodně byste je nikdy neměli nechávat bez dozoru. Hořící plamen může vašeho mazlíka lákat a může se snadno stát, že se popálí nebo svíčku převrhne. 

Také stromeček plný ozdob může být lákadlem nejen pro kočky, ale i zvídavé pejsky. Pokud to jsou první společné Vánoce a nevíte, jak bude zvíře na stromek reagovat, buďte opatrní. Stromek dobře připevněte, aby ho na sebe náhodou nepřevrátili. Doporučujeme také ze začátku vsadit na plastové ozdoby, které se jen tak nerozbijí a u nichž nehrozí pořezání. 

Kromě stromečku se vánoční tradice pojí se jmelím a vánoční hvězdou. Obě tyto rostliny jsou pro psa jedovaté, proto je umístěte daleko z jeho dosahu. Pozor také na různé větvičky nabarvené chemickým postřikem. 

Rozbalování dárků je zábava pro všechny 

Není nad pocit napětí u rozbalování dárků. Tento rok si ho může užít i váš mazlíček – ať už máte doma psa, nebo kočku. Nezapomeňte svým mazlíčkům zabalit také něco pod stromeček. Největší radost jim udělá, když si to budou moci sami vyčmuchat a nejlépe i rozbalit. 

Silvestrovské oslavy aneb jak dopřát vašemu mazlíčkovi klid

Vánoční svátky a každoroční silvestrovské oslavy mohou být pro domácí mazlíčky také velmi stresujícím obdobím. Ohňostroje, hlučné večírky nebo spousta neznámých lidí – to vše je změna běžné rutiny, která může být pro vašeho mazlíka opravdu nepříjemná. V tomto období byste proto měli myslet také na to, abyste mu to co nejvíce zpříjemnili. Zde je několik zásad, které zajistí poklidné prožití tohoto hektického období: 

1. Procházky hlavně přes den

Pokud víte, že silvestr může být pro vašeho psa velmi stresující, doporučujeme zvolit pro prožití konce roku klidnější místo. Na procházky choďte ještě za světla, dokud je venku klid. V tomto období mějte psa pro jistotu pořád na vodítku. Při nečekané ráně by se mohl pes vylekat a zaběhnout.

2. Klidné místo

Oslavy konce roku jsou bohužel stále doprovázeny odpalováním hlučné pyrotechniky a výraznými světelnými záblesky. Pokud se nacházíte ve městě, snažte se svého mazlíčka umístit do nejklidnější části bytu. Ani venkovní pes by neměl v těchto dnech zůstávat přes noc venku. Pokud můžete, nechávejte ho přes noc u sebe uvnitř, nebo ho umístěte například alespoň do garáže nebo jiné místnosti, kde nebude hluk tak slyšet.

3. Odveďte pozornost svého mazlíčka

Nenechávejte ho samotného. Ideálně mu umístěte pelech do míst, kde budete slavit. Váš hlas, zvuk z televize či rádia alespoň částečně odhluční rány zvenčí. Obklopte svého mazlíčka hračkami a zkuste si s ním více hrát, tím dokonale odvedete pozornost od stresujících ruchů zvenku. V žádném případě nenechávejte psa v těchto dnech samotného doma.

4. Zmírněte stres pomocí pamlsků 

Pamlsky a drobné chutné odměny nejsou nikdy na škodu. Úzkostlivým psům mohou navíc skvěle pomoci také uklidňující žvýkací vitamíny, které skvěle chutnají, a navíc zmírní stres během silvestrovských oslav. Uklidňující doplňky stravy určené pro psy jsou skvělým řešením, jak jim svátky zpříjemnit. I zde ale platí, abyste svému mazlíčkovi nepodávali lidské léky! 

K Vánocům a oslavám konce roku patří hlavně pohoda, klid a společný čas strávený s vašimi blízkými. Proto se zbytečně nestresujte a užijte si sváteční dny tak, aby to odpovídalo vašim představám!

Související články

Jakou péči vyžaduje kočka žijící v bytě?

Kočky jsou od přírody šelmy, které milují pohyb venku, kde je spousta vjemů a příležitostí k lovu. Jsou ale také oblíbeným domácím mazlíčkem, který může bez problémů žít i v malém bytě. Přinášíme několik tipů, aby kočce žijící uvnitř nic nechybělo.

Pes z útulku: na co si dát pozor a na co se připravit

Pokud přemýšlíte o tom, že byste si domů rádi přinesli nového čtyřnohého člena rodiny, možná vás napadla adopce jako jedna z možností. V českých útulcích je spousta pejsků, kteří touží po teple domova a jeden z nich je možná opravdu pro vás ten...

Srst může vypovídat o zdraví vaší kočky

Kočky jsou poměrně samostatná zvířata, a to zejména v péči o svůj zevnějšek. Zdravou kočku tak stačí jednou za čas vykartáčovat a máte hotovo. Lesklý a krásně vypadající kožíšek svědčí o pevném zdraví. Co ale dělat v případě, že má vaše kočka...

Ideální valentýnský den? Užijte si ho i se svým pejskem

Svatý Valentýn je svátkem lásky, ale i přátelství. To však neznamená, že se týká jen lidí. Oslavte svátek svatého Valentýna i se svým psím parťákem a oplaťte mu jeho bezpodmínečnou lásku a přátelství. Přinášíme vám několik tipů, jak si společný...

Životní fáze vaší kočky

Že má kočka 9 životů? Bohužel má jako každý jiný živý tvor život jen jeden, a i proto je kočkám potřeba věnovat tu nejlepší péči, aby po našem boku žily co nejdelší a nejspokojenější život. Při správné péči (a dávce štěstí) může s námi v domácnosti...

Psí srst vyžaduje v zimě speciální přístup

I v zimě potřebuje srst vašeho čtyřnohého parťáka péči. Jeho pokožka dostává vlivem chladného počasí totiž zabrat více než v letním období.  Čemu bychom tedy v péči o naše chlupáče měli věnovat zvýšenou pozornost? 

Nový rok? Nové výzvy pro všechny pejskaře

Od nového roku má spousta z nás velká očekávání. Leden se tak často nese v duchu vyhlížení změn k lepšímu a dávání si novoročních předsevzetí. Ta většinou zní opravdu hezky, ale u teorie to zpravidla končí. Co to zkusit tentokrát jinak? Novoroční...