Péči o chrup potřebují psi v každém věku – od štěněte po seniora

Psi mají během svého života dvě sady zubů. Dospělý pes má 42 zubů, 12 řezáků, 4 špičáky, 16 třenových zubů a 10 stoliček. První zoubky začínají štěňatům vyrůstat už ve druhém týdnu věku a ve dvou měsících mají prořezaných celkem 28 mléčných zubů. Mléčné i trvalé zuby potřebují péči, díky které zajistíte psovi zdraví a pohodlí během celého života. Víte, jak se o psí zuby správně starat? 

Péče ve štěněcím věku vytvoří návyk na celý život

I malé děti učíme čistit si zoubky již v útlém věku. Vytvoří si díky tomu zdravý návyk, který je neopustí do konce života. Věděli jste, že stejně byste k tomu měli přistupovat také u štěňat? Naučte chlupáče otvírat tlamičku a nechat si na zuby a dásně sahat. Usnadní vám to čištění i kontroly u veterináře. Během čistící rutiny můžete pejska naučit i na nějaký povel (například „zuby!“ nebo „tlama!“), který bude mít spojený právě s hygienou a bude vědět, co ho čeká. 

Na čištění štěněcích zoubků jsou ideální speciální gumové kartáčky, které si nasadíte na prst. Díky tomu můžete zuby jednoduše a jemně čistit. K čištění zubů můžete použít také speciální pastu pro psy, která bude pejskovi chutnat a nebude se čištění bránit. Čištění nezapomeňte odměnit pamlskem.  

Jak to je s přezubením? 

V období mezi 4. až 7. měsícem věku začne postupně docházet k přezubování, tedy k výměně mléčného chrupu. To u většiny psů probíhá bez komplikací, ale měli byste hlídat, zda zuby netropí nějakou neplechu. Například pokud objevíte černý zoubek, měli byste vyhledat veterináře. Hrozí totiž riziko nepříjemné infekce. Někdy se také může stát, že trvalý zub roste vedle mléčného zubu a dochází k jejich zdvojení. Pokud mléčný zub sám od sebe nevypadne, je potřeba ho vytrhnout. 

V tomto období může pejskům mírně zapáchat z tlamy, to je většinou způsobené zaschlou krví z vypadnutých zubů a nemusíte se ničeho obávat. Výměna chrupu může být také doprovázena nechutenstvím a větším sliněním. Štěněti tak můžete granule namočit například do jemného vývaru nebo mu dávat měkkou stravu, která pro něj bude lépe zpracovatelná. 

Štěně bude mít také zvýšenou potřebu vše okusovat a ožužlávat. Okusování mu uleví od nepříjemných pocitů a také podporuje výměnu chrupu. Ujistěte se proto, že má dostatek hraček na žvýkání, se kterými si může hrát. 

justin-veenema-a-yuexz1rq8-unsplash.jpg

Péče v dospělosti zajistí příjemnější stáří 

Problémy spojené se zuby se objevují většinou v pokročilejším věku psa. To ale neznamená, že byste péči měli zanedbávat v období mládí a dospělosti. Ani v tomto období proto nezapomínejte na pravidelné čištění, které můžete podpořit dentálními hračkami, a především kvalitní stravou.  

V neposlední řadě vám s čistící rutinou pomůžou speciální dentální tyčinky, se kterými bude ústní hygiena hračka. Nové Brit Dental sticks skvěle chutnají, a navíc jsou tvarované tak, aby mechanicky čistily zuby vašeho chlupáče. Každodenní čištění pomocí dentálních tyčinek tak může částečně nahradit čištění zubními kartáčky. 

Udržovat zdraví psího chrupu vám pomůže i profesionální péče 

Základem prevence jsou také preventivní návštěvy veterináře, díky kterým objevíte případné problémy zavčasu a bude snadné je řešit. To, že s chrupem psa není něco v pořádku, poznáte podle výraznějšího zápachu z tlamy, zarudlých dásní, zvýšeného slinění nebo hnědožlutého povlaku na zubech. 

Zuby je možné také nechat jednou za čas vyčistit profesionálně. Profesionální čištění chrupu spočívá jak v odstranění viditelného a skrytého zubního plaku a kamene, tak i v důkladném vyšetření stavu psího chrupu. Veterinář (případné psí stomatolog) během takového vyšetření také zhodnotí, které zuby je potřeba dále léčit nebo vytrhnout. 

Pokud jsou zuby opravdu nemocné a zkažené, vytrhnutí je většinou nejlepším řešením. Pejska to zbaví bolesti a zabrání se šíření další infekce. Nemusíte se bát. Pes se většinou zvládne nažrat i bez pár zubů :). 

Starším psům, kteří trpí nechutenstvím nebo problémy se zuby, doporučujeme podávat také měkčí stravu. Díky důsledné prevenci ale vážnějším problémům snadno předejdete!

fit-3.jpeg

Související články

Když vašeho psa trápí zažívání

Trápí vašeho pejska problémy se zažíváním? Nebojte se, nejste v tom sami! Zažívací a střevní potíže jsou jedněmi z nejčastějších důvodů návštěv ordinace veterináře. Nepříjemné symptomy jako průjem, zvracení nebo nadměrná plynatost mohou být způsobeny...

Jsou pro psa lepší granule, nebo konzervy?

Mokré, nebo suché krmivo? Většinu majitelů psů nejspíš ze všeho nejdříve napadne otázka, zda je lepší svého mazlíčka krmit granulemi, nebo dát přednost masovým konzervám. Zeptali jsme se proto Martina Kváše, našeho odborníka na výživu, kterému krmivu...

Nový pes? Jak ho co nejrychleji naučit na venčení?

Přinesli jste si domů malé štěňátko? Pro jeho roztomilost byste mu odpustili snad cokoliv, i nějakou tu loužičku na podlaze. Nic ale netrvá věčně, a proto je třeba co nejdříve začít s výcvikem. Jedním z prvních úkolů, je právě naučit nové štěně na...

Urologická a ledvinová onemocnění koček

Kočky svá onemocnění rády skrývají, tento instinkt v sobě mají hluboko zabudovaný. Ve volné přírodě jim skrývání slabosti poskytovalo ochranu před nepřáteli. V domácnosti to ale může být na škodu a může to znamenat, že jejich problém nikdo včas...

Hypoalergenní krmivo pro psy

Potravinové alergie se týkají všech a bohužel ani naši čtyřnozí parťáci nejsou výjimkou. Nesnášenlivost na některou složku v krmení se může projevit i v průběhu života. Nejvhodnější řešení představuje hypoalergenní krmivo, které vašemu pejskovi dodá...

Jarní sportování: do formy společně se svým psem

Dali jste si před koncem loňského roku předsevzetí a stále se vám nepodařilo začít, nebo jen cítíte, že se zimní období podepsalo na vaší fyzické kondici? Máme pro vás dobrou zprávu! I jaro může být obdobím nových začátků. Vykročte do něj správným...