K čemu slouží průkaz původu psa a proč bychom ho měli vždy požadovat?

Pořizujete si nové štěně a kladete si otázku, jestli si pořídíte štěně „s papíry“ nebo bez? Spousta lidí si jistě řekne, že je pro ně průkaz původu vyhazování peněz, opak je pravdou! Koupí štěněte bez papírů riskujete, že podpoříte provoz jedné z množíren. V následujícím článku si ukážeme, k čemu průkaz původu slouží, jaké jsou signály, že je nabízené štěně z množírny, a proč se těmto nabídkám vyhnout. 

K čemu slouží průkaz původu? 

Průkaz původu je dokument podobný například rodnému listu, ve kterém jsou dohledatelné informace o předcích zvířete. Je to ale především záruka, že oba rodiče prošli řadou vyšetření a různými testy, které by měly zabránit, aby se narodila štěňata s nějakou vrozenou vadou či dědičným onemocněním. Průkaz původu sice není zárukou zdraví, ale víte, k jakým nemocem má například váš budoucí pejsek předpoklady a na co si dávat pozor. 

Za druhé vám průkaz původu poskytuje záruku, že z vašeho pejska opravdu vyroste plemeno, které jste si vybrali.  

Štěně bez papírů je lepší adoptovat

Častým důvodem, proč lidé nechtějí „papírového psa, je vyšší cena. S průkazem původu ale vždy štěňata dostanete naočkovaná, odčervená a po veterinárním vyšetření. Do ceny štěňat s PP se nepromítají jen náklady na samotné štěně, ale také náklady spojené s uchovněním rodičů – veterinární vyšetření, testy, náklady spojené s výstavami a další. U štěňat s průkazem původu máte navíc jistotu, že jak rodiče pejska, tak štěňata samotná žijí v dobrých podmínkách. Štěňata jsou od malička dobře socializovaná a pravděpodobně i krmená kvalitním krmivem 

Navíc štěně s PP nemusí být vždy nutně drahé. Pokud vám tolik nezáleží na vzhledu pejska a neplánujete ho brát na výstavy nebo ho uchovnit, řada chovatelů prodává se slevou štěňátka, která neodpovídají standardům plemene. I takové štěně ale vždy dostane průkaz původu! Je to tedy ideální volba pro ty, kteří neuvažují nad chovem a jen si chtějí pořídit do domácnosti nového společníka.  

Za uchovněním psa ale není jen snaha vydělat peníze. Velkou výhodou koupě štěněte s PP je také to, že máte jistotu, že nepodporujete neregistrovanou množírnu. Problematika množíren spočívá především v tom, že zde jsou zvířata chovaná opravdu čistě za účelem zisku v nekontrolovaných a často velmi špatných podmínkách. 

Pokud si chcete pořídit nového parťáka a záleží vám na konkrétním plemeni, vždy požadujte papíry původu! Pro ty, kteří netouží po žádném konkrétním plemeni, je nejvhodnější cestou adopce. V útulcích je spousta psů, kteří touží po teplém domově a budou vám dělat vděčnou a láskyplnou společnost!

jametlene-reskp-fliwkbbs7om-unsplash.jpg

Jak poznat, že je nabízené štěně z množírny? 

Narazili jste při hledání svého vysněného parťáka na výhodnou nabídku čistokrevného pejska bez průkazu původu, jehož cena je daleko nižší než jinde? V tuto chvíli byste měli zbystřit. Majitelé množíren pro vás budou mít spoustu důvodů, proč nabízený pejsek nemá papíry. Mezi nejčastější nepravdivé výmluvy patří:

  • „Štěňata máme jen jednou, fena by měla mít aspoň jednou za život štěňata, tak jsme jí to chtěli dopřát a nechtěli jsme ji kvůli tomu uchovňovat.“ Tato výmluva patří mezi velmi časté. Nicméně neexistuje žádný důkaz o tom, že by štěňata nějak pozitivně ovlivnila zdraví feny. Navíc vám velmi často lžou a feny v množírnách mívají štěňata opravdu nezdravě často. 
  • „Tohle štěně nedostalo PP, protože je poslední z vrhu nebo nesplňuje standardy plemene.“ V případě, že jsou oba rodiče uchovněni, není možné, aby některé ze štěňat nedostalo průkaz původu. Buď ho dostanou všechna štěňata nebo žádné. Ani různé vady v tom nezabrání. 
  • „Nebyl čas jezdit na výstavy, proto jsou štěňata bez PP. Povinnost výstav a dalších zkoušek se velkého množství psů netýká. Většinou je potřeba absolvovat jen jednu výstavu, kde bude posouzeno, zda daný pejsek splňuje kritéria standardu daného plemene. Jen fakt, že toto nebyl ochoten majitel psů absolvovat, by vás měl odradit – chov psů (a jiných zvířat) by měla být zodpovědná činnost, která vyžaduje čas a péči.  

Co dělat, když máte podezření, že jednáte s množitelem? 

Zbystřit byste měli také ve chvíli, kdy inzerát láká na netradiční, jedinečné rysy pejska, jako je zbarvení nebo třeba barva očí. Dále by vás od koupi mělo odradit, pokud vás nechtějí ke štěněti pustit, abyste se podívali, v jakých podmínkách ho chovají a trvají na tom, že vám štěně dovezou až domů. V neposlední řadě dbejte na to, aby byl dodržen minimální věk, kdy je vhodné pejska oddělit od matky – tedy nejméně 7,5 týdne!  

Velmi vám doporučujeme, abyste se nenechali ke koupi v množírně zlákat. Nízká cena a bohužel ani představa, že daného pejska z nelidských podmínek zachráníte, by neměla být důvodem ke koupi psa z množírny. Pejskovi sice poskytnete teplo domova a lásku, koupí ale zároveň podpoříte další činnost množitele a zbytek psů bude nadále nuceno snášet hrozné podmínky pro život. 

 Naopak vám doporučujeme, abyste v případě podezření, že se jedná o množírnu, ji nahlásili krajské veterinární správě, případně vyhledat pomoc některé z neziskových organizací, jež se záchranou pejsků z množíren zabývají. Dále můžete před inzerátem také varovat své okolí, abyste zabránili tomu, že si pejska koupí někdo jiný.

Související články

Jak psovi pomoci během horkých dní

Kdo by nemiloval léto? Dny plné slunce, dnů strávených u vody nebo teplé večery v parku či na terase. Jsou však dny, kdy je horko nesnesitelné jak pro nás, tak i pro naše čtyřnohé parťáky. Během těchto dní zkoušíme všechny způsoby, jak si od tepla...

Psí hrdinové v ČR i ve světě

Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Jsou to naši nejvěrnější kamarádi, kteří by pro nás udělali, co nám na očích vidí. I mezi psy jsou navíc hrdinové, kteří zachraňují lidské životy nebo jim pomáhají se zvládáním každodenních...

9 věcí, které kočky milují!

Každý majitel kočky ví, že tato elegantní a na první pohled nezávislá zvířátka mají své jedinečné zvyky. Pokud chcete své kočce udělat radost, je dobré vědět, co opravdu miluje. Přinášíme vám devět nápadů na věci, které by v životě vaší kočky...

Nejlepší způsoby, jak oslavit narozeniny vašeho psa

Pravidelně slavíme narozeniny svých blízkých kamarádů nebo rodiny. Ale co náš čtyřnohý parťák? I narozeniny našich věrných psích kamarádů si zaslouží pořádnou oslavu! A pokud nevíte, kdy se váš pes narodil, můžete například oslavit den, kdy jste si...

Život s hluchým psem

Máte pocit, že vás váš pes ignoruje a neposlouchá na zavolání? Je možné, že se u něj rozvíjí problémy se sluchem. Přestože může být život s hluchým psem výzvou, neslyšící psi mohou žít normální život plný radosti. Je ale potřeba, abyste se naučili,...

Když vašeho psa trápí zažívání

Trápí vašeho pejska problémy se zažíváním? Nebojte se, nejste v tom sami! Zažívací a střevní potíže jsou jedněmi z nejčastějších důvodů návštěv ordinace veterináře. Nepříjemné symptomy jako průjem, zvracení nebo nadměrná plynatost mohou být způsobeny...

Jsou pro psa lepší granule, nebo konzervy?

Mokré, nebo suché krmivo? Většinu majitelů psů nejspíš ze všeho nejdříve napadne otázka, zda je lepší svého mazlíčka krmit granulemi, nebo dát přednost masovým konzervám. Zeptali jsme se proto Martina Kváše, našeho odborníka na výživu, kterému krmivu...