Znáte zásady péče o chrup svého psa? Přinášíme rady, jak na to!

Mezi mnohými chovateli psů stále panuje přesvědčení, že péče o psí chrup není příliš důležitá. Opak je ale pravdou! A přestože se psům kazí zuby obecně méně než lidem, potřebují preventivní péči, která zaručí jejich zdraví.   

Až 80 % psů starších tří let trpí aktivním onemocněním zubů. Příčinou bývá bakteriální plak, zubní kámen, špatné návyky a strava nebo chybějící pravidelná zubní hygiena. Preventivní péče o chrup vašeho chlupáče přitom může zabránit řadě z těchto nepříjemností!

„Čistota – půl zdraví“ 

Toto rčení zná snad každý a platí i v případě psího chrupu. Ano, řeč je o pravidelném čištění zubů, které je u psů stejně důležité jako u lidí. Přestože není nutné psovi zuby čistit dvakrát denně, čištění by mělo probíhat pravidelně – ideální je zuby čistit jednou denně, minimálně ale jednou týdně. 

Nejvhodnější je psa naučit na pravidelné čištění zubů už od štěněte. Na trhu k tomu existuje řada pomůcek, jako je například „prstový“ kartáček, se kterým se v psí tlamě snadno a bezpečně manipuluje. Zcela nevhodné jsou lidské zubní pasty, které jsou pro psy toxické, proto případně sáhněte po speciální pastě pro psy. Obecně ale nejsou pro čištění zubů zubní pasty vůbec potřeba a plní spíše podpůrnou roli. 

U čištění buďte trpěliví a poté pejska nezapomeňte pořádně pochválit! 

Čištění může být chutné a hravé!

Prevencí vzniku zubního plaku a kamene je okusování, které pejsci milují. Pořiďte proto svému psovi dentální hračku, která je svým tvarem uzpůsobena tomu, že mechanicky odstraní nečistoty, takže si váš pes během hry vlastně čistí zuby. 

V neposlední řadě je možné zdraví psů podpořit správnou stravou a volbou vhodných pamlsků. I ty mohou – jak díky svému složení, tak tvaru ‒ podporovat zdraví chrupu. Je dobré pamatovat na to, že hračky ani pamlsky čištění zcela nenahradí a slouží pouze jako vhodný doplněk. 

Snadná každodenní péče díky dentálním tyčinkám 

Čištění kartáčkem na zuby nemusí být nejoblíbenější aktivita, vaše ani pejskova. V každodenní prevenci vám proto může pomoci chutná alternativa – nové dentální tyčinky Brit Dental Stick jsou nejen chutné, ale jsou tvarované tak, aby mechanicky čistily zuby vašeho chlupáče. Každodenní užití dentálních tyčinek podporuje zdraví psích zubů díky mechanickému čištění a působení známých bylin, které mají protizánětlivé účinky a pomáhají zamezit zápachu z tlamy. Nová generace dentálních tyčinek má dvojitý účinek. Prospívá chrupu, osvěžuje dech a díky funkčním komponentům navíc zlepšuje i kondici psa.

Tyčinky jsou k dostání ve více variantách, vybírat tak můžete přesně podle potřeb svého chlupáče:

Jak poznat, že má váš pes problémy s chrupem

Pes si na bolest zubů nebude stěžovat, a je proto na vás, abyste případné problémy zavčas odhalili a vyhledali pomoc veterináře. Mezi hlavní indikátory patří:

  • zapáchající dech,
  • zarudlé dásně,
  • hnědožlutý povlak na zubech,
  • opatrné kousání (jen na jedné straně),
  • abnormální slinění,
  • odmítání pevné stravy.

Zuby by měl vašemu psovi kontrolovat také veterinář během pravidelných prohlídek. Nebojte se ho také zeptat na tipy, jak u svého psa podpořit zdraví chrupu!

Související články

Jakou péči vyžaduje kočka žijící v bytě?

Kočky jsou od přírody šelmy, které milují pohyb venku, kde je spousta vjemů a příležitostí k lovu. Jsou ale také oblíbeným domácím mazlíčkem, který může bez problémů žít i v malém bytě. Přinášíme několik tipů, aby kočce žijící uvnitř nic nechybělo.

Pes z útulku: na co si dát pozor a na co se připravit

Pokud přemýšlíte o tom, že byste si domů rádi přinesli nového čtyřnohého člena rodiny, možná vás napadla adopce jako jedna z možností. V českých útulcích je spousta pejsků, kteří touží po teple domova a jeden z nich je možná opravdu pro vás ten...

Srst může vypovídat o zdraví vaší kočky

Kočky jsou poměrně samostatná zvířata, a to zejména v péči o svůj zevnějšek. Zdravou kočku tak stačí jednou za čas vykartáčovat a máte hotovo. Lesklý a krásně vypadající kožíšek svědčí o pevném zdraví. Co ale dělat v případě, že má vaše kočka...

Ideální valentýnský den? Užijte si ho i se svým pejskem

Svatý Valentýn je svátkem lásky, ale i přátelství. To však neznamená, že se týká jen lidí. Oslavte svátek svatého Valentýna i se svým psím parťákem a oplaťte mu jeho bezpodmínečnou lásku a přátelství. Přinášíme vám několik tipů, jak si společný...

Životní fáze vaší kočky

Že má kočka 9 životů? Bohužel má jako každý jiný živý tvor život jen jeden, a i proto je kočkám potřeba věnovat tu nejlepší péči, aby po našem boku žily co nejdelší a nejspokojenější život. Při správné péči (a dávce štěstí) může s námi v domácnosti...

Psí srst vyžaduje v zimě speciální přístup

I v zimě potřebuje srst vašeho čtyřnohého parťáka péči. Jeho pokožka dostává vlivem chladného počasí totiž zabrat více než v letním období.  Čemu bychom tedy v péči o naše chlupáče měli věnovat zvýšenou pozornost? 

Nový rok? Nové výzvy pro všechny pejskaře

Od nového roku má spousta z nás velká očekávání. Leden se tak často nese v duchu vyhlížení změn k lepšímu a dávání si novoročních předsevzetí. Ta většinou zní opravdu hezky, ale u teorie to zpravidla končí. Co to zkusit tentokrát jinak? Novoroční...