Umí váš pes plavat?

Milujete koupání? Letní horka k němu přímo vybízí! A jak to má váš pes? Někteří psi jsou ve vodě jako doma, jiní na druhou stranu nemůžou vodu vystát nebo plavat neumí. Ať už je váš pes milovník vody, nebo ne, máme pro vás několik tipů, jak psa s vodou spřátelit.  Přestože se z něj možná nestane nejlepší plavec, pobyt u vody si může užívat i tak!

Ne všechna plemena se řadí mezi přirozené plavce a milovníky vody – například takový novofundlandský pes byl pro vodu stvořen, ale francouzský buldoček nebo jezevčík z ní pravděpodobně nadšení nebudou! Mezi neplavce se většinou řadí plemena s krátkými čumáky, širokým hrudníkem nebo krátkými nožkami a dlouhým tělem. I tito pejsci ale mohou překvapit a pobyt u vody si užívat!  

Na co si dát při koupání pozor?

Ještě než se vydáte k vodě, je důležité pamatovat, že i koupání psů má svá pravidla, která platí i pro ty nejobratnější plavce! 

  1. Ujistěte se, že se pejsci v daném místě mohou koupat. Koupaliště a vodní zdroje rovnou vynechte, překvapit zákazem koupání psů mohou ale také různé přírodní vodní plochy a rybníky.
  2. Pro koupání vybírejte místa se snadným a postupným přístupem do vody. Strmé svahy jsou pro pejsky nebezpečné, protože se na takových místech nezvládnou sami dostat z vody!
  3. Dávejte si pozor, aby voda nebyla příliš ledová. Velké teplotní rozdíly by mohly psovi způsobit zdravotní problémy. 
  4. V neposlední řadě nezapomínejte, že i ve vodě psovi hrozí přehřátí! Dbejte proto, aby dostatečně pil a odpočíval. 

Jak pejska naučit plavat? 

Psa do vody nenuťte. Pokud ho do vody budete házet či tahat, rozhodně si ji nezamiluje. Dopřejte mu čas, nechte ho si namočit tlapky a přesvědčit se, že pobyt ve vodě může být příjemný a osvěžující. Může se stát, že u tohoto kroku to také zůstane. Do plavání se ho rozhodně nesnažte přimět. 

Pokud ale pejsek projeví o vodu zájem, můžete ho začít motivovat k dalším krokům. Odměny ve formě pamlsků rozhodně neuškodí! Pokud pejsek rád aportuje, může tomu tak být i ve vodě, motivovat ho můžete i pomocí hraček – začněte na mělčině a postupně vzdálenost prodlužujte.

Psovi také dodá na odvaze, když půjdete do vody s ním. Nebuďte z koupání nervózní a mluvte na psa klidným hlasem. V opačném případě vaši nervozitu vycítí a bude se přirozeně bát udělat další krůček. Pomoci může také jiný pes, který má vodu rád a nebojí se jí. Ukáže totiž vašemu pejskovi, že se ve vodě není čeho obávat, a dodá mu tím na odvaze! 

K plavání můžete pejskovi také dopomoci tím, že ho chytnete pod předními tlapkami tak, aby měl hlavu stále nad vodou, ale druhou polovinu těla si kontroloval sám. V této poloze se s ním po nějakou dobu pohybujte ve vodě. Pejskům neplavcům může dopomoci také speciální plovací vesta pro psy, psa chrání před utonutím a navíc jim dává větší pocit jistoty ve vodě. Pokaždé si ale dávejte pozor, abyste psa zbytečně nestresovali – pokud bude působit vystrašeně, vezměte ho zpět ke břehu. Někteří psi zkrátka pro plavání nebyli stvořeni!  

Co si zapamatovat: 

  • Nikdy psa do vody nenuťte a neházejte.
  • Do vody psa pouštějte jen s prázdným žaludkem.
  • Z bezpečnostních důvodů mu před koupáním sundejte obojek, aby se nikde nezachytil.
  • Mějte ho pod neustálým dohledem a sledujte, jestli není vysílený.
  • Buďte pro jistotu připraveni, že pes bude potřebovat vaši pomoc!

img-3712-2.jpg

Související články

Když vašeho psa trápí zažívání

Trápí vašeho pejska problémy se zažíváním? Nebojte se, nejste v tom sami! Zažívací a střevní potíže jsou jedněmi z nejčastějších důvodů návštěv ordinace veterináře. Nepříjemné symptomy jako průjem, zvracení nebo nadměrná plynatost mohou být způsobeny...

Jsou pro psa lepší granule, nebo konzervy?

Mokré, nebo suché krmivo? Většinu majitelů psů nejspíš ze všeho nejdříve napadne otázka, zda je lepší svého mazlíčka krmit granulemi, nebo dát přednost masovým konzervám. Zeptali jsme se proto Martina Kváše, našeho odborníka na výživu, kterému krmivu...

Nový pes? Jak ho co nejrychleji naučit na venčení?

Přinesli jste si domů malé štěňátko? Pro jeho roztomilost byste mu odpustili snad cokoliv, i nějakou tu loužičku na podlaze. Nic ale netrvá věčně, a proto je třeba co nejdříve začít s výcvikem. Jedním z prvních úkolů, je právě naučit nové štěně na...

Urologická a ledvinová onemocnění koček

Kočky svá onemocnění rády skrývají, tento instinkt v sobě mají hluboko zabudovaný. Ve volné přírodě jim skrývání slabosti poskytovalo ochranu před nepřáteli. V domácnosti to ale může být na škodu a může to znamenat, že jejich problém nikdo včas...

Hypoalergenní krmivo pro psy

Potravinové alergie se týkají všech a bohužel ani naši čtyřnozí parťáci nejsou výjimkou. Nesnášenlivost na některou složku v krmení se může projevit i v průběhu života. Nejvhodnější řešení představuje hypoalergenní krmivo, které vašemu pejskovi dodá...

Jarní sportování: do formy společně se svým psem

Dali jste si před koncem loňského roku předsevzetí a stále se vám nepodařilo začít, nebo jen cítíte, že se zimní období podepsalo na vaší fyzické kondici? Máme pro vás dobrou zprávu! I jaro může být obdobím nových začátků. Vykročte do něj správným...