Venčení domácích koček: jak je na venčení naučit, aby si ho užívaly?

Máte čistě domácí kočku a rádi byste jí dopřáli i trochu venkovního světa? Pokud bydlíte v bytě, možná jste už zvažovali, že zkusíte kočku vzít na vodítku ven. Přestože kočky venek většinou milují, venčení na vodítku pro ně může být nepříjemným zážitkem. Je možné kočku na procházky naučit tak, aby si to užila?

Kočka není pes!

Mějte na paměti, že venčení kočky na vodítku nemusí vždy fungovat tak, jak byste si představovali, především proto, že kočky nejsou malí psi. Na podněty zvenčí tak reagují velmi odlišně.

Kočky v sobě mají stále zabudované pudy svých „divokých“ předků a venkovní prostředí pro ně bude zdrojem spousty nových a neznámých pachů. Ty v nich mohou probouzet pocit ohrožení nebo například touhu něco ulovit. Kočky jsou v takovém stavu dost nevypočitatelné, což pro ně může být nebezpečné a vás to pravděpodobně bude stát pár škrábanců.

Dobré vybavení je základ

Venčení koček má svá rizika, ale také benefity. Vaše kočka se nebude doma nudit a je to pro ni (stejně jako u psů) forma psychické i fyzické aktivity. Na venčení je jen potřeba se dobře připravit, ze začátku se vyzbrojit trpělivostí, pamlsky, a především kvalitním postrojem pro kočky.

Kočkám v žádném případě nepořizujte obojek, ten pro ně může být velmi nebezpečný. Pamatujte, že kočky jsou schopné ve vteřině vyskočit vysoko do vzduchu nebo se znenadání snažit vyšplhat na strom nebo přelézt plot.

Postupné začátky

shutterstock-1400144990.jpeg

Na venčení je kočičku nejvhodnější nechat zvykat postupně. Ideálně byste měli začít už od malého koťátka, ale i dospělá kočka si na venčení zvykne. Jen to bude trvat pravděpodobně o něco déle.

Nejlepší je nechat kočku navyknout na postrojek a vodítko v bezpečí domova. Můžete ji i na pár minut zkoušet připínat vodítko, hrát si s ní a postupně se ji snažit navádět, aby šla tam, kam chcete. Až bude působit, že vodítko snáší dobře, můžete vyrazit na první prohlídku terénu.

Ze začátku si najděte nějaké velmi klidné místo, kde nehrozí, že se potkáte s cizím pejskem nebo příliš hlasitými zvuky, které by kočku stresovaly. Začínejte opravdu krátkými vycházkami, které můžete postupně prodlužovat. Pro případ nouze se ze začátku můžete vybavit přepravkou, která bude pro kočičku představovat možné útočiště. Procházku kočce můžete zpříjemnit také oblíbenou hračkou nebo pamlsky!

Každá kočka má svou hlavu!

Majitelé koček už jistě ví, že pokud si kočka něco usmyslí, většinou přes to nejede vlak. Může se tak stát, že zrovna ta vaše nebude venčení snášet dobře a dá přednost teplému gauči, maximálně občasné vycházce na parapet nebo na balkon. Pokud si na venčení nebude chtít zvyknout, rozhodně ji do něj nenuťte, budete tak stresovat nejen ji, ale i sami sebe.

Jestliže se ale z venčení stane pravidelná zábava, nezapomeňte kočičce pořídit nějaká preventivní antiparazitika, aby vám domů nepřinesla černého pasažéra. Jakmile si na venčení zvyknete, uvidíte, že si budete procházku užívat nejen vy a vaše kočička, ale stanete se také oblíbenou atrakcí pro kolemjdoucí!

shutterstock-1941429211.jpeg

Související články

Autem se psem? Pohodlně a bezpečně!

Čtyřnohý kamarád je pro mnohé z nás nedílnou součástí rodiny, a proto bychom ho chtěli mít po svém boku i během svých dobrodružství, výletů a dovolených.  Možností, jak cestovat, je celá řada. Auto je často nejpohodlnější a velmi praktická...

I psí mozek stárne: život se psem seniorem

Stáří se nevyhne nikomu, a bohužel ani našim čtyřnohým mazlíčkům. Čas strávený s vaším mazlíčkem utekl jako voda, z malého štěněte vyrostl statný dospělý pes, který se pomalu mění v psího důchodce. Stárnutí se ale netýká jen jeho fyzické stránky, ale...