Venčení domácích koček: jak je na venčení naučit, aby si ho užívaly?

Máte čistě domácí kočku a rádi byste jí dopřáli i trochu venkovního světa? Pokud bydlíte v bytě, možná jste už zvažovali, že zkusíte kočku vzít na vodítku ven. Přestože kočky venek většinou milují, venčení na vodítku pro ně může být nepříjemným zážitkem. Je možné kočku na procházky naučit tak, aby si to užila?

Kočka není pes!

Mějte na paměti, že venčení kočky na vodítku nemusí vždy fungovat tak, jak byste si představovali, především proto, že kočky nejsou malí psi. Na podněty zvenčí tak reagují velmi odlišně.

Kočky v sobě mají stále zabudované pudy svých „divokých“ předků a venkovní prostředí pro ně bude zdrojem spousty nových a neznámých pachů. Ty v nich mohou probouzet pocit ohrožení nebo například touhu něco ulovit. Kočky jsou v takovém stavu dost nevypočitatelné, což pro ně může být nebezpečné a vás to pravděpodobně bude stát pár škrábanců.

Dobré vybavení je základ

Venčení koček má svá rizika, ale také benefity. Vaše kočka se nebude doma nudit a je to pro ni (stejně jako u psů) forma psychické i fyzické aktivity. Na venčení je jen potřeba se dobře připravit, ze začátku se vyzbrojit trpělivostí, pamlsky, a především kvalitním postrojem pro kočky.

Kočkám v žádném případě nepořizujte obojek, ten pro ně může být velmi nebezpečný. Pamatujte, že kočky jsou schopné ve vteřině vyskočit vysoko do vzduchu nebo se znenadání snažit vyšplhat na strom nebo přelézt plot.

Postupné začátky

shutterstock-1400144990.jpeg

Na venčení je kočičku nejvhodnější nechat zvykat postupně. Ideálně byste měli začít už od malého koťátka, ale i dospělá kočka si na venčení zvykne. Jen to bude trvat pravděpodobně o něco déle.

Nejlepší je nechat kočku navyknout na postrojek a vodítko v bezpečí domova. Můžete ji i na pár minut zkoušet připínat vodítko, hrát si s ní a postupně se ji snažit navádět, aby šla tam, kam chcete. Až bude působit, že vodítko snáší dobře, můžete vyrazit na první prohlídku terénu.

Ze začátku si najděte nějaké velmi klidné místo, kde nehrozí, že se potkáte s cizím pejskem nebo příliš hlasitými zvuky, které by kočku stresovaly. Začínejte opravdu krátkými vycházkami, které můžete postupně prodlužovat. Pro případ nouze se ze začátku můžete vybavit přepravkou, která bude pro kočičku představovat možné útočiště. Procházku kočce můžete zpříjemnit také oblíbenou hračkou nebo pamlsky!

Každá kočka má svou hlavu!

Majitelé koček už jistě ví, že pokud si kočka něco usmyslí, většinou přes to nejede vlak. Může se tak stát, že zrovna ta vaše nebude venčení snášet dobře a dá přednost teplému gauči, maximálně občasné vycházce na parapet nebo na balkon. Pokud si na venčení nebude chtít zvyknout, rozhodně ji do něj nenuťte, budete tak stresovat nejen ji, ale i sami sebe.

Jestliže se ale z venčení stane pravidelná zábava, nezapomeňte kočičce pořídit nějaká preventivní antiparazitika, aby vám domů nepřinesla černého pasažéra. Jakmile si na venčení zvyknete, uvidíte, že si budete procházku užívat nejen vy a vaše kočička, ale stanete se také oblíbenou atrakcí pro kolemjdoucí!

shutterstock-1941429211.jpeg

Související články

Jakou péči vyžaduje kočka žijící v bytě?

Kočky jsou od přírody šelmy, které milují pohyb venku, kde je spousta vjemů a příležitostí k lovu. Jsou ale také oblíbeným domácím mazlíčkem, který může bez problémů žít i v malém bytě. Přinášíme několik tipů, aby kočce žijící uvnitř nic nechybělo.

Pes z útulku: na co si dát pozor a na co se připravit

Pokud přemýšlíte o tom, že byste si domů rádi přinesli nového čtyřnohého člena rodiny, možná vás napadla adopce jako jedna z možností. V českých útulcích je spousta pejsků, kteří touží po teple domova a jeden z nich je možná opravdu pro vás ten...

Srst může vypovídat o zdraví vaší kočky

Kočky jsou poměrně samostatná zvířata, a to zejména v péči o svůj zevnějšek. Zdravou kočku tak stačí jednou za čas vykartáčovat a máte hotovo. Lesklý a krásně vypadající kožíšek svědčí o pevném zdraví. Co ale dělat v případě, že má vaše kočka...

Ideální valentýnský den? Užijte si ho i se svým pejskem

Svatý Valentýn je svátkem lásky, ale i přátelství. To však neznamená, že se týká jen lidí. Oslavte svátek svatého Valentýna i se svým psím parťákem a oplaťte mu jeho bezpodmínečnou lásku a přátelství. Přinášíme vám několik tipů, jak si společný...

Životní fáze vaší kočky

Že má kočka 9 životů? Bohužel má jako každý jiný živý tvor život jen jeden, a i proto je kočkám potřeba věnovat tu nejlepší péči, aby po našem boku žily co nejdelší a nejspokojenější život. Při správné péči (a dávce štěstí) může s námi v domácnosti...

Psí srst vyžaduje v zimě speciální přístup

I v zimě potřebuje srst vašeho čtyřnohého parťáka péči. Jeho pokožka dostává vlivem chladného počasí totiž zabrat více než v letním období.  Čemu bychom tedy v péči o naše chlupáče měli věnovat zvýšenou pozornost? 

Nový rok? Nové výzvy pro všechny pejskaře

Od nového roku má spousta z nás velká očekávání. Leden se tak často nese v duchu vyhlížení změn k lepšímu a dávání si novoročních předsevzetí. Ta většinou zní opravdu hezky, ale u teorie to zpravidla končí. Co to zkusit tentokrát jinak? Novoroční...