Pes v bytě – jak si vzájemné soužití co nejvíce užít

Pes je nejlepší přítel člověka. To platí za každé situace nehledě na to, kde bydlíte. Pokud váháte, jestli si pořídit psa do bytu, nebojte – při dodržování několika zásad bude soužití s vaším čtyřnohým kamarádem bez problémů. 

Slyšeli jste názor, že pes do bytu nepatří? Naopak! Pes žijící v bytě má často se svým pánem silnější pouto a je spokojenější než pes, který tráví většinu času sám na zahradě. Svého majitele si totiž může daleko více užít jen pro sebe.  

Na velikosti nezáleží, na temperamentu ano!

Každý se už určitě setkal s názorem, že do bytu je možné pořídit jen psa malého vzrůstu. To ale není zcela pravda. Přestože byste měli brát v úvahu poměr velikosti bytu a svého budoucího psa, abyste se tam všichni pohodlně vešli, více než na velikosti záleží na výběru plemene, jeho temperamentu a hlavně vašich časových možnostech. 

Velmi aktivní plemena budou například potřebovat časté venčení a každodenní opravdu dlouhé procházky nebo pravidelné návštěvy cvičáku. Zabráníte tak tomu, že budou svou energii vybíjet na vybavení bytu. Pokud na takovéto aktivity nemáte prostor nebo vám nic neříkají, vsaďte na nějaké tzv. „gaučové plemeno“, které nevyžaduje tolik pohybu. Vždy ale myslete na to, že každý pes potřebuje vaši pozornost a neměl by doma zůstávat dlouho sám! 

Dostatek zábavy a pravidelný režim 

Je samozřejmé, že pes žijící v bytě nebude mít tolik prostoru pro zábavu a impulzů, které mu poskytne velká zahrada. Je proto důležité pejskovi nachystat jinou zábavu, která mu poskytne fyzickou i psychickou stimulaci. Pro chvíle, kdy se svým parťákem nebudete doma trávit čas, mu proto nachystejte dostatek hraček, jako jsou kousátka nebo i hlavolamy či interaktivní hračky. Hračky ale nenahradí společné chvíle, proto si nezapomínejte se psem také pravidelně hrát.  

Pes žijící v bytě potřebuje také naučit na velmi pravidelný režim venčení, který je potřeba dodržovat. Úplné minimum jsou tři procházky denně, během kterých bude mít pes dostatek času vykonat svou potřebu. Jedna z nich by měla ale být delší, aby pejskovi zajistila tolik potřebný pohyb. 

Důsledná výchova je základem úspěchu

Výcvik a výchova by měly být samozřejmostí bez ohledu na to, jestli pes žije venku nebo v bytě. Ale dobrá výchova a stanovení hranic už od začátku společného soužití vám vše velmi zjednoduší. 

Základní je psa hned od malička postupně učit na to být sám a odpočívat. Díky tomu si zajistíte dobré vztahy se sousedy a zabráníte tomu, aby z nudy a smutku ničil váš společný příbytek. 

Je také dobré pejskovi hned od začátku stanovit jasné hranice, kam může a kam ne.  Pokud si například nepřejete, aby s vámi spal v dospělosti v posteli, nepouštějte ho tam ani jako štěně. Pokud mu něco v mládí povolíte, v dospělosti jen těžko pochopí, proč to už nemůže dělat. 

Každý pes potřebuje mít také svůj vlastní prostor, který bude jen jeho a bude se v něm cítit bezpečně. Pelíšek mu umístěte tak, aby měl dobrý přehled o dění v bytě a zároveň tam měl klid na odpočinek. 

Uvidíte, že soužití s vaším chlupáčem není žádná věda a pes vám do života vnese spoustu zábavy a nových zážitků! Související články

Jakou péči vyžaduje kočka žijící v bytě?

Kočky jsou od přírody šelmy, které milují pohyb venku, kde je spousta vjemů a příležitostí k lovu. Jsou ale také oblíbeným domácím mazlíčkem, který může bez problémů žít i v malém bytě. Přinášíme několik tipů, aby kočce žijící uvnitř nic nechybělo.

Pes z útulku: na co si dát pozor a na co se připravit

Pokud přemýšlíte o tom, že byste si domů rádi přinesli nového čtyřnohého člena rodiny, možná vás napadla adopce jako jedna z možností. V českých útulcích je spousta pejsků, kteří touží po teple domova a jeden z nich je možná opravdu pro vás ten...

Srst může vypovídat o zdraví vaší kočky

Kočky jsou poměrně samostatná zvířata, a to zejména v péči o svůj zevnějšek. Zdravou kočku tak stačí jednou za čas vykartáčovat a máte hotovo. Lesklý a krásně vypadající kožíšek svědčí o pevném zdraví. Co ale dělat v případě, že má vaše kočka...

Ideální valentýnský den? Užijte si ho i se svým pejskem

Svatý Valentýn je svátkem lásky, ale i přátelství. To však neznamená, že se týká jen lidí. Oslavte svátek svatého Valentýna i se svým psím parťákem a oplaťte mu jeho bezpodmínečnou lásku a přátelství. Přinášíme vám několik tipů, jak si společný...

Životní fáze vaší kočky

Že má kočka 9 životů? Bohužel má jako každý jiný živý tvor život jen jeden, a i proto je kočkám potřeba věnovat tu nejlepší péči, aby po našem boku žily co nejdelší a nejspokojenější život. Při správné péči (a dávce štěstí) může s námi v domácnosti...

Psí srst vyžaduje v zimě speciální přístup

I v zimě potřebuje srst vašeho čtyřnohého parťáka péči. Jeho pokožka dostává vlivem chladného počasí totiž zabrat více než v letním období.  Čemu bychom tedy v péči o naše chlupáče měli věnovat zvýšenou pozornost? 

Nový rok? Nové výzvy pro všechny pejskaře

Od nového roku má spousta z nás velká očekávání. Leden se tak často nese v duchu vyhlížení změn k lepšímu a dávání si novoročních předsevzetí. Ta většinou zní opravdu hezky, ale u teorie to zpravidla končí. Co to zkusit tentokrát jinak? Novoroční...