Přátelské soužití psů a koček není utopie

Platí pořekadlo: „ Jsou jako kočky a psi “? Jsou opravdu kočky a psi nesmiřitelní nepřátelé, nebo spolu mohou spokojeně žít v jedné domácnosti? I pes s kočkou mohou mít přátelský vztah, základem je dobré seznámení. 

Jste milovníci psů i koček? Seznámení si dobře naplánujte a uvidíte, že jejich soužití bude snadné. 

Začněte co nejdříve

Obecně platí, že seznámení mladého psa s kotětem bude snažší. Mláďata jsou hravá a zvídavá a snadno se přizpůsobí. Nový kamarád pro ně proto bude radostí. Společná hra je sblíží a jejich přátelství tak může vzniknout velmi přirozeně. 

Pořídit si zároveň kotě a štěně ale může být náročné v jiných ohledech. Kočky a psi totiž vyžadují jiný přístup. Kočky jsou samostatné a spoustu věcí se naučí samy. Štěně je naopak potřeba důsledně vychovávat a cvičit. Hravé kotě pro ně může představovat rozptýlení a výcvik bude o to těžší. Také se připravte na to, že vás čeká dvakrát více uklízení. 

První kroky

I dospělé jedince lze dobře naučit soužití. Zde platí pravidlo dopřát oběma dostatek prostoru a mít pro oba vyčleněné místo, kam mohou jeden před druhým uniknout. Ideální je ze začátku vyčlenit každému jednu speciální místnosti, kde budou mít svůj pelíšek, misky a hračky. 

Ještě před samotným pořízením dalšího zvířete je dobré zvážit povahu vašeho stávajícího mazlíka. Je přátelský nebo se snadno urazí? Jak bude snášet přítomnost dalšího člena „smečky“? 

Obecně se říká, že je snazší pořídit malé kotě k dospělému psovi. Ten kotě spíše přijme za své a snáze pochopí, že je kočka přítel a ne kořist. Toto pravidlo je dobré psovi vštěpovat už od štěněte. 

Pokud pořídíte malé štěně k již dospělé kočce, je potřeba počítat s tím, že se pravděpodobně urazí. Může se také stát, že bude štěňátku důrazně ukazovat, kdo je u vás doma opravdovým pánem. I kočce proto musíte stanovit jasná pravidla již od začátku. 

Ostražité seznámení 

První den, kdy přivedete nového člena domácnosti domů, postačí, když necháte oba mazlíčky, aby nejprve poznali své pachy. Ideálně tak, aby se v místnosti nepotkali. Na pach svého budoucího parťáka si tak budou moct postupně zvyknout a následné setkání pro ně nebude takovým překvapením. Nově příchozího také nechte ze začátku pobývat samotného v místnosti, aby měl dostatek času si zvyknout na nové prostředí. 

TIP: Dejte do pelíšku kočky a pejska dečku, kterou po několika dnech vyměníte. Navzájem si tak navyknou na své pachy a budou se cítit bezpečně.

Následuje seznámení. To bude ze začátku velmi ostražité a mělo by probíhat za vašeho dohledu. Někdy se uvádí, že je lepší, aby seznámení proběhlo na vodítku, to však může být psovi nepříjemné. Zkuste proto raději u pejska být a v případě problému ho chytit. Případně je možné seznámení provést skrze škvíru ve dveřích, ta poskytne pocit bezpečí a možnost úniku oběma mazlíkům. 

Nerozluční parťáci

Seznamování a zvykání si na sebe pravděpodobně nebude trvat jen pár hodin. Během prvních několika týdnů či dokonce měsíců musíte počítat s tím, že se pár sekancům drápkem a nějaké té potyčce pravděpodobně nevyhnete. Je potřeba být ve střehu a oběma důrazně dávat najevo, že to nesmí. Pomůže také, pokud koťátku ze začátku přistřihnete drápky. 

Aby se mazlíčci začali mít rádi, musíte jim dopřát oběma stejně pozornosti. Žárlivost jejich přátelství rozhodně neprospěje. 

Prvních pár měsíců se obrňte trpělivostí, ale nezoufejte. Přijde den, kdy se z nich stane nerozlučná dvojka! Až je najdete spát společně v pelíšku, máte vyhráno!

Související články

Křeček: ideální první mazlíček pro vaše dítě

Existuje spousta důvodů, proč je křeček ideálním domácím mazlíčkem. Jsou malí, chytří a roztomilí, takže si je každé dítě zamiluje. Křečci jsou navíc poměrně nenároční domácí mazlíčci, a proto jsou také skvělou volbou jako první domácí mazlíček pro...

5 nejčastějších chyb ve výživě psů

Češi jsou národ pejskařů a na své čtyřnohé parťáky nedají dopustit. Bohužel ale často nevědí, jak přistupovat k výživě. V článku vám představíme nejčastější chyby, kterých se dopouštíme a na které bychom si měli dát pozor. Děláte některou z nich? 

Kočičí a psí chlupy: jak se s nimi vypořádat?

Línání bohužel neodmyslitelně patří k životu domácích mazlíčků. Výměna srsti je pro ně přirozená a musíme se smířit s tím, že v bytě občas najdeme i nějaký ten chloupek. To však neznamená, že se ve psích a kočičích chlupech musíme brodit. Pokud se o...

Tipy a rady, jak na uchovnění kočky

Uvažujete, že se budete věnovat chovu koček? Každý, kdo chce, aby jeho kočka měla koťata, by ji měl nechat uchovnit. Jinak se stane tzv. množitelem. Na zásady uchovnění koček jsme se zeptali zkušené chovatelky mainských mývalích koček Dariny...

Hmyzí protein jako budoucnost výživy mazlíčků?

Psi jsou, stejně jako jiní domácí mazlíčci, masožravci. Živočišná bílkovina je proto základní složkou jejich stravy. Čím dál častěji se můžeme setkat se stravou, která se zcela nebo z části skládá z hmyzu. Je hmyzí protein vhodný pro naše mazlíčky?...

Jak správně krmit fretku?

Fretky se řadí mezi oblíbené domácí mazlíčky. Jsou inteligentní, hravé a dokáží si s člověkem vytvořit silné pouto. Pokud si vás toto pozoruhodné zvíře také získalo a uvažujete o tom, že si ji pořídíte, měli byste vědět, jak fretku správně krmit, aby...