Co se vám váš pes snaží říct? Porozumějte řeči jeho těla

Přestože psi nemluví lidskou řečí, dokážou s námi poměrně dobře komunikovat. Kromě zvukových projevů jako jsou veselý štěkot, varovné vrčení nebo kňučení, komunikují psi také celým tělem. Znáte signály, pomocí kterých se vám váš pes snaží říct, jak se cítí? 

Zívání: tajný projev nejistoty 

Zívání by snad každý označil za projev únavy. U našich čtyřnohých parťáků může ale značit také něco jiného. U psů má zívání kromě únavy a nudy více významů. Pes zívá často v situacích, kdy se cítí nejistě, díky okysličení a snížení krevního tlaku mu pomáhá zvládat stresové situace. 

Zívání může být ale také konejšivý signál, kdy se pes snaží svému protivníkovi naznačit, že je neškodný a snaží se vyhnout konfliktu. 

Olizování má více významů 

Olizování tváře svého pána je většinou velmi pozitivním projevem. Pes tím jednoznačně dává najevo svou lásku a náklonnost, ale také podřízený postoj. Někdy se může ale jednat o volání po pozornosti ve chvílích, kdy se pes cítí osamělý.

Pokud si ale pes olizuje tlamu, může to znamenat kromě chuti na něco dobrého také nervozitu. Pes si může olizovat tlamu například ve chvílích, kdy se cítí provinile, když mu za něco vynadáte nebo když se seznamuje s někým cizím. Olizování totiž psům vyplavuje hormony štěstí, olizování kolem tlamy pro ně proto může mít uklidňující efekt.

Ocas prozradí mnohé

Vrtí váš pes nadšeně ocasem, nebo ho má stažený mezi zadní nohy? Ocas je pro psa mocný nástroj, jak dát najevo své emoce. 

Vrtění ocasem zpravidla značí radost, může znamenat ale také rozrušení. Více o emocionálním stavu psa nám prozradí poloha a typ pohybu ocasu. Obecně platí, že pokud je ocas vysoko, je pes nadšený. Pokud vrtí ocasem vysoko nad zády, je motivovaný ke hře a touží po interakci. Je však možné, že ne pouze přátelské. Svěšený ocas naopak znamená strach, úzkost, ale také podřízenost.

Jak je to s vrtěním: 

  • Pokud pes ocasem mává zeširoka, vyjadřuje přátelství. Ve chvíli, kdy ocasem vrtí dokolečka, dává najevo radost. 
  • Naopak svěšený ocas značí nejistotu. Když je pes nejistý nebo podrážděný, mává ocasem nízko u zadních noh. 
  • Vztyčený ocas nahoru značí ostražitost a připravenost. Často se s tímto gestem můžete setkat během hry. V kombinaci s vrčením a ukazováním zubů to může značit i útok. 

Psí oči 

Psi vám toho mnoho prozradí také očima. Pozorovat můžete změny v jejich tvaru, velikosti, ale také směru pohledu. Každý jistě zná velké „psí oči“, které psi používají, pokud si chtějí svého pána podmanit a vyloudit z něj něco dobrého. 

Pokud se pes cítí dobře, má často velmi uvolněná víčka a může to způsobit, že šilhá. Opakem je tvrdý pohled, který signalizuje negativní rozpoložení. U psů, kteří se necítí dobře, potom můžeme pozorovat, že se jejich oční víčka stáhnou na malé škvírky. 

Důležitý je pro psy také oční kontakt. Upřený pohled do očí může být varovným signálem, pohled jinam má zase uklidnit situaci. Když se psi cítí ve stresu, budou se dívat jinam a vyhýbat se očnímu kontaktu. 

Řeč těla 

Pes k vám může promlouvat také svým postojem. Stojí uvolněně, nebo je na něm naopak napjatý každý sval? Leží předními tlapkami na zemi a vesele vrtí ve vzduchu ocasem v pozici „chci si hrát“, nebo je přikrčený a dává najevo strach? 

Mnohé prozradí také srst, která je ve vypjatých situacích naježená. Pokud chcete dobře rozumět řeči svého parťáka, je důležité vnímat všechny signály jako celek – postoj psa, srst, oči i ocásek. 

Váš pes se s vámi snaží neustále komunikovat, a pokud se naučíte porozumět tomu, co se vám snaží říct, vytvoříte si ještě silnější společné pouto a prohloubíte vzájemnou důvěru. 

 

Související články

Když vašeho psa trápí zažívání

Trápí vašeho pejska problémy se zažíváním? Nebojte se, nejste v tom sami! Zažívací a střevní potíže jsou jedněmi z nejčastějších důvodů návštěv ordinace veterináře. Nepříjemné symptomy jako průjem, zvracení nebo nadměrná plynatost mohou být způsobeny...

Jsou pro psa lepší granule, nebo konzervy?

Mokré, nebo suché krmivo? Většinu majitelů psů nejspíš ze všeho nejdříve napadne otázka, zda je lepší svého mazlíčka krmit granulemi, nebo dát přednost masovým konzervám. Zeptali jsme se proto Martina Kváše, našeho odborníka na výživu, kterému krmivu...

Nový pes? Jak ho co nejrychleji naučit na venčení?

Přinesli jste si domů malé štěňátko? Pro jeho roztomilost byste mu odpustili snad cokoliv, i nějakou tu loužičku na podlaze. Nic ale netrvá věčně, a proto je třeba co nejdříve začít s výcvikem. Jedním z prvních úkolů, je právě naučit nové štěně na...

Urologická a ledvinová onemocnění koček

Kočky svá onemocnění rády skrývají, tento instinkt v sobě mají hluboko zabudovaný. Ve volné přírodě jim skrývání slabosti poskytovalo ochranu před nepřáteli. V domácnosti to ale může být na škodu a může to znamenat, že jejich problém nikdo včas...

Hypoalergenní krmivo pro psy

Potravinové alergie se týkají všech a bohužel ani naši čtyřnozí parťáci nejsou výjimkou. Nesnášenlivost na některou složku v krmení se může projevit i v průběhu života. Nejvhodnější řešení představuje hypoalergenní krmivo, které vašemu pejskovi dodá...

Jarní sportování: do formy společně se svým psem

Dali jste si před koncem loňského roku předsevzetí a stále se vám nepodařilo začít, nebo jen cítíte, že se zimní období podepsalo na vaší fyzické kondici? Máme pro vás dobrou zprávu! I jaro může být obdobím nových začátků. Vykročte do něj správným...