Jak účinně chránit psího chlupáče proti klíšťatům?

Teplé dny a prázdniny má většina z nás spojené s pobytem v přírodě nebo někde u vody. To pro chovatele psů znamená ale také věčné trápení s klíšťaty. Není proto výjimkou, že váš pes přinese z procházky v kožichu nevítaného hosta. Na to, jak s nimi bojovat a řešit případné potíže, jsme se zeptali MVDr. Veroniky Lesiukové.

Léto je v plném proudu a s ním i sezóna klíšťat. Jaká je nejlepší prevence a možnosti ochrany proti klíšťatům?

Preventivní ošetření proti klíšťatům se musí vždy aplikovat zvířeti na míru. Vždy proto musíme zvážit řadu faktorů. Například jestli je pes ve stálém kontaktu s malými dětmi, které ho neustále hladí, nebo jestli se jedná o psa, který trpí kožními problémy a musí se často koupat. Po jiném přípravku musíme sáhnout u zvířat s gastrointestinálními problémy nebo v případě, že do nich majitel žádnou tabletku (ani ochucenou) nedostane. To bylo jen několik příkladů. Obecně máme k dispozici antiparazitární spreje (repelenty), šampony, obojky, spot-on nebo tablety. 

 Existují i nějaké přírodní produkty, prostřednictvím kterých mazlíčka můžeme chránit?

Ano, existují, jenže se s nimi pojí velké ale. Některé průmyslově vyráběné opravdu svou funkci plní. Osobně mohu doporučit preparáty firmy Sergeant's Green. Je ale potřeba počítat s vyšší pořizovací cenou a tím, že většinou neposkytují dostatečnou ochranu tak dlouho jako preparáty chemické povahy. Vzhledem k invazivnosti a rozšíření klíšťat, jimž v posledních letech čelíme, bych byla opatrná s používáním pouze přírodních preparátů (snad s výjimkou výše uvedeného Sergeant's Green). Pokud se pro ně rozhodnete, doporučuji pravidelnou kontrolu psa, vytahování klíšťat co nejdříve po přisátí a případně kombinaci například s repelentem. 

 Je možné si přípravky proti klíšťatům vyrobit doma?

Ano, i na sociálních sítích dnes najdete mnoho receptů na domácí odpuzovače klíšťat. Jedná se ale o tzv. babské rady, protože nikdo oficiálně neověřil jejich účinnost žádnou studií. Některým majitelům ale na jejich psech opravdu pomáhají. Klíšťata obecně nemají ráda rozmarýn, hřebíček, vinný ocet, citrusové plody, eukalyptus, levanduli či cedr. 

Spreje můžete nastříkat přímo na srst psa nebo například na šátek, který uvážete psovi kolem krku. Výhodou domácích přípravků je, že psi krásně voní. V některých případech ale příliš silné repelenty dráždí i samotné psy a jejich citlivý čich.

Další přírodní cestou, jak psy chránit proti klíšťatům, je užívání vitamínů B v pivovarských kvasnicích. Pravidelné podávání by mělo klíšťata odpuzovat. Opět ale platí, že to nebylo ověřeno žádnou studií. 

Je k dispozici i nějaké očkování proti klíšťatům, které by psy ochránilo?

Ne, bohužel. Nejlepší ochrana před klíšťaty je prevence.  

Proč jsou klíšťata pro psy nebezpečná?

Klíšťata parazitují především sáním krve, způsobují lokální kožní zánět a v případě silného napadení a vyloučení velkého množství toxinů ze slin až klíšťovou paralýzu. V případě nešetrného odstranění a odtržení přisáté hlavičky hrozí vznik granulomů. V neposlední řadě mohou přenášet různá virová, bakteriální a parazitární onemocnění. 

Co dělat, když u svého psího miláčka klíště najdeme? Jak ho bezpečně vyndáme?

V dnešní době se prodávají speciální háčky či pinzety na klíšťata, které jsou k tomu určené. Těmito nástroji vytáhnete bez větších obtíží menší i větší klíště, které se před vytažením ničím nepotírá, nedusí se atd. Vytažení klíštěte je u spolupracujícího zvířete otázkou cca 2‒5 vteřin. Po vytažení můžete místo potřít dezinfekcí. 

Platí stejné pravidlo, že v případě nemoci vyskočí na kůži pejska červený flek, jako tomu bývá u lidí? 

Ano, může se vyskytnout, ale nebývá to pravidlem, navíc je obtížné ho na zvířeti v srsti objevit. 

Jaké nemoci může klíště na psa přenést? A jaké jsou možnosti případné léčby?

V našich podmínkách se nejčastěji setkáme s lymskou boreliózou a virovou klíšťovou meningoencefalitidou. V ČR se psi mohou dále nakazit třeba i anaplazmózou, ehrlichiózou nebo babeziózou. Léčba zahrnuje eliminaci konkrétní příčiny. U bakteriálních infekcí (anaplazmóza, ehrlichióza, borelióza) se podávají antibiotika po dobu 4 týdnů. Léčba babeziózy většinou vyžaduje hospitalizaci a vytvoření léčebného plánu přesně na míru danému zvířeti. Virová meningoencefalitida také vyžaduje hospitalizaci a bedlivé sledování stavu zvířete na veterinárním pracovišti. 

 

Související články

Psí zlozvyky a jak se jich zbavit

Když je miluješ, není co řešit. Opravdu? Každý, pes i člověk, má nějaké nedostatky a ty menší je opravdu snadné tolerovat. Problém nastane ve chvíli, kdy vám zlozvyky vašeho čtyřnohého parťáka začnou přerůstat přes hlavu. Potýkáte se s věčným...

Běh se psem: ideální společná sportovní aktivita

Běhání. Pro některé životní vášeň, pro jiné zase věčné začátky. Ve dvou se to lépe táhne – to platí, i pokud jste běhu už propadli a nebo se k němu stále rozhoupáváte. Pokud máte doma aktivního psa, vezměte ho na běh s sebou a buďte si vzájemnou...

Ideální plemena pro aktivní pánečky

Milujete pohyb a nevydržíte chvíli v klidu? Pak byste si rozhodně neměli pořizovat psa, který s vámi tuto vášeň nebude sdílet. Znáte těchto 6 plemen, která vyžadují opravdu aktivní páníčky, kteří s nimi chtějí trávit společné chvíle?

Křeček: ideální první mazlíček pro vaše dítě

Existuje spousta důvodů, proč je křeček ideálním domácím mazlíčkem. Jsou malí, chytří a roztomilí, takže si je každé dítě zamiluje. Křečci jsou navíc poměrně nenároční domácí mazlíčci, a proto jsou také skvělou volbou jako první domácí mazlíček pro...

5 nejčastějších chyb ve výživě psů

Češi jsou národ pejskařů a na své čtyřnohé parťáky nedají dopustit. Bohužel ale často nevědí, jak přistupovat k výživě. V článku vám představíme nejčastější chyby, kterých se dopouštíme a na které bychom si měli dát pozor. Děláte některou z nich? 

Kočičí a psí chlupy: jak se s nimi vypořádat?

Línání bohužel neodmyslitelně patří k životu domácích mazlíčků. Výměna srsti je pro ně přirozená a musíme se smířit s tím, že v bytě občas najdeme i nějaký ten chloupek. To však neznamená, že se ve psích a kočičích chlupech musíme brodit. Pokud se o...