Zpět na výpis

Rozpálený asfalt psí tlapky nesnáší

Autor Lucka | Zdraví a strava

Léto se pomalu blíží a než se nadějeme, sluníčko rozpálí asfalt tak, že bychom na něm nevydrželi stát ani chvíli. Většinou ale chodíme obutí, a tak nám to jen tak nedojde. A neuvědomíme si, že naši psi žádné boty nemají. A nemusí se jednat jen o asfalt. Pořádně horká dokáže být například i dlažba. Teplota těchto umělých povrchů dokáže na přímém sluníčku vyšplhat na 50, někdy až na 70 stupňů.

Představte si, co by takový povrch udělal s vašimi chodidly. A u psů tomu není nijak. Jejich tlapkám hrozí popálení a následné puchýře. Myslete na to v létě. Teplotu jednoduše zkoušejte - zouvat se nemusíte, stačí položit dlaň na zem. Pokud ji tam dokážete v pohodě udržet, je to bezpečné i pro vašeho čtyřnohého parťáka.

Nejjednodušší je riziko eliminovat tím, že si na společné procházky vyberete čas, kdy slunce nežhne v plné síle. Tedy ráno a později večer. Kolem poledne se navíc stejně nedoporučuje chodit se psem ven. To samé koneckonců platí i pro lidi. I když jdete ven v méně rizikových časech, vyhýbejte se přímému sluníčku, choďte co nejvíc stínem a trasu volte ideálně po trávě.

Existuje i několik možností ochrany psích tlapek. Jednou z nich jsou psí boty. V zimě chrání před mrazem a solí, v létě před rozpáleným asfaltem. Některé boty jsou voděodolné, a proto by je v horku psi neměli mít příliš dlouho. Psi totiž mají většinu svých potních žláz právě na spodní straně tlapek. Existují i ochranné a regenerační přípravky. Mohou mít formu spreje, emulze nebo krému a na tlapkách vytvoří silnou ochrannou vrstvu.

Jiné přípravky zase urychlují regeneraci a hojení, pokud už k popálení nebo podráždění tlapek dojde. Pokud ale nastane větší popálení, pejskovi z tlapek sleze kůže nebo se objeví puchýře, rozhodně na nic nečekejte a vyhledejte pomoc veterináře.

Může se také stát, že se pesan umaže od rozteklého asfaltu. V tom případě je potřeba jednat co nejrychleji. Možná vás překvapí, že na jeho odstranění postačí obyčejné máslo. Stačí ho změklé vetřít na postižené místo a poté ho setřít. Máslo asfalt z kůže a srsti uvolní, což poznáte tak, že se začne zbarvovat. Následně se doporučuje chlupáče ještě vykoupat v psím šamponu.

Doufám, že si léto užijete v klidu a popálené psí tlapky nebudete muset řešit.