Zpět na výpis

Kdo si hraje, nezlobí

Autor Lucka | Výchova a péče

Končí školní rok a začínají letní prázdniny. Chaos běžného roku na chvíli ustává a všichni jsou o něco více uvolněnější. Mne se bohužel letní prázdniny už přímo nedotýkají, ale léto a chuť se bavit mi zůstává a stejně tak mému pesanovi. A jaká zábava se nejen během letních dnů nabízí vašim psím kamarádům?

I pejskaři začátečníci vědí, že psi jsou neskutečně hraví. Někdy se může zdát, že zabavit je není snadné. Opak je ale pravdou. Pomoct můžou nejen psí hračky. S tou si většina chlupáčů vystačí častokrát i sama, například když musíme i během léta do práce (a pokud pejsek nemůže s námi). Zamýšleli jste se někdy nad tím, z jakých typů hraček můžeme vybírat a k čemu která z nich slouží? 

Samotný výběr hračky nakonec ovlivní v největší míře obsah naší peněženky a preference mazlíčka. A co se týká psů, jejich preference se mohou hodně lišit. Někteří psi dávají přednost:

  • plyšovým hračkám - ty jsou nepostradatelnou součástí sbírky mého hafana, který je má nejen k cupování a přetahování, ale i důkladné preparaci jejich obsahu nebo jen k odpočinku, kdy slouží jako jakýsi psí polštář
  • gumovým hračkám - ty slouží k mnoha účelům, ať už se jedná o míčky k aportu či o různé i pískací kostičky určené především ke kousání
  • přetahovadlům a uzlům, například spleteným z látky - ty můžete rovněž využít nejen k měření vašich sil s vaším psem (ovšem pozor na zuby psa - u štěňat se doporučuje počkat, dokud se jim chrup plně nevyvine), ale i k již zmíněnému aportu
  • hračkám dentálním - jedná se o pamlsky, kterými si pes jejich žvýkáním a okusováním “čistí” ústní dutinu
  • hračkám doma vyrobeným - fantazii se meze nekladou a tak můžete využít nejen starou botu, ale i různé spletené provázky či jen zmačkanou pet láhev (pokud by ji však pes rozkousal, dejte mu novou, aby se o ostré okraje plastu nepořezal)
  • speciálním hračkám jako jsou například terapeutické balóny, které mají stimulovat lovecké pudy
  • nebo hračkám interaktivním - ty jsou určeny nejen k zábavě samotné, ale především k rozvoji psího intelektu

Krátce se zastavím u hraček interaktivních, někdy také označovaných jako aktivační či motivační. Ty bývají založené na principu schovaného pamlsku, který se pes pokouší z hračky získat. K jejich dobytí může být například potřeba, aby pes zatáhl za šňůrku či přivázanou kuličku a otevřel tak zásuvku či krabičku, zvedl tlamou kužel či jiný kryt, předmětem kutálel, aby tak otvory vypadávaly slíbené dobroty, posunoval tlapkou destičkami a odkrýval tak skryté škatulky a tak podobě. Tyto hry jsou odstupňované podle úrovně obtížnosti a mohou se i lišit podle velikosti psa.

Nicméně sebevíc hraček nikdy nevynahradí vaši přímou pozornost, která je pro psa a jeho zdravý psychický vývoj tou nejdůležitější. Nějakou tu “psinu” tak můžete připravit i vy sami a nepotřebujete k tomu žádné speciální předměty. Často si vystačíte s něčím, co se vám povaluje doma či na zahradě. Nejsnadnější a pro psa velmi oblíbenou hrou je schovávaná a schovávat můžete nejen sebe, ale i různé předměty. Pes je tak nucen pracovat s pachy.

Na zahradě či v parku můžete psovi připravit i překážkovou dráhu. Například pomocí batohu, lahve, mikiny a dalších věcí, které budete mít zrovna u sebe, můžete připravit slalomové stanoviště. K tréninku “agility” dovednostní však můžete využít i veřejná psí hřiště s tunely, hrazdami a přeskoky.

Letní prázdniny pro vás také mohou být ideálním časem k vyzkoušení si nějakého psího sportu, který vás třeba láká již delší dobu, ale nebyl na něj doposud čas. Zde je jen třeba mít na paměti, že zvýšená aktivita během letních pařáků neprospívá ani vám, ani vašemu psovi, aktivity tak soustřeďte především do ranních či podvečerních hodin. A stejně jako usebe nezapomeňte pejskovi dopřát dostatek tekutin! Přeci jen toho většinou naběhá ještě víc, než vy a žízeň je neúprosná.

Obout se do toho můžete jak sami (třeba já a můj pes jsme sportovní samouci) nebo můžete využít, speciálně přes léto rozšířené, nabídky všech možných kurzů. Pokud byste to rádi spojili i s pobytem někde mimo vaše bydliště, můžete se zapsat na speciální psí tábor.

Psí hře zdar a hlavně bez úrazů!