Obezita koček

V dnešní době jsou civilizačním chorobám vystaveni i naši mazlíci. Obezita, stejně jako lidem, nesvědčí ani jim. Víte, jak poznáte obezitu u své kočky, jaké jsou její příčiny a důsledky?

Zatímco dříve kočky vynakládaly značnou energii na lov, dnes žijí, obzvláště ty bytové, ve značně omezeném prostoru a většinou mají neomezený a celodenní přístup k potravě. A právě omezený pohyb spojený s nadbytečným příjmem kalorií (způsobeným nejen nadměrným příjmem, ale také nevhodným typem krmení) je nejčastějším důvodem obezity.

Vznik obezity ale podporuje i kastrace. Mění totiž metabolismus zvířete. Vyšší věk zas zvyšuje potřebu příjmu kvalitních bílkovin. Při nevhodné volbě stravy kočky tedy může být zvíře obézní, aniž by mělo dostatečný příjem těchto bílkovin.

Obezita s sebou nese zdravotní rizika

Obézní zvířata mají většinou kratší život a jen poměrně malá nadváha může zvýšit riziko vážných onemocnění, jako je cukrovka, onemocnění kloubů a kostí, onemocnění srdce, jater nebo plic a onemocnění močových cest. Nadváha také zvyšuje rizika spojená s anestezií a může komplikovat provedení chirurgických zákroků. Kočky s nadváhou bývají také lenivější, tím pádem nepodporují činnost střev a zhoršuje se jim tak zažívání.

Jak obezitě kočky předcházet

Vyhýbejte se nekvalitnímu krmivu. Při jeho výběru byste také měli přihlédnout ke stavu kočky - jestli je kastrovaná, v jakém je věku, jak je aktivní a podobně. Spousta výrobců už má krmivo takto členěno, takže to není žádný problém.

Každá kočička by také měla mít dost příležitostí k vybití energie. K tomu může posloužit škrábací strom či nějaká forma kočkodráhy, další kočičí parťák, se kterým se bude prohánět, nebo povzbuzování ke hře. Některé kočky, jako ta moje, si vystačí samy, jiné potřebují ke hře podnět.

Jak s obezitou bojovat - změna životního stylu

Pokud si myslíte, že vaše kočka trpí obezitou, konzultujte tuto skutečnost s veterinářem. Možná usoudí, že stav vaší kočky je tak závažný, že je třeba nasadit speciální veterinární dietu. V opačném případě vám může poradit, jaké krmivo (obecně se jedná o krmivo s označením light) chlupáčovi podávat a v jakém množství. Může vám doporučit pořízení aktivního krmítka nebo funkčních hraček.

Obézní kočka by také neměla mít neustálý přístup ke krmivu. Mističku s granulemi jí zpřístupněte například třikrát denně na čtvrt hodiny. Samozřejmostí by mělo být vynechání nevhodných pamlsků nebo “zbytků od stolu”. Zkuste ji také více podněcovat k pohybu.

Měli jste u vašeho kočičího parťáka někdy problémy s nadváhou? A povedly se vám zvládnout? Moje kočka je naštěstí takové torpédo, že zvládla i přechod z venkovní kočky na čistě domácí. Ačkoli už nemá přístup ven jako dřív, doma lítá jak blázen, prohání psa a kolikrát i nás, takže se na její postavě tato změna neodrazila :).

Související články

Když vašeho psa trápí zažívání

Trápí vašeho pejska problémy se zažíváním? Nebojte se, nejste v tom sami! Zažívací a střevní potíže jsou jedněmi z nejčastějších důvodů návštěv ordinace veterináře. Nepříjemné symptomy jako průjem, zvracení nebo nadměrná plynatost mohou být způsobeny...

Jsou pro psa lepší granule, nebo konzervy?

Mokré, nebo suché krmivo? Většinu majitelů psů nejspíš ze všeho nejdříve napadne otázka, zda je lepší svého mazlíčka krmit granulemi, nebo dát přednost masovým konzervám. Zeptali jsme se proto Martina Kváše, našeho odborníka na výživu, kterému krmivu...

Nový pes? Jak ho co nejrychleji naučit na venčení?

Přinesli jste si domů malé štěňátko? Pro jeho roztomilost byste mu odpustili snad cokoliv, i nějakou tu loužičku na podlaze. Nic ale netrvá věčně, a proto je třeba co nejdříve začít s výcvikem. Jedním z prvních úkolů, je právě naučit nové štěně na...

Urologická a ledvinová onemocnění koček

Kočky svá onemocnění rády skrývají, tento instinkt v sobě mají hluboko zabudovaný. Ve volné přírodě jim skrývání slabosti poskytovalo ochranu před nepřáteli. V domácnosti to ale může být na škodu a může to znamenat, že jejich problém nikdo včas...

Hypoalergenní krmivo pro psy

Potravinové alergie se týkají všech a bohužel ani naši čtyřnozí parťáci nejsou výjimkou. Nesnášenlivost na některou složku v krmení se může projevit i v průběhu života. Nejvhodnější řešení představuje hypoalergenní krmivo, které vašemu pejskovi dodá...

Jarní sportování: do formy společně se svým psem

Dali jste si před koncem loňského roku předsevzetí a stále se vám nepodařilo začít, nebo jen cítíte, že se zimní období podepsalo na vaší fyzické kondici? Máme pro vás dobrou zprávu! I jaro může být obdobím nových začátků. Vykročte do něj správným...