Řeč kočičího těla II. - uši, grimasy a gesta

Minule jsem vám popsala, co všechno vám může prozradit kočičí postoj nebo pozice jejího ocasu. Dnes se zaměříme na uši a obličej.

Kočka vám sama sdělí, jakou má právě náladu nebo jestli stojí o vaši pozornost. Stačí se jen dívat a číst správně signály. K dorozumívání s námi používá vše od svého ocasu, přes postoj až k pohybům uší. Sepsala jsem vám proto pár faktů zabalených do mé osobní zkušenosti :-).

Uši

Pokud má kočka uši položené dozadu, jistě už víte, co od ní očekávat. Možná si pamatujete, že v prvním díle jsem líčila vztah s mojí kočkou, který je tak trochu zákeřný. Děláme si drobné naschvály, což v našem případě utužuje vzájemný vztah, něco jako mezi sourozenci. Proto vás asi nepřekvapí, že pokud sklopí uši moje kočka, vyhodnocuji své únikové manévry, protože s největší pravděpodobností mi plánuje skočit na nohy, zakousnout se do vystrčeného palce zpod peřiny a podobně. Tato pozice uší totiž značí přípravu k boji nebo útoku.

Vzpřímené uši značí u kočky zájem. U nás doma se tento jev vyskytuje třeba při vybalování nákupu, šustění nebo pískání hračky a samozřejmě při otevření skříňky s kočičími dobrotami. Vzpřímené uši mohou doprovázet i široce otevřené oči.To znamená, že je kočka nejistá. Třeba když uslyší zvuk z venku a snaží se přijít na to, co to je.

Tlama

Pokud si kočka olizuje tlamku, znamená to, že je nervózní. Toto mají kočky se psy společné. Může se ale také olizovat, pokud čeká příjem potravy.

Jestliže však olizuje někoho jiného - ať už jinou kočku, psa nebo člověka, jde o projev sympatií a důvěry (pokud tedy zrovna nemáte na prstu třeba kočičí pastu nebo jinou dobrotu). Jde o jistý druh laskání.

Sympatie a naprostou spokojenost vám kočka může dát najevo i náznakem kousnutí, kdy se o vás zuby jen opře. Takto se projevuje hlavně při mazlení a hlazení. U mé "upíří" kočky zas o tak jemné a něžné gesto nejde, protože má špičáky jak šavlozubý tygr. Koukají jí z pusy, takže vypadá jako malý drákula a i při vší její něžnosti mi pak v kůži zůstanou po zubech malé ďůlky. 

Co znamená, když na vás kočka zasyčí nebo po vás zuby chňapne, asi vysvětlovat nemusím. Pravděpodobně už vás má prostě dost a chce, abyste jí dali pokoj, nebo vám dává najevo, že tohle už jste teda fakt přehnali.

Kousnout vás samozřejmě ale může i při hře “v zápalu boje”.

Kočky jsou schopné i takzvaného kočičího úsměvu, kdy stáhnou koutky dozadu. Většinou to doprovází otočením uší mírně dozadu. Toto značí spokojenost kočky sama se sebou. U nás tedy nejčastěji, když se kočce povede nějaký obzvlášť zákeřný útok na některou z mých končetin nebo mi opravdu zdařile skočí nepozorovaně na hlavu.

Oči

Přivřené oči znamenají spokojenost, ale i náklonnost. Mezi sebou na sebe přivírají kočky oči jako přátelský pozdrav, dávají si tím najevo, že se respektují a přijímají. Zkuste na kočku přivřít oči, když ji mazlíte, s největší pravděpodobností vám to oplatí. Zkoušela jsem přivírat oči na plaché odchycené kočky a mám za to, že díky tomu se osmělily dříve ke kontaktu.

Široce otevřené oči kočka má, pokud ji něco znejistí nebo zaujme a snaží se přijít na to, co to je.

Upřeným pohledem se vás kočka snaží vytlačit ze svého teritoria. Proto se nedoporučuje kočce dlouze zírat do očí. Obzvláště u cizí kočky to může vyvolat útok. Mně ale přijde, že kočka na mě upřeně zírá, i když něco chce. Třeba když se rozhodne, že je ten pravý čas na podání večeře, sedne si na linku, nehybná jak socha na mě zírá a pomalu cítím tu telepatickou myšlenku (u ní tedy spíš rozkaz) “nandej jídlo”, kterou ke mně vysílá.

Gesta

Kočička se o vás otírá čenichem na důkaz důvěry a lásky.

Ducá do vás hlavou, když má mazlivou a vybízí k něžnostem.

Obzvláště něžným gestem jsou doteky hmatovými vousy. Jde o zvláštní projev přízně, hlavně dotýká-li se vás takto kočka na obličeji. Je to její projev lásky k vám. Mezi kočkou a vámi se takto vytváří citové pouto.

Když se kočka válí na zádech, je uvolněná a naprosto v pohodě. Možná vám v této chvíli projde i krátké podrbání na bříšku.

Jemné přešlapování, takzvané mléčné drápky (i když některé kočičky přitom drápky nepoužívají), kočka dělá, když je v pohodě a chce být hlazena. Jde o pozůstatek z prvních dní života - koťátka matce masírují bříško při sátí mléka.

Když ale mírně zvedne přední packu, buďte radši na pozoru, protože byste mohli jednu dostat. Jde o varování.

 

Samozřejmě škála kočičích gest je mnohem větší a každá kočka může mít nějaké své specifické gesto. Jaká další jste u kočiček vypozorovali a rozpoznali vy? Má ta vaše nějaké pro ni specifické a zvláštní gesto?

Související články

Psí hygiena: Jak na správnou péči o psa?

Naši mazlíčci jsou často členové rodiny, proto je samozřejmé, že jim chceme dopřát stejné výsady a pohodlí jako komukoliv jinému. Ač jsme si to ze začátku nedokázali představit, naši čtyřnozí chlupáči jsou s námi všude. Na gauči, v koupelně a...

CBD produkty: kdy mohou být prospěšné

Pro své mazlíčky chceme většinou jen to nejlepší. Proto často hledáme způsoby a cesty, jak zlepšit kvalitu jejich života a dbáme na to, abychom maximálně podpořili jejich zdraví. Krmíme je tím nejlepším, co je na trhu, zařazujeme pravidelné procházky...

Dogdartbee: Když se disk hází na terč

V další části série, ve které přibližujeme sport dogfrisbee, tedy aktivitu, při níž se psovi hází disk, který on následně aportuje, přiblížíme disciplínu Dogdartbee. Ta pochází z Nizozemí a její hlavní podstatou je, že se disk hází na terč namalovaný...

Felinoterapie – když kočky léčí

Stejně jako psi, i kočky mohou mít léčebné účinky na pacienty. Takovému způsobu léčby se říká felinoterapie a vhodná je jak pro chronicky nemocné pacienty, kteří potřebují pomoci například se zvládáním nemoci, tak pro ty, kteří trpí dlouhodobým...

Obří plemena králíků: Co péče o ně vyžaduje?

Králíci jsou oblíbenými domácími mazlíčky zejména pro děti. Jedná se o roztomilé tvory, kteří se rádi mazlí. Je ale dobré vědět, že není králík jako králík. Pořídit si totiž můžete i obří plemena, která ovšem vyžadují mírně odlišnou péči než...

Výběr štěněte: Co vše je nutné zvážit?

Mít doma štěně je velká radost, ale také starost. Zejména pokud nemáte žádné předchozí zkušenosti se psem nebo jiným zvířetem v domácnosti. Proto je před jeho pořízením nutné vzít v potaz hned několik věcí, dobře je promyslet a na příchod nového...

Jak probíhá výcvik záchranářských psů?

O tom, co všechno obnáší záchranařina a jací psi jsou pro hledání lidí v troskách domů vhodní, jsme psali v minulém článku. Téma je ale natolik zajímavé, že jsme se rozhodli se ještě více zaměřit na samotný výcvik psů, tedy na jeho průběh a co...