Řeč kočičího těla I. Postoj a ocas

Porozumět zvířeti je mnohdy snadnější než lidem. Jak jste na tom třeba vy se svojí kočkou? Rozumíte jí? Nejde v celku o nic složitého. Kočičí sdělení bývají většinou snadno čitelná a k porozumění stačí jen váš zájem a pár základních informací.

Kočka vám sama sdělí, jakou má právě náladu, nebo jestli stojí o vaši pozornost. Stačí se jen dívat a číst správně signály. K dorozumívání s námi používá vše od svého ocasu, přes postoj až k pohybům uší. Sepsala jsem vám proto pár faktů zabalených do mé osobní zkušenosti :-).

Ocas

Základní ukazatel, kterým je kočka schopna vyjádřit obrovskou škálu nálad. Pokud svého chlupáče alespoň trochu znáte, určitě už podle pozice ocasu dokážete přečíst alespoň základní nálady jeho majitele:

Vzpřímený ocas kočka má, pokud vidí oblíbeného člověka nebo zvíře. Je to tehdy, když má prostě radost.

Pokud má kolem sebe ocas nehybně položený nebo stočený, nebo pokud kočce volně visí, když ji berete do náručí, znamená to naprostou uvolněnost.

V rozverné náladě zas ocas často stočí do otazníku.

Pokud s ním lehce pošvihává, je ve střehu a radí vám být na pozoru (třeba když uslyší nějaký neznámý nebo nelibý zvuk zvenčí).

V případě, že s ním trhaně pohybuje ze strany na stranu, znamená to vzrušení, ať už pozitivní, nebo negativní.

Pozor! Když s ocasem ze strany na stranu už vyloženě švihá, je pěkně rozzlobená. Dává vám najevo, že rozhodně nemá náladu a jestli to nebudete respektovat, nezasloužíte si nic jiného než jednu výchovnou packu.

Ve chvíli, kdy při švihání ocas najednou vyletí nahoru, už vám jedna výchovná zřejmě přistává - znamená to totiž, že v následujícím okamžiku zaútočí.

Pokud je ocas zdvižen jen u kořene a špička sebou cuká, jde o výhružný postoj (já ho u kočky často pozoruji, když si hraje a útočí na hračku nebo zběsile pobíhá po bytě).

A když kočičí ocas vypadá jako kominická štětka, rozhodně byste se s ní neměli jít mazlit, pokud nechcete přijít o život, nebo přinejmenším o oči - znamená to agresi, varování (zaregistrovat to můžete třeba při souboji dvou koček nebo kočky se psem, ta moje se takhle ale třeba prohání při divoké hře, kdy běhá pomalu i po stropě).

V situaci, kdy kočka švihne ocasem do strany jen jednou a většinou toto doprovodí ještě odvrácením pohledu, jste pro ni v podstatě mrtví. Dává vám tím najevo, že s vámi v tu chvíli nechce mít nic společného.

Postoj a pohyby těla

I z kočičího postoje se dá vyčíst, v jaké náladě kočka zrovna je. Je tomu podobně jako u ocasu - pokud svou kočku alespoň trochu znáte, není třeba nic moc vysvětlovat.

V případě, že se o vás kočička otírá, je nám všem asi jasné, že tím vyjadřuje náklonnost. Ale nejen to. Může nám i okolí, včetně ostatních koček, tímto způsobem říkat, že jí prostě patříme.

Trucování asi taky všichni poznáme. Nicméně moc se neliší od toho našeho - kočka se k vám prostě otočí zády.

Jelikož můj vztah s kočkou je založen z části i na zlomyslnosti (děláme si drobné naschvály, což v našem případě utužuje vzájemný vztah, něco jako mezi sourozenci), vždy mě pobaví, když se kočka snaží dělat, že se nic neděje. Třeba v případě, že jí nevyjde skok na stůl a nedůstojně a naprosto nepřijatelně ke kočičímu postavení (rozuměj na úplné špici hierarchie domácnosti a vlastně i celé sluneční soustavy) s sebou stáhne na zem (a na sebe) ubrus společně se vším, co se ještě před chvílí na stole nacházelo. Okamžitě, co se kočka vzpamatuje z šoku, párkrát se olízne a v naprostém klidu odkráčí, jako by se nic nestalo. S výrazem, že jí se to ani za mák netýká a jen doufá, že nikdo nic neviděl.

Příště vám popíšu řeč uší, očí a vůbec grimas obličeje.

Související články

Psí hygiena: Jak na správnou péči o psa?

Naši mazlíčci jsou často členové rodiny, proto je samozřejmé, že jim chceme dopřát stejné výsady a pohodlí jako komukoliv jinému. Ač jsme si to ze začátku nedokázali představit, naši čtyřnozí chlupáči jsou s námi všude. Na gauči, v koupelně a...

CBD produkty: kdy mohou být prospěšné

Pro své mazlíčky chceme většinou jen to nejlepší. Proto často hledáme způsoby a cesty, jak zlepšit kvalitu jejich života a dbáme na to, abychom maximálně podpořili jejich zdraví. Krmíme je tím nejlepším, co je na trhu, zařazujeme pravidelné procházky...

Dogdartbee: Když se disk hází na terč

V další části série, ve které přibližujeme sport dogfrisbee, tedy aktivitu, při níž se psovi hází disk, který on následně aportuje, přiblížíme disciplínu Dogdartbee. Ta pochází z Nizozemí a její hlavní podstatou je, že se disk hází na terč namalovaný...

Felinoterapie – když kočky léčí

Stejně jako psi, i kočky mohou mít léčebné účinky na pacienty. Takovému způsobu léčby se říká felinoterapie a vhodná je jak pro chronicky nemocné pacienty, kteří potřebují pomoci například se zvládáním nemoci, tak pro ty, kteří trpí dlouhodobým...

Obří plemena králíků: Co péče o ně vyžaduje?

Králíci jsou oblíbenými domácími mazlíčky zejména pro děti. Jedná se o roztomilé tvory, kteří se rádi mazlí. Je ale dobré vědět, že není králík jako králík. Pořídit si totiž můžete i obří plemena, která ovšem vyžadují mírně odlišnou péči než...

Výběr štěněte: Co vše je nutné zvážit?

Mít doma štěně je velká radost, ale také starost. Zejména pokud nemáte žádné předchozí zkušenosti se psem nebo jiným zvířetem v domácnosti. Proto je před jeho pořízením nutné vzít v potaz hned několik věcí, dobře je promyslet a na příchod nového...

Jak probíhá výcvik záchranářských psů?

O tom, co všechno obnáší záchranařina a jací psi jsou pro hledání lidí v troskách domů vhodní, jsme psali v minulém článku. Téma je ale natolik zajímavé, že jsme se rozhodli se ještě více zaměřit na samotný výcvik psů, tedy na jeho průběh a co...