Jak pomoci psovi od stresu či bázlivosti

Možná i vy máte doma malého čtyřnohého stresaře. V takovém případě čtěte pozorně, třeba tu narazíte na něco, co jste ještě ve snaze zbavit parťáka stresu nezkoušeli.

Měla jsem úžasnou fenku adoptovanou z útulku. Jak už to ale u útulkáčů občas bývá, měla povahovou vadu - bázlivost. Bála se cizích lidí, cizích věcí i zvuků. Jednou při večerním venčení se vyděsila i vlastního stínu. Hledala jsem tedy prostředky, jak její bázlivost zmírnit. Pokud máte i vy doma bázlivého chlupáče a hledáte tu správnou cestu, jak mu pomoci, třeba se vám něco z tohoto bude hodit.

Účinky jsou samozřejmě jako u všeho individuální a každý pes může pozitivně reagovat na něco jiného. Když tedy nepomůže jedna věc, chce to se nevzdávat a zkoušet další, dokud nepřijdete na to, co právě vašemu pesanovi pomůže. Podělím se s vámi o metody, které jsem vyzkoušela já.

Spot on

Jde o 100% přírodní extrakt kozlíku lékařského a aplikace se opakuje každý týden. Funguje na principu pomalého uvolňování a tedy dlouhodobého účinku. Doporučuje se například v případě nadměrného štěkání nebo kňučení v důsledku úzkosti z odloučení či v případě destruktivního nebo nežádoucího územního chování. Můžete ho také použít při návštěvě veterináře, při cestování, bouřce nebo ohňostroji. Obecně psa zklidňuje a připravuje lepší půdu na další práci s ním. U nás bohužel moc velký úspěch neměl.

Feromonový obojek

Feromonový obojek napodobuje feromony, které produkuje fena ke zklidnění svých mláďat – štěňat. Zklidňující levandulová a heřmánková vůně pomáhá zcela odstranit nebo zmírnit pocit strachu a neklidu u psů. Psi rozpoznají tyto feromony po celý svůj život a snáz se tak vyrovnávají se stresem a strachem. Po nasazení se z obojku uvolňuje prášek s obsahem feromonů. Jeho účinnost je přibližně 30 dní, pes by se s ním ale neměl koupat. To by neměl být problém, protože je sundavací a jde tedy používat i přerušovaně. Jeho použití se doporučuje ve stejných situacích jako u spot on. Po krátkém nošení se u mé psí slečny začaly ukazovat výsledky, byla o něco málo klidnější, což bylo poznat hlavně doma. Jelikož byl u nás problém s bázlivostí opravdu hluboký, na stresové situace obojek stále nestačil.

Bachovy kapky

Tyto kapky by u psa měly zmírňovat strach a nedůvěru. Jde o směs esencí na úzkost, strach bez příčiny, k větší míře tolerance, rovnováhy a klidu, k potlačení skepse a obav z nového a ke zpracování fyzického nebo psychického traumatu. Bachovy kapky - nejen ty na strach u psa - jsou majiteli psů i koček obecně velmi chválené pro své účinky. S Bachovými kapkami jsem dosáhla nejlepších výsledků. Moje fenečka byla klidnější, reakce měla stále nepřiměřené, ale už mírnější.

Antistresové oblečky

Jde o metodu, která mě velmi zaujala. Myslím si, že bych s ní dosáhla dobrých výsledků, bohužel jsem na ni ale přišla moc pozdě. Osobní zkušenosti s ní tedy nemám, ale věřím v její účinnost a přemýšlím, že ji vyzkouším na svém nynějším pesanovi, který sice strachem netrpí, je ale roztěkaný, hyperaktivní a trpí mírnou separační úzkostí. Na této metodě se mi líbí, že se do psa žádným způsobem nevpravují žádné látky.

Jedinou nevýhodou, kterou vidím, je to, že v oblečku může být psovi v létě teplo a jeho nošení se tedy asi musí upravit podle počasí, není zcela univerzální. Problém by mohl nastat při samotném oblékání, pokud pes není zvyklý na lidský kontakt. Principem účinku je jemný konstantní tlak, který má výrazný uklidňující účinek při problémech s úzkostí, strachem nebo hyperaktivitou. Na základě testů je tato metoda účinná u více než 85% případů. Ve světě je její vyžívání velice rozšířené a je doporučováno veterináři i trenéry psů, a to nejen na stres a bázlivost, ale i jako podpůrnou léčbu třeba u epilepsie.

Tlak na psí hrudník vyvolává pocit bezpečí a výrazně uklidňuje nervový systém psa. Podobného principu je využíváno u metodiky výchovy zvířat TTouch®, u lidí s autismem, u dětí s některými poruchami chování i pro zklidnění novorozenců.

Doufám, že jsem tímto alespoň někomu pomohla, nebo ho alespoň přivedla na další možnost, jak svému pesanovi pomoci od strachu nebo stresu. Máte nějaké rady, jak se se strachem a stresem u psa vypořádat? Co pomohlo právě vám?

Související články

Jak začít s dogdancingem

Možná někoho z vás tenhle psí sport láká, ale máte mnoho otázek na to, abyste se odhodlali s ním začít. Bude to mého parťáka bavit? Mám k tomu dostatečné pohybové vlohy? Kdy začít, není moc brzy nebo příliš pozdě? Možná vám k rozhodnutí pomůže tento...

Portréty oblíbených plemen doma i ve světě - Korat

Korat je velmi vzácné plemeno, které se ani v Thajsku, své zemi původu, nevyskytuje příliš často. Díky své krásné jemné srsti se stříbřitými odlesky je nezaměnitelný, stejně jako díky svému zvláštnímu charakteru. Toto plemeno určitě stojí za...

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa.