Které potraviny jsou pro psy nebezpečné

To, že čokoláda je pro psy škodlivá, ví asi každý z nás. Věděli jste ale, že vašeho chlupáče můžete přiotrávit i třeba ořechy?

Pro psy je nebezpečná spousta potravin z běžného života. U některých z nich by nás ani nenapadlo, že jimi můžeme našemu psovi ublížit. Tady tedy máte výčet některých z nich:

čokoláda

Čokoláda pro psy může být toxická. Obsahuje kofein a teobromin, který se z organismu vylučuje pomalu a může vašeho pejska otrávit. Kromě toho zahrnuje i velké množství tuků, které mohou poškodit slinivku, jež není schopná vyprodukovat dostatek enzymů na jejich strávení. Teobromin zasahuje hlavně do regulace srdečního rytmu a může způsobit i smrt. Zvyšuje také množství vápníku v srdečních buňkách, což způsobuje zesílení stahu srdce. Nejnebezpečnější je hořká čokoláda, hlavně ta víceprocentní, a čokoláda na vaření. Proto vybírejte speciální čokoládové pamlsky pro domácí mazlíčky. Není to s ní ale tak “horké”, jak jste asi slyšeli. Jak už jsem psala dřív, jeden pes z mé smečky je nenapravitelný a mimořádně vynalézavý lupič, takže se mi před ním někdy nepovede vše schovat. Jednou takhle ukradl a zbaštil i celou tabulku čokolády, ale nic se mu díkybohu nestalo.

káva

Stejně jako čokoláda obsahuje kofein. Velká koncentrace kofeinu blokuje adenosinové receptory, a to vede k poruchám srdečního rytmu. Kofein zvyšuje množství vápníku v srdečním svalu a to může způsobovat křeče.

brambory

Brambory jsou nestravitelné pouze syrové se slupkou kvůli obsahu solaninu. I když ani vařené nejsou ve velkém množství vhodné. Psi totiž špatně tráví bramborový škrob a velké množství by jim mohlo způsobit střevní potíže. Některá krmiva brambory obsahují, což nevadí, pokud jsou správně zpracovány formou extruze. Ta totiž mimo jiné radikálně snižuje obsah antinutričních látek a přírodních toxinů, jako je tomu třeba u krmiv řady Brit Care Grain-free. Pak taková brambora může naopak být cestou ke kvalitní výživě.

hrušky a jablka

Nejsou sice pro psy jedovaté, ale stejně jako rajčata nepatří do jejich přirozeného jídelníčku. Při podání většího množství a nebo při podání nezralého ovoce může dojít k zdravotním problémům, jelikož nezralé ovoce obsahuje kyseliny, které dráždí žaludek. Zralé ovoce obsahuje větší množství jednoduchých cukrů, které v žaludku kvasí, což vede k průjmům a nadýmání. A stejně jako u brambor - záleží na množství, zdroji, zpracování… Správně dodávané fruktooligosacharidy vedou k tomu, že má krmivo větší stravitelnost a účinek snižování množství exkrementů. Sen každého pejskaře :-)

avokádo

Patří mezi pro psy nejjedovatější ovoce. Obsahuje persin, která poškozuje plíce, srdce a ostatní tkáně.

česnek a cibule

Díky svým sirným sloučeninám, které ovlivňují červené krvinky a poškozují v nich hemoglobin potřebný k přenosu kyslíku,  jsou pro psy velmi toxické. Příznaky otravy se mohou dostavit do 24 hodin nebo do několika dní, kdy se krvinky začnou rozpadat.

ořechy a mandle

Makadamové ořechy jsou pro psy jedovaté. Mandle obsahují kyanidy, které zabraňují v buňce využití kyslíku. K otravě tedy dochází vnitřním udušením. Obecně se nedoporučuje, aby pes konzumoval suché plody, a to hned z několika důvodů:

1) možnost alergie

2) vysoký obsah tuků nebezpečný pro slinivku – zánět slinivky, průjem a trávicí obtíže

3) kvůli špatnému skladování se občas stává, že chytí plíseň, která může svými toxiny psa otrávit

4) solené suché plody – vysoký obsah soli může narušit minerální rovnováhu organismu a vede k otravě solí. Ořechy a mandle nespadají do přirozené stravy psa, tudíž je nepotřebují.

muškátový oříšek

Způsobuje třes, křeče a smrt.

houby

Způsobují křeče a nadýmání.

vařené kuřecí kosti

Vařené kosti jsou křehké a snadno se odlomí. Naopak syrové kosti dokážou psi strávit, nebezpečné jsou právě ty vařené. Určitě psa nekrmte nijak upravenými kuřecími kostmi, které se štěpí a mohou poškodit žaludek nebo střeva.

slané jídlo

Slané jídlo psům sice chutná, ale jeho pravidelný přísun v nadměrné míře je příčinou chorob kardiovaskulárního systému, zvyšuje krevní tlak, zatěžuje ledviny, játra, poškozuje kosti a klouby. To ovšem neznamená, že by pes neměl přijímat sůl vůbec. Bez ní by nemohl správně vstřebávat minerální látky, důležitá je ale i pro ostatní správné fungování organismu. Granule ale na rozdíl od lidského jídla obsahují správný a zdravý poměr soli.

mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku

Způsobují plynatost a zánět slinivky.

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?