Psí deprese

Věděli jste, že i vašeho psího mazlíčka může trápit deprese? Stejně jako u lidí bychom ani u psů neměli tento duševní stav podceňovat. Jak ho poznat a co dělat?

Podle odborníků trpí psi depresemi, protože se k nim neumíme chovat. Spousta lidí k psovi přistupuje jako k člověku, Nerozumí jeho projevům a potřebám a neumí se k němu chovat podle jeho přirozenosti. Příčinou ale může být třeba i roční období nebo nějaká změna v životě psa - narození dítěte, úmrtí člena rodiny nebo jiného domácího zvířete a podobně.

U psů probíhá deprese jinak než u lidí. Kvůli absenci druhé signální soustavy nemají sebereflexi, nemají náhled na to, co se to vlastně děje.  

Psi jsou navíc velmi senzitivní tvorové. Dokážou emoce velmi dobře vycítit a vžít se do nich a zároveň také potřebují emoce přijímat. Navíc jsou to společenští tvorové. Pokud tedy tráví většinu dne sami doma a těch pár hodin s páníčkem člověk prosedí u televize nebo s telefonem v ruce, je samozřejmé, že pes nebude šťastný. Stejně tak, jestli je vystresovaný nebo v depresi jejich páník. Pes se nechce nudit, potřebuje zábavu a pozornost.

Stejně jako lidé, mají psi větší sklony k depresím za krátkých dnů. I oni mají hormon melatonin, který se vylučuje za tmy. Zajišťuje, že večer usneme a ráno se probudíme. Má na svědomí ospalost, ale utlumuje i dobrou náladu. V zimních měsících za dlouhých nocí se ho ale vylučuje víc a u některých jedinců, ať už lidí nebo psů, může tato zvýšená hladina hormonu vést až k depresím.

A jak můžete depresi u svého psa poznat?

Změní se mu chuť k jídlu. Když je pes smutný, buď ztrácí chuť k jídlu a hubne, nebo naopak jídlo používá jako určitý druh útěchy a pokud má možnost, přejídá se.

Spí víc než obvykle. Většinou psi spí v době, kdy jste v práci. Pokud spánek ale pokračuje i v době po vašem příchodu a pes sotva reaguje, může se jednat o depresi.

Dostaví se všeobecná apatie. Pes ztratí zájem o hru, procházky a ostatní věci, které ho jinak bavily. Může se zdát jakoby zpomalený.

Příznakem psychických problémů může být i nadměrné lízání tlapek. Depresivní psi si často olizují nebo okusují tlapky, aby se uklidnili.

Vyhledává samotu. Více než obvykle tráví čas osamotě, může se i schovávat.

Známkou může být jakékoli jiné neobvyklé chování - může začít ničit věci nebo třeba vrčet na psa, kterého zná roky, může se u něj objevit agresivita vůči psům nebo i lidem.

Pokud takové chování u svého psa zpozorujete a trvá delší dobu, měli byste navštívit svého veterináře, aby vyvrátil, že jeho letargické chování nemá zdravotní příčinu. Pokud se jedná o psychický problém, zkuste přijít na jeho příčinu. Věnujte psovi více pozornosti, buďte kreativní a různorodí ve vymýšlení společných činností. Zajistěte, aby se pes nenudil. Pokud ale deprese přetrvává delší dobu, veterinář vám může naordinovat léčbu. Krom antidepresiv existuje i řada přírodních produktů, které podporují psychický i zdravotní stav v období zvýšené psychické zátěže. Například Alavis Relax nebo Bachovy esence - smutek u psa. Pokud vás tedy čeká třeba stěhování nebo nějaká jiná stresující událost, můžete na svého chlupáče myslet dopředu a situaci mu ulehčit. Můžete vyhledat i psího psychologa.

Setkali jste se už s někým, kdo řešil u svého čtyřnohého parťáka depresi? Nebo jste tuto nemoc sami u svého psa zaznamenali?

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?