I pes může být alergik

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné podněty. Nelze ji vyléčit, můžeme ale tlumit její projevy. V posledních letech alergií u domácích zvířat a především u psů přibývá. V současnosti trpí alergií přibližně 10% domácích psů. Kde se alergeny nejčastěji vyskytují? A jak na léčbu?

Alergeny dráždící psy nejsou o moc jiné, než ty postihující lidi. Nejčastěji se jedná o přecitlivělost na prach, roztoče, plíseň, bakterie nebo kvasinky žijící běžně na kůži psa. Časté jsou i potravní alergie. Pro psy specifická je kožní reakce na vlastní hormony a  na kožní parazity, jako jsou třeba blechy nebo klíšťata.

Sklony k alergiím jsou z velké míry dědičné. Mají genetický základ a vysoký stupeň přenosu na potomstvo. Nejčastějším projevem jsou neustálé pocity svědění, hlavně v oblasti meziprstí a nadprstí, časté jsou i v oblasti hlavy, tváří, spodní strany krku, břicha a hrudi. Můžeme pozorovat i slzení nebo kýchání či zarudlost boltců. Při alergii na potravu se objeve svědivost, která může být doprovázena ekzémem nebo ztrátou srsti, nejčastěji na stehnech. U některých se mohou objevit zažívací potíže - zvracení, průjem nebo i postižení jater. Nejčastější bývá přecitlivělost na mléko, hovězí, vepřové, drůbeží či rybí maso, vejce a obilniny. Tato alergie se může projevit až po čase přijímání alergizující látky.

V případě, že některý z projevů u svého psa pozorujeme, měli bychom nejdříve vysledovat, kdy a za jaké situace se příznaky nejčastěji objevují a s touto informací navštívit veterináře.

Léčebná opatření psů s alergií jsou podobná těm lidským. V první řadě je to snaha se alergenu vyhnout. U alergií potravních to znamená postupné vylučování složek potravy, na které je pes alergický. V případě alergie na prach, pyl trávy nebo běžné kožní mikroby je to ale v podstatě nemožné, proto se přistupuje k dlouhodobému podávání léků k zmírnění kožních zánětů a svědivosti.

Podpořit je můžeme hypoalergenními šampony a gely, které zmírňují svědivost. Na škodu není ani podávání kapslí (např. Canina), kapek a olejů (např. Dermanorm olej nebo lososový olej). Ty díky vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin, zinku a dalších látek podporujících látkovou výměnu v kůži pomáhají při problémech srsti a kůže.

Protože antihistaminika doporučovaná u lidí na psy zabírají jen nespolehlivě a velmi individuálně, používají se u nich hormonální přípravky - kortikoidy. Ty však při pravidelném užívání s sebou časem mohou přinášet nepříjemné vedlejší účinky. Oslabují totiž imunitu jako celek, proto se užívají pouze v případech, kdy jiné metody zklamou a stav psa je neúnosný. Časem může docházet i k poškozování nadledvinek a jater.

Možnost, jak eliminovat alergické potíže psa je pokusit se o přeladění imunitního systému k toleranci na alergen - tzv. imunoterapie. Taková metoda je sice dlouhodobá, může být ale úspěšná až na 80%. Pozitivní výsledek závisí na brzkém odhalení alergie, správně postavené diagnóze a správným určením alergizujících látek. Principem léčby je vpravování do těla postupně se zvyšujících látek alergenu s nadějí na postupné zlepšování snášenlivosti organismu.

Prevencí je vylučování sklonu k alergiím z plemenitby. Alergiím potravním můžeme zabránit krmením kvalitním hypoalergenním krmivem, které obsahuje složky redukující alergickou reakci z potravy. V těchto dietách jsou vybírány bílkoviny nespojované s přecitlivělostí - jehněčí, kachní nebo rybí maso. Stejně tak zdroje sacharidů jsou omezeny jen na rýži, brambory nebo maniokový škrob. Jednoduše neobsahují žádné alergenní komponenty. Navíc přítomnost mastných kyselin Omega-3 a Omega-6 pomáhá obnovovat zdravou kůži a srst. Proto se výborně hodí i pro psy s potravinovou intolerancí nebo citlivým zažíváním. Hodně psů v mém okolí mělo se zažíváním problémy a trpěli průjmem, ale po přechodu na hypoalergenní krmivo se vše srovnalo.

Já jím krmím svou smečku, protože neobsahují žádné těžce stravitelné ani nestravitelné chemické látky, vedlejší produkty živočišné nebo rostlinné výroby ani jiné složky, které by mohly jakkoli zatěžovat psí organismus.

Setkali jste se už u psa s alergií? Jaký druh léčby jste zvolili?A máte zkušenost s hypoalergenními krmivy?

 

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?