I pes může být alergik

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné podněty. Nelze ji vyléčit, můžeme ale tlumit její projevy. V posledních letech alergií u domácích zvířat a především u psů přibývá. V současnosti trpí alergií přibližně 10% domácích psů. Kde se alergeny nejčastěji vyskytují? A jak na léčbu?

Alergeny dráždící psy nejsou o moc jiné, než ty postihující lidi. Nejčastěji se jedná o přecitlivělost na prach, roztoče, plíseň, bakterie nebo kvasinky žijící běžně na kůži psa. Časté jsou i potravní alergie. Pro psy specifická je kožní reakce na vlastní hormony a  na kožní parazity, jako jsou třeba blechy nebo klíšťata.

Sklony k alergiím jsou z velké míry dědičné. Mají genetický základ a vysoký stupeň přenosu na potomstvo. Nejčastějším projevem jsou neustálé pocity svědění, hlavně v oblasti meziprstí a nadprstí, časté jsou i v oblasti hlavy, tváří, spodní strany krku, břicha a hrudi. Můžeme pozorovat i slzení nebo kýchání či zarudlost boltců. Při alergii na potravu se objeve svědivost, která může být doprovázena ekzémem nebo ztrátou srsti, nejčastěji na stehnech. U některých se mohou objevit zažívací potíže - zvracení, průjem nebo i postižení jater. Nejčastější bývá přecitlivělost na mléko, hovězí, vepřové, drůbeží či rybí maso, vejce a obilniny. Tato alergie se může projevit až po čase přijímání alergizující látky.

V případě, že některý z projevů u svého psa pozorujeme, měli bychom nejdříve vysledovat, kdy a za jaké situace se příznaky nejčastěji objevují a s touto informací navštívit veterináře.

Léčebná opatření psů s alergií jsou podobná těm lidským. V první řadě je to snaha se alergenu vyhnout. U alergií potravních to znamená postupné vylučování složek potravy, na které je pes alergický. V případě alergie na prach, pyl trávy nebo běžné kožní mikroby je to ale v podstatě nemožné, proto se přistupuje k dlouhodobému podávání léků k zmírnění kožních zánětů a svědivosti.

Podpořit je můžeme hypoalergenními šampony a gely, které zmírňují svědivost. Na škodu není ani podávání kapslí (např. Canina), kapek a olejů (např. Dermanorm olej nebo lososový olej). Ty díky vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin, zinku a dalších látek podporujících látkovou výměnu v kůži pomáhají při problémech srsti a kůže.

Protože antihistaminika doporučovaná u lidí na psy zabírají jen nespolehlivě a velmi individuálně, používají se u nich hormonální přípravky - kortikoidy. Ty však při pravidelném užívání s sebou časem mohou přinášet nepříjemné vedlejší účinky. Oslabují totiž imunitu jako celek, proto se užívají pouze v případech, kdy jiné metody zklamou a stav psa je neúnosný. Časem může docházet i k poškozování nadledvinek a jater.

Možnost, jak eliminovat alergické potíže psa je pokusit se o přeladění imunitního systému k toleranci na alergen - tzv. imunoterapie. Taková metoda je sice dlouhodobá, může být ale úspěšná až na 80%. Pozitivní výsledek závisí na brzkém odhalení alergie, správně postavené diagnóze a správným určením alergizujících látek. Principem léčby je vpravování do těla postupně se zvyšujících látek alergenu s nadějí na postupné zlepšování snášenlivosti organismu.

Prevencí je vylučování sklonu k alergiím z plemenitby. Alergiím potravním můžeme zabránit krmením kvalitním hypoalergenním krmivem, které obsahuje složky redukující alergickou reakci z potravy. V těchto dietách jsou vybírány bílkoviny nespojované s přecitlivělostí - jehněčí, kachní nebo rybí maso. Stejně tak zdroje sacharidů jsou omezeny jen na rýži, brambory nebo maniokový škrob. Jednoduše neobsahují žádné alergenní komponenty. Navíc přítomnost mastných kyselin Omega-3 a Omega-6 pomáhá obnovovat zdravou kůži a srst. Proto se výborně hodí i pro psy s potravinovou intolerancí nebo citlivým zažíváním. Hodně psů v mém okolí mělo se zažíváním problémy a trpěli průjmem, ale po přechodu na hypoalergenní krmivo se vše srovnalo.

Já jím krmím svou smečku, protože neobsahují žádné těžce stravitelné ani nestravitelné chemické látky, vedlejší produkty živočišné nebo rostlinné výroby ani jiné složky, které by mohly jakkoli zatěžovat psí organismus.

Setkali jste se už u psa s alergií? Jaký druh léčby jste zvolili?A máte zkušenost s hypoalergenními krmivy?

 

Související články

Urologická a ledvinová onemocnění koček

Kočky svá onemocnění rády skrývají, tento instinkt v sobě mají hluboko zabudovaný. Ve volné přírodě jim skrývání slabosti poskytovalo ochranu před nepřáteli. V domácnosti to ale může být na škodu a může to znamenat, že jejich problém nikdo včas...

Hypoalergenní krmivo pro psy

Potravinové alergie se týkají všech a bohužel ani naši čtyřnozí parťáci nejsou výjimkou. Nesnášenlivost na některou složku v krmení se může projevit i v průběhu života. Nejvhodnější řešení představuje hypoalergenní krmivo, které vašemu pejskovi dodá...

Jarní sportování: do formy společně se svým psem

Dali jste si před koncem loňského roku předsevzetí a stále se vám nepodařilo začít, nebo jen cítíte, že se zimní období podepsalo na vaší fyzické kondici? Máme pro vás dobrou zprávu! I jaro může být obdobím nových začátků. Vykročte do něj správným...

Jaké potraviny byste psům rozhodně neměli dávat?

Milovníci psů by většinou pro svého čtyřnohého parťáka udělali první poslední. Sdílí s nimi téměř vše, včetně svého domova (a často i postele). Jsou ale věci, které se psem není dobré sdílet, jedná se především o naše oblíbená jídla. Mnohé potraviny,...

Kočičí mrouskání – jak kočce pomoci

S blížícím se jarem se příroda probouzí, vše se začíná zelenat a pociťujeme první teplé dny, které lákají k pobytu venku. Jaro ale vítá také naše domácí mazlíčky, ve kterých se probouzí jejich přirozené pudy. To pro všechny majitele nevykastrovaných...

Jak podpořit vitalitu a zdraví psa?

Pejsek je pro většinu z nás právoplatným členem rodiny, a je proto přirozené, že bychom pro něj udělali první poslední. Každý páneček proto usiluje o to, aby svému čtyřnohému parťákovi zajistil co nejkvalitnější a nejdelší život plný radosti. V...

Jakou péči vyžaduje kočka žijící v bytě?

Kočky jsou od přírody šelmy, které milují pohyb venku, kde je spousta vjemů a příležitostí k lovu. Jsou ale také oblíbeným domácím mazlíčkem, který může bez problémů žít i v malém bytě. Přinášíme několik tipů, aby kočce žijící uvnitř nic nechybělo.

Pes z útulku: na co si dát pozor a na co se připravit

Pokud přemýšlíte o tom, že byste si domů rádi přinesli nového čtyřnohého člena rodiny, možná vás napadla adopce jako jedna z možností. V českých útulcích je spousta pejsků, kteří touží po teple domova a jeden z nich je možná opravdu pro vás ten...