Uvažujete o kastraci kočky? Jaké jsou pro ni důvody a jak pečovat o zvíře po zákroku?

Kastrovat, nebo nekastrovat? Takovou otázku si zřejmě klade většina novopečených majitelů koťat. Moje kočky jsou vykastrované všechny, stejně tak kočky a kocouři všech mých kamarádů. Osobní zkušenost s nevykastrovanou kočkou nebo kocourem tedy nemám. Proč se ale většina majitelů koček rozhodne pro kastraci? Kromě toho, že zabrání riziku nechtěného zabřeznutí v případě kočky, zamezí kastrace taky nepříjemnému značkování u kocourů.

Všechna pro u kastrace

Pokud máte kočku, která má přístup ven, je důvod kastrace jasný – zamezíte nechtěnému zabřeznutí. Kočka při dvou říjích ročně může během dvanácti měsíců přivést na svět až deset a víc koťat. Všechna si jen těžko necháte a budete mít potíže je i rozdat. V době našich babiček a prababiček se proto na vesnicích vžil poměrně morbidní zvyk nechtěná koťata topit. K takovým krutým opatřením dnes díky vyšší míře kastrace koček už snad nikdo přistupovat nemusí.

Možná si říkáte, že pokud vaše kočka žije jenom v bytě, není vám kastrace k ničemu. Nevykastrovaná kočka ale v době říje zažívá velké hormonální výkyvy, které ji mohou velmi stresovat. Proto se běžně kastrují i kočky, které tráví celý život uvnitř. Hlavní důvod pro kastraci kocourů je ten, že vykastrované zvíře si neznačkuje teritorium. Jako majitelé kočičáků tak zřejmě víte, jaké aroma má jejich moč, a proto se mnou musíte souhlasit v tom, že doma si takovou “vůni” určitě rádi odpustíte. Kastrovaní kocouři navíc bývají přítulnější a klidnější než ti nevykastrovaní.

Ztloustne a zleniví?

Pokud se obáváte, že vaše kočky nebo kocouři kastrací zleniví, můžu vás ujistit, že moje kočky rozhodně nijak lenivé ani klidné nejsou. Někdy bych dokonce ocenila, kdyby trochu klidnější byli. Stejně tak se nemusíte bát toho, že by vaši mazlíčci po kastraci ztloustli. Na trhu je dnes velký výběr speciálních krmiv pro kastrované kočky, které pomáhají udržovat optimální váhu zvířete.

Jak pečovat o zvíře po zákroku?

Kastrace koček i kocourů se provádí v celkové narkóze. Zvířátko byste proto před operací neměli 12 hodin krmit. Pro veterináře jsou kastrace celkem běžné zákroky a komplikace se objevují jen zcela výjimečně. U našich koček se neobjevily nikdy. Celá operace trvá zhruba půl hodiny. Na cestu domů je ideální zvířátko umístit do přenosky tak, aby mělo nataženou hlavu a dobře se mu dýchalo. Doma kočku položte na zem, rozhodně ji nedávejte na gauč nebo křeslo. Po probuzení totiž nebude zcela kontrolovat své pohyby a jakýkoliv pád, byť z malé výšky, by pro ni mohl být nebezpečný

Některá zvířata se z narkózy proberou rychle, jiná prospí i několik hodin. Pokud bude váš mazlík spadat do té druhé kategorie, měli byste kontrolovat, zda mu nezapadl jazyk. Po probuzení kočku rozhodně nenuťte do pití a jídla. Až se na to bude cítit, obslouží se sama. Zvířátko je potřeba v následujících dnech kontrolovat a hlídat, aby si nelízalo ránu a nevykusovalo stehy. Já jsem si proto vždy raději po kastraci brala dovolenou, abych měla kočičáky pořád pod dohledem. Pozorně také sledujte, zda z rány nevytéká hnis nebo krev. Pokud ano, tak honem pospíchejte k veterináři! Jestliže je vše v pořádku, stehy se obvykle vyndavají 10. den po zákroku.

A jaký je váš názor na kastraci? Jsou vaši kočičáci kastrovaní a myslíte, že jim kastrace prospěla? Podělte se s námi o vaše zkušenosti.

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?