Dornova metoda pomáhá i zvířatům

Bolavá záda netrápí jen nás dvounožce, ale i naše čtyřnohé zvířecí kamarády. A za bolestmi se nemusí skrývat jen páteř, někdy stačí jen špatně namáhaný kloub. Nedávno jsem doslechla o jemné a šetrné terapeutické metodě, která může pomoct i zvířatům.

Řeč je o Dornově metodě, která - laicky řečeno - slouží k nápravě chybného postavení kostí v těle. Lidé mají prý podobný kosterní aparát jako psi, proto lze tuto metodu aplikovat i na ně. O metodě mi říkala kolegyně z práce, tehdy mě ale ani náhodou nenapadlo, že to může být užitečné i pro naše mazlíčky.

A vlastně proč ne. Podle toho, co mi říkala, Dornova metoda je hlavně o tom “vrátit vše na své místo” a to s pomocí úplně přirozených pohybů. Základem rehabilitace pomocí Dornovi metody je kombinace přirozených pohybů zvířete, kterým dochází k přirozenému pohybu svalů v těle, a tlaku pomocí rukou terapeuta. Krok po kroku se tak ošetřují všechny klouby, obratle a kosti. Pohyby a tlakem se vše vrací do svých fyziologicky správných poloh.

Začala jsem se o to zajímat více, když mě napadlo, jestli to lze uplatnit i jako prevenci dysplazie kyčelních kloubů. Každý, kdo má doma většího pejska, asi o tomto neřádovi slyšel. Mám doma sice kříženku labradora s malým plemenem, ale i tak si myslím, že není na škodu být informovaná. Tím spíš, když by se jednalo o něco, co může pomoct, když jamka kyčelního kloubu a hlavice stehenní kosti nespolupracují. Kvůli volnému spojení kloubu a kosti v kyčli se totiž může rozvinout artróza a celé to může skončit až nehybností končetiny.

A skutečně prý Dornova metoda může alespoň zpomalit nástup artrózy a snížit celkovou bolestivost namáhaného kloubu. Pomáhá napravovat různé blokády páteře, které pak mají vliv na celé tělo. Využívá se i v případech, když má pejsek vyhřezlé plotýnky (to se týká hlavně těch dlouhohřbetých). Nejlepší je prý ale jako prevence.

Není nad to si jít jednou za čas srovnat tělo a vzít s sebou rovnou i chlupáče. Obzvlášť pokud máte doma pracovního psa nebo s ním hodně sportujete. Dnes už bývají dokonce zvířecí fyzioterapeuti běžnou součástí agility klubů. Jenže opotřebované klouby se můžou objevit i u “gaučáka”. Stačí špatné trhnutí vodítkem za obojek, když pejsek tahá, nešikovné utírání tlapek, které naši psi zrovna nemilují, nebo taková klouzavá podlaha dá kloubům také zabrat.

To vše v kombinaci se špatnou genetikou a problém je na světě. Dornova metoda se doporučuje také u štěňátek. Především pak pro ta, u kterých byl problém při porodu, nebo pochází z takových podmínek jako naše Rozinka - tedy množíren a hromadíren, kde psi nemají dostatečný prostor pro zdravý vývin.

Navíc je podstoupení takové terapie dobré i pro psychiku, a to jak u lidí, tak i psů. Kolikrát totiž za psí nesoustředěností a roztěkaností může být i špatně usazená kost v kloubu. To se může stát i při trochu divočejší hře pejsků. Když by to bylo po nějakém úrazu či se jedná o závažnější zdravotní neduh, tak ale raději vždy dopředu konzultujte s veterinářem.

Pokud se ji přeci jen rozhodnete podstoupit, ať už vy samy nebo se psem (já se to rozhodla nejdřív otestovat na sobě), udělejte si alespoň tak 2 hodiny čas. Ošetřuje se totiž úplně celé tělo. A pak to chce alespoň 3 následující dny odpočinek, protože je tělo tak trochu v šoku ze správného postavení :-). Ale pak už chlupáč může zase řádit jako dřív a navíc s doplněnou energií!

A co vy? Máte někdo zkušenost s Dornovou metodou? Doporučili byste ji?

(Více informací nejen o fyzioterapii psů zde: www.physiodog.cz a o Dornově metodě: www.dornovametoda-zvirata.cz/dornova-metoda/dornova-metoda-pro-psy/)

Související články

Jak začít s dogdancingem

Možná někoho z vás tenhle psí sport láká, ale máte mnoho otázek na to, abyste se odhodlali s ním začít. Bude to mého parťáka bavit? Mám k tomu dostatečné pohybové vlohy? Kdy začít, není moc brzy nebo příliš pozdě? Možná vám k rozhodnutí pomůže tento...

Portréty oblíbených plemen doma i ve světě - Korat

Korat je velmi vzácné plemeno, které se ani v Thajsku, své zemi původu, nevyskytuje příliš často. Díky své krásné jemné srsti se stříbřitými odlesky je nezaměnitelný, stejně jako díky svému zvláštnímu charakteru. Toto plemeno určitě stojí za...

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa.