Desatero funkčního oblečení

Zatím máme za okny jen deštivo, ale nebude to dlouho trvat a začnou pravé podzimní plískanice. A to bývá počasí, že by jeden ani psa nevyhnal. Naši chlupáči to můžou jednohlasně potvrdit.

Jenže někdy se stává, že i v takovém nečasu musíme ven. Přeci jen pes potřebuje pohyb pravidelně, obzvlášť je-li na něj zvyklý. U nás je to třeba tak, že když vyrazíme do deště, hned za dveřmi na mě psi hází nevlídné pohledy, co jsem jim to zařídila za počasí. Po chvilce pak chtějí domů. Doma zase řádí, jak utržení ze řetězu, protože jsou logicky nevyběhaní.

A tak vyrážíme alespoň jednou denně na pořádnou procházku za jakéhokoli počasí. Psí vyčítavé pohledy ignoruji, ony pak samy přestanou, když zjistí, že jim to vlastně až tak moc nevadí a že se najde i pár dalších bláznivých páníčků s jejich psy. Navíc mají na společnou hru více prostoru než obvykle.

Člověk si ale říká, kde je ta hranice mezi psí otužilostí, za kterou stojí funkční termoregulace, a kde už hrozí prochladnutí? Nikdy jsem nebyla velkou zastánkyní psích oblečku jen pro potěchu páníčkových očí, dnes už ale pomalu na pultech obchodů podobné módní doplňky pro psy nahrazuje funkční oblečení. I k tomu jsem byla z počátku skeptická.

Jednou jsem o tom vedla debatu s přáteli - pejskaři, kteří svým psům pořídili softshellové bundy. Podotýkám, že běžně v nich jejich psy nepotkáte. Vysvětlovali mi, že je berou s sebou jen na horské tůry a podobné náročnější podniky, kde hrozí i extrémnější počasí než například ve městě. Po smršti argumentů jsem musela uznat, že to má něco do sebe.

Navíc jsme se shodli, že u některých malých plemen psů - já i moji přátelé máme spíše střeďáky a velká plemena zvyklá na dlouhý pobyt venku - je i celkově větší citlivost na změnu teplot. Obzvlášť nejsou-li tito pejsci zvyklí na dlouhé procházky za všech druhů počasí. Pak je takový teplý obleček spíše nutností.

Jenže co by mělo splňovat takové funkční oblečení, aby to opravdu plnilo svůj účel a nebylo spíš na škodu? Zkusila jsem pro sebe sestavit seznam deseti požadavků od funkčního oblečení pro psy. Shodují se s těmi vašimi? Co máte stejně a co jinak?

  1. Funkční oblečení by pes měl nosit jen při skutečně nepříznivém počasí.
  2. Obleček by měl být vyroben z kvalitních materiálů, neškodných pro kůži a srst psa.
  3. Měl by mít správnou velikost, aby psa nikde neškrtil ani mu neplandal.
  4. Měl by psovi jít snadno obléknout a sundat.
  5. Měl by být snadno udržovatelný a ideálně s možností praní v pračce.
  6. Zároveň by měl být odolný, aby si ho pes neroztrhl o první klacík v lese.
  7. Měl by být co nejvíce jednoduchý, aby si pes neporanil kůži o nadbytečné doplňky nebo se venku za něco nezachytil.
  8. Měl by mít takový střih, aby šel psovi nandat a sundat obojek a k němu připnout vodítko.
  9. Měl by mít na sobě reflexní prvky.
  10. Měl by dostát svým vlastnostem - pláštěnka by měla chránit před deštěm, bunda zase před chladem.

Propadli jste stejně jako ve finále já tomuto funkčnímu kousku oblečení pro psy? Jak jsou s nimi vaši chlupáči spokojení?

Související články

Co obnáší být figurantem při psí obraně

Nechat na sebe dobrovolně pouštět rozzuřeně vypadající psy, kteří mají jediný úkol – zadržet a zpacifikovat vás, jistě není pro každého. Je to ale ve skutečnosti vážně tak hrozivé, jak to může vypadat zvenku pro oko laika? Na vše okolo toho, co být...

Když psa uštkne zmije

Hadi a štíři prý vylézají na svatého Jiří. Ten už svátek dávno oslavil, a není tedy divu, že při procházce v přírodě nebo i na zahradě můžeme potkat ještěrku nebo hada. Ti se stoupající teplotou již opustili své podzemní úkryty určené k přezimování....

Bikejöring – psí spřežení trochu jinak

Bikejöring není obyčejný běh psa vedle kola. Pes je při tomto sportu v zápřahu, podobně jako u psího spřežení. Jaké vybavení k němu potřebujete, pro jaké psy se hodí, ale třeba i jak probíhá závod prozradí známý slovenský musher Marcel Dučák.

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa. 

Jak se žije s vlky, prozrazuje Jiří Andrle

Vlci se od psů v mnohém liší. Kromě více či méně odlišného vzhledu ani neprošli dlouhými lety domestikace a šlechtění. Co Jiřího přivedlo právě k vlkům, jak se liší od psů a jak se s nimi žije, nám v rozhovoru prozradí tento dlouholetý chovatel a...

Možnosti ochrany mazlíků před klíšťaty

Sezóna klíšťat už je v plném proudu, a pokud jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas pořídit mazlíkovi vhodnou ochranu. Jaké možnosti máme, v čem se jednotlivé druhy liší a v čem vidím jejich výhody a nevýhody?

Mondioring aneb psí kruhový trénink

Mondioring, ač pro oko laika může vypadat jednoduše, je bezesporu jednou z nejtěžších kynologických disciplín vůbec. Pes při něm musí být schopen soustředěné práce po dobu až 45 minut, být naprosto perfektně ovladatelný a vše zvládat v pro něj cizím...

I pes může mít alergii na pyl

Tento čas je krom užívání si sluníčka a probouzející se přírody pro mnohé spojený i s nepříjemnými alergickými reakcemi. Napadlo vás ale někdy, že na pyl může být alergický i váš psí parťák? Jak to poznat a co dělat?