Psí vychytávky

Taky vás zajímá, co dělá váš pes, když nejste doma? Už jsme tu společně nakousli téma pes a práce, jelikož ne vždy můžu svého chlupáče vzít s sebou. A teď když mám psy dva, musím počkat, až se škvrně trochu vyřádí, než začnou zase oba chodit pěkně se mnou.

O tom, že doba pokročila a technologie jsou užitečné i pro pejskaře, jsem vám psala v článku věnovaném mobilním aplikacím, které můžete doma například propojit s webkamerou počítače. A neboť se ve vedrech posledních týdnů nedalo přes den příliš “výletit”, mrkla jsem se během jednoho takového horkého víkendu na to, jak se to má s dalšími psími vychytávkami, mj. s GPS zařízeními propojenými s mobilními aplikacemi.

Nejprve jsem se zaměřila na to, jestli existují nějaké gadgety, když se vám například zaběhne pes. Mám totiž kamarádku, jejíž hafan Monty se velmi rád toulal a sem tam přidal i jízdu vlakem do sousední vesnice. Bydleli totiž nedaleko nádraží, naštěstí ve vesnici s nízkou automobilovou dopravou. A příběh Montyho asi není jediný :-).

Zjistila jsem totiž, že výrobci elektroniky se předhání, kdo vyrobí vychytanější GPS tracker, jak se snímačům moderně říká, aby pokryli díru na trhu. Když bych shrnula hlavní výhody takového multifunkčního udělátka, jsou to:

  • díky propojení se smartphonem nebo počítačem a komunikaci se zabudovanou GPS lokace psa na mapě;
  • upozornění, když se pes vzdálí mimo “bezpečnou” (předem na mapě označenou) zónu - například zahradu okolo domu;
  • rozsvícení světla na dálku a zapnutí zvukového signálu, aby se ztracený jedinec lépe hledal, když padne tma;
  • voděodolnost - můžete tak se psem na koupačku a jde připnout jak na obojek, tak na kšíry;
  • ukládání trasy zvířete, což může pomoct odhalit, kam se pejsek nejčastěji zabíhá;
  • a co se mi líbilo nejvíc, dovoluje se psem na dálku komunikovat, např. když ho slyšíte štěkat! Funguje totiž i jako vysílačka :-).

No, a kdybyste to chtěli ještě dokonalejší, tak k tomu můžete pořídit ještě další vychytávku, která umí měřit počet kroků. Aneb spočítejte si, kolik kroků potřebuje váš pes ke svému úprku :-). Teď vážně, původním záměrem je obdoba “fitness” náramků, které se vyrábí pro lidi. Účelem je sledovat, jestli se pes dostatečně hýbe, ale také kdy je nejaktivnější. Dneska již taková zařízení umí měřit i venkovní teplotu a mají zabudované i akcelometry.

Osobně mi myšlenka měřit si trasu, kolik s chlupáčem na vycházce ujdeme, tak jako to umí i aplikace PO STOPĚ, nepřipadá špatná. Ba naopak. Nicméně bych příliš nedávala na tyto psí obdoby “fitness” náramků, které slouží pro lidi, když chci mít jistotu, jestli je můj pes “fit”. Může to být dobrou pomůckou, ale nezapomínejme i na oči :-)! Slabší kondice může být průvodním jevem i jiných obtíží a tak je potřeba sledovat, jestli pes jí a pije normálně atd.

Ale zpět k vychytávkám. Mezi další šikovné pomůcky patří takzvané “dálkové ovladače”, připomínající principem clickery. Na vzdálenost desítek metrů můžete na obojku zapnout jemnou vibraci nebo zvuk. Já osobně dávám při výcviku přednost pozitivní motivaci a stejně jako protištěkací obojky, které pracují s takzvaným “korekčním impulzem”, se mi tyhle doplňky příliš nezamlouvají. Proto osobně zůstávám jen u svítících a klasických obojků. Jakému dáváte přednost vy?

Na závěr se s vámi ale podělím o věc, která mne nadchla asi nejvíc. Jedná se o variantu klasického čipování pod kůži zvířete, starou dobrou známku jen v moderním hávu se zabudovaným čipem a QR kódem. Ten už dnes snadno naskenujete mobilem a nepotřebujete žádné speciální čtecí zařízení, které mívají převážně městští strážníci a záchytné útulky.

Související články

Zajímavá fakta o křečcích

Nesmíme zde opomínat malé a roztomilé hlodavce, kteří jsou jedním z nejmenších domácích mazlíčků. Křečci jsou oblíbení pro svůj hebký kožíšek, roztomilé pacičky a nenáročnost. Než se rozhodnete si pořídit křečka, přečtěte si tyto zajímavosti, které...

Jak to mají psi s plaváním?

Mezi lidmi panuje přesvědčení, že psi umí plavat a je pro ně tento pohyb přirozený. Psi jsou opravdu obvykle dobří plavci, ale existují i výjimky. Která plemena patří mezi neplavce a co byste o psím plavání měli vědět?

Kočičí fakta

Co kočkám umožňuje jejich flexibilitu? Kolik času tráví péčí o svou srst? Nebo k čemu slouží kočičí ocásek? Přinášíme 25 základních faktů o těchto záhadných, přesto úchvatných čtyřnohých stvořeních, která si tak rádi pořizujeme jako domácí mazlíčky....

Co jste možná nevěděli o vlčácích?

Německý ovčák je jedno z nepořizovanějších psích plemen vůbec. A je také nejčastějším služebním plemenem. Pokud máte v plánu pořídit si psího chlupáče této rasy, máme pro vás pár zajímavostí, které jste o vlčácích - jak se německému ovčákovi lidově...

Co pro vás mohou udělat kočky a vy pro ně

V dnešní turbulentní době je cokoli, co dokáže podpořit naši psychickou pohodu, vítáno. Felinoterapie neboli „léčba kočkou“ není v rámci zooterapie žádnou novinkou, ale často se na ní zapomíná. Jak a kde můžeme využít vrozeného daru empatie, intuice a...

Startupy pomáhají domácím mazlíčkům i jejich majitelům

Zvířecí mazlíčci jsou dnes v první řadě mazlíčci, až potom zvířátka. Do svého mazlíka investujeme často více než do sebe. Toho si všimli i inovátoři s obchodním duchem a vzniká mnoho startupů právě na poli chovatelství. Největším trendem je zajištění...