Životní fáze vaší kočky

Že má kočka 9 životů? Bohužel má jako každý jiný živý tvor život jen jeden, a i proto je kočkám potřeba věnovat tu nejlepší péči, aby po našem boku žily co nejdelší a nejspokojenější život. Při správné péči (a dávce štěstí) může s námi v domácnosti kočka strávit i 18 let. Pojďme se proto podívat, jak se o kočky co nejlépe starat v každém období jejich života!

Stejně jako my se i kočky v průběhu života vyvíjejí a prochází různými fázemi. V každém období mají trochu jiné potřeby a potřebují tak trochu jiný přístup a péči. Přestože je každá kočka jedinečná, chovatelé mohou počítat s tím, že jejich kočka projde čtyřmi základními životními stádii: období kotěte, adolescence, dospělost a stáří. 

Kotě (prvních 6 měsíců života)

Kotěcí období je plné radosti a poznávání světa kolem sebe. Koťata se každý den učí novým věcem a procházejí nejrychlejším vývojem. Většina majitelů si v tomto období přinese svého nového kočičího člena rodiny domů. Ze všeho nejdříve je kotě potřeba seznámit s chodem jeho nové domácnosti, naučit ho na kočičí záchod a postupně ho učit, co smí a co ne.

Koťátka jsou opravdu zvědavá a ničeho se nebojí. Ještě předtím, než si přinesete kotě domů, proto odstraňte či zabezpečte potenciální nebezpečí, které koťátkům doma hrozí. Jedná se například o jedovaté rostliny, elektrické kabely nebo otevřená okna či balkon. 

Pro to, aby kotě bez problémů prošlo vývojem a rostlo tak, jak má, je potřeba zajistit bohatou a pravidelnou stravu, která mu dodá dostatek energie. Podle odborníka na výživu koček jsou základem kotěcí výživy kvalitní bílkoviny. Ke granulím určeným pro koťata je možné přidávat čerstvé maso, konzervy nebo kapsičky. Martin Kváš v rozhovoru o výživě koťat zdůraznil, že základem výživy kotěte vždycky musí být kompletní krmivo. Dále platí, že koťata přijímají potravu spíše v malých a častých dávkách, ideálně by proto měla mít přístup ke krmivu po dobu celého dne.

Období dospívání (6 měsíců – 2 roky)

Po roztomilém kotěcím věku přichází období kočičí puberty. Jedná se o období, během kterého se vyvíjí jak po fyzické, tak po psychické stránce. Postupně opouští roztomilý vzhled kotěte a zjišťuje, co vše obnáší život kočky. Stále ještě překypuje energií a její chování se začíná řídit instinkty malé šelmy. U kočky se může začít projevovat některé nežádoucí chování a budete se postupně seznamovat s různými povahovými libůstkami svého temperamentního mazlíka. Přestože to může být trochu náročnější, neustávejte ve výchově a ve výcviku. Základem je kočku netrestat, naopak ji odměňovat hrou nebo pamlsky!  

Zhruba v roce nastává čas vyměnit kotěcí krmivo za krmivo pro dospělou kočku. Kočka také dosahuje sexuální dospělosti, a pokud neuvažujete o jejím uchovnění, nastává pravý čas ji nechat vykastrovat. Po kastraci je dobré dbát na to, aby vaše kočka dostávala krmivo pro kastrované kočky, které je zaměřeno na zdraví močových cest a také udržování ideální hmotnosti.

nihal-karkala-iegnpysy7iw-unsplash.jpg

Dospělost (2 roky – 10 let) 

Zhruba ve 2 letech života dosáhne kočka dospělosti, kdy se ustálí její chování a její povaha se už nebude příliš měnit. Kočka by měla být stále hravá a zvídavá, ale oproti předchozím obdobím se výrazně uklidní. V případě, že vaše kočka žije v bytě, motivujte ji ke hře a k p

ohybu! Je také dobré hlídat její fyzickou kondici, aby příliš nepřibírala na váze. 

Kočky žijící venku budou pravděpodobně plně řízeny svými loveckými instinkty a může se tak stávat, že vám na prahu budou nechávat své kořisti. Dbejte proto na pravidelné odčervování, abyste zabránili rozšíření nepříjemných parazitů. 

Přibližně v 7 letech kočka přechází do stádia zralé dospělosti. U některých koček chováni i aktivita zůstávají beze změny. Jiné kočky mohou být pomalejší, výrazně klidnější a více polehávat. V tomto období proto mohou být náchylnější k přibírání na váze, zejména u méně aktivních koček proto hlídejte jejich fyzickou kondici a také kvalitu srsti. V případě nepříznivých změn se nebojte obrátit na veterináře či na odborníka na výživu zvířat. 

Stáří

S desátým rokem života nastává u většiny koček období stářÍ, které se dříve nebo později začne projevovat. Kočka se přirozeně zpomalí, bude spavá. Je ale dobré hlídat, jestli se u ní neprojevuje nějaký ze zdravotních problémů, na který mohou být starší kočky háklivé. Jedná se zejména o zvýšenou činnost štítné žlázy, ledvinová onemocnění, problémy pohybového aparátu či cukrovku. Pravidelné návštěvy veterináře jsou proto i v tomto období nezbytností. 

Kočkám se přirozeně zhorší pohyblivost. Dbejte proto na to, aby se jí dobře dostávalo na oblíbená místa a také na kočičí záchod. Je pravděpodobné, že bude kočka postupně ztrácet větší zájem o péči sama o sebe. Věnujte proto více pozornosti a času péči o její srst a drápky. Pravidelné vyčesávání je v tomto období nezbytností. 

S přibývajícím věkem se také změní výživové nároky kočky, může postupně ztrácet chuť k jídlu. Dávejte jí proto krmivo vhodné pro kočičí seniory, ze kterého získá všechny živiny i vitamíny podporující zdraví v pokročilém věku. Chuť k jídlu můžete podpořit přidáním vitamínové pasty, která podporuje imunitu a zároveň jí neodolá ani ta nejvybíravější kočka! 

Ve stáří bude vaše kočka také mazlivější a bude vyžadovat více vaší lásky a pozornosti! Společný čas na gauči u televize bude milovat!

Související články

Jakou péči vyžaduje kočka žijící v bytě?

Kočky jsou od přírody šelmy, které milují pohyb venku, kde je spousta vjemů a příležitostí k lovu. Jsou ale také oblíbeným domácím mazlíčkem, který může bez problémů žít i v malém bytě. Přinášíme několik tipů, aby kočce žijící uvnitř nic nechybělo.

Pes z útulku: na co si dát pozor a na co se připravit

Pokud přemýšlíte o tom, že byste si domů rádi přinesli nového čtyřnohého člena rodiny, možná vás napadla adopce jako jedna z možností. V českých útulcích je spousta pejsků, kteří touží po teple domova a jeden z nich je možná opravdu pro vás ten...

Srst může vypovídat o zdraví vaší kočky

Kočky jsou poměrně samostatná zvířata, a to zejména v péči o svůj zevnějšek. Zdravou kočku tak stačí jednou za čas vykartáčovat a máte hotovo. Lesklý a krásně vypadající kožíšek svědčí o pevném zdraví. Co ale dělat v případě, že má vaše kočka...

Ideální valentýnský den? Užijte si ho i se svým pejskem

Svatý Valentýn je svátkem lásky, ale i přátelství. To však neznamená, že se týká jen lidí. Oslavte svátek svatého Valentýna i se svým psím parťákem a oplaťte mu jeho bezpodmínečnou lásku a přátelství. Přinášíme vám několik tipů, jak si společný...

Životní fáze vaší kočky

Že má kočka 9 životů? Bohužel má jako každý jiný živý tvor život jen jeden, a i proto je kočkám potřeba věnovat tu nejlepší péči, aby po našem boku žily co nejdelší a nejspokojenější život. Při správné péči (a dávce štěstí) může s námi v domácnosti...

Psí srst vyžaduje v zimě speciální přístup

I v zimě potřebuje srst vašeho čtyřnohého parťáka péči. Jeho pokožka dostává vlivem chladného počasí totiž zabrat více než v letním období.  Čemu bychom tedy v péči o naše chlupáče měli věnovat zvýšenou pozornost? 

Nový rok? Nové výzvy pro všechny pejskaře

Od nového roku má spousta z nás velká očekávání. Leden se tak často nese v duchu vyhlížení změn k lepšímu a dávání si novoročních předsevzetí. Ta většinou zní opravdu hezky, ale u teorie to zpravidla končí. Co to zkusit tentokrát jinak? Novoroční...