Životní fáze vaší kočky

Že má kočka 9 životů? Bohužel má jako každý jiný živý tvor život jen jeden, a i proto je kočkám potřeba věnovat tu nejlepší péči, aby po našem boku žily co nejdelší a nejspokojenější život. Při správné péči (a dávce štěstí) může s námi v domácnosti kočka strávit i 18 let. Pojďme se proto podívat, jak se o kočky co nejlépe starat v každém období jejich života!

Stejně jako my se i kočky v průběhu života vyvíjejí a prochází různými fázemi. V každém období mají trochu jiné potřeby a potřebují tak trochu jiný přístup a péči. Přestože je každá kočka jedinečná, chovatelé mohou počítat s tím, že jejich kočka projde čtyřmi základními životními stádii: období kotěte, adolescence, dospělost a stáří. 

Kotě (prvních 6 měsíců života)

Kotěcí období je plné radosti a poznávání světa kolem sebe. Koťata se každý den učí novým věcem a procházejí nejrychlejším vývojem. Většina majitelů si v tomto období přinese svého nového kočičího člena rodiny domů. Ze všeho nejdříve je kotě potřeba seznámit s chodem jeho nové domácnosti, naučit ho na kočičí záchod a postupně ho učit, co smí a co ne.

Koťátka jsou opravdu zvědavá a ničeho se nebojí. Ještě předtím, než si přinesete kotě domů, proto odstraňte či zabezpečte potenciální nebezpečí, které koťátkům doma hrozí. Jedná se například o jedovaté rostliny, elektrické kabely nebo otevřená okna či balkon. 

Pro to, aby kotě bez problémů prošlo vývojem a rostlo tak, jak má, je potřeba zajistit bohatou a pravidelnou stravu, která mu dodá dostatek energie. Podle odborníka na výživu koček jsou základem kotěcí výživy kvalitní bílkoviny. Ke granulím určeným pro koťata je možné přidávat čerstvé maso, konzervy nebo kapsičky. Martin Kváš v rozhovoru o výživě koťat zdůraznil, že základem výživy kotěte vždycky musí být kompletní krmivo. Dále platí, že koťata přijímají potravu spíše v malých a častých dávkách, ideálně by proto měla mít přístup ke krmivu po dobu celého dne.

Období dospívání (6 měsíců – 2 roky)

Po roztomilém kotěcím věku přichází období kočičí puberty. Jedná se o období, během kterého se vyvíjí jak po fyzické, tak po psychické stránce. Postupně opouští roztomilý vzhled kotěte a zjišťuje, co vše obnáší život kočky. Stále ještě překypuje energií a její chování se začíná řídit instinkty malé šelmy. U kočky se může začít projevovat některé nežádoucí chování a budete se postupně seznamovat s různými povahovými libůstkami svého temperamentního mazlíka. Přestože to může být trochu náročnější, neustávejte ve výchově a ve výcviku. Základem je kočku netrestat, naopak ji odměňovat hrou nebo pamlsky!  

Zhruba v roce nastává čas vyměnit kotěcí krmivo za krmivo pro dospělou kočku. Kočka také dosahuje sexuální dospělosti, a pokud neuvažujete o jejím uchovnění, nastává pravý čas ji nechat vykastrovat. Po kastraci je dobré dbát na to, aby vaše kočka dostávala krmivo pro kastrované kočky, které je zaměřeno na zdraví močových cest a také udržování ideální hmotnosti.

nihal-karkala-iegnpysy7iw-unsplash.jpg

Dospělost (2 roky – 10 let) 

Zhruba ve 2 letech života dosáhne kočka dospělosti, kdy se ustálí její chování a její povaha se už nebude příliš měnit. Kočka by měla být stále hravá a zvídavá, ale oproti předchozím obdobím se výrazně uklidní. V případě, že vaše kočka žije v bytě, motivujte ji ke hře a k p

ohybu! Je také dobré hlídat její fyzickou kondici, aby příliš nepřibírala na váze. 

Kočky žijící venku budou pravděpodobně plně řízeny svými loveckými instinkty a může se tak stávat, že vám na prahu budou nechávat své kořisti. Dbejte proto na pravidelné odčervování, abyste zabránili rozšíření nepříjemných parazitů. 

Přibližně v 7 letech kočka přechází do stádia zralé dospělosti. U některých koček chováni i aktivita zůstávají beze změny. Jiné kočky mohou být pomalejší, výrazně klidnější a více polehávat. V tomto období proto mohou být náchylnější k přibírání na váze, zejména u méně aktivních koček proto hlídejte jejich fyzickou kondici a také kvalitu srsti. V případě nepříznivých změn se nebojte obrátit na veterináře či na odborníka na výživu zvířat. 

Stáří

S desátým rokem života nastává u většiny koček období stářÍ, které se dříve nebo později začne projevovat. Kočka se přirozeně zpomalí, bude spavá. Je ale dobré hlídat, jestli se u ní neprojevuje nějaký ze zdravotních problémů, na který mohou být starší kočky háklivé. Jedná se zejména o zvýšenou činnost štítné žlázy, ledvinová onemocnění, problémy pohybového aparátu či cukrovku. Pravidelné návštěvy veterináře jsou proto i v tomto období nezbytností. 

Kočkám se přirozeně zhorší pohyblivost. Dbejte proto na to, aby se jí dobře dostávalo na oblíbená místa a také na kočičí záchod. Je pravděpodobné, že bude kočka postupně ztrácet větší zájem o péči sama o sebe. Věnujte proto více pozornosti a času péči o její srst a drápky. Pravidelné vyčesávání je v tomto období nezbytností. 

S přibývajícím věkem se také změní výživové nároky kočky, může postupně ztrácet chuť k jídlu. Dávejte jí proto krmivo vhodné pro kočičí seniory, ze kterého získá všechny živiny i vitamíny podporující zdraví v pokročilém věku. Chuť k jídlu můžete podpořit přidáním vitamínové pasty, která podporuje imunitu a zároveň jí neodolá ani ta nejvybíravější kočka! 

Ve stáří bude vaše kočka také mazlivější a bude vyžadovat více vaší lásky a pozornosti! Společný čas na gauči u televize bude milovat!

Související články

Může být pes či kočka vegetarián?

V poslední době se poměrně často setkáváme s novým trendem – vegetariánskou stravou pro naše domácí mazlíčky. Přirozeně jsou psi i kočky masožravci, přesto se na trhu často objevují různé vegetariánské alternativy jejich stravy. Zeptali jsme se proto...

Co dělat, aby váš pes nehltal?

Stává se vám, že sotva položíte svému psovi misku s večeří na zem, všechny granulky zmizí a pes před každým jídlem působí, jako by celý týden nedostal najíst? Přestože hltání potravy je typické pro velké množství našich čtyřnohých parťáků, je u nich...

Jak psovi pomoci během horkých dní

Kdo by nemiloval léto? Dny plné slunce, dnů strávených u vody nebo teplé večery v parku či na terase. Jsou však dny, kdy je horko nesnesitelné jak pro nás, tak i pro naše čtyřnohé parťáky. Během těchto dní zkoušíme všechny způsoby, jak si od tepla...

Psí hrdinové v ČR i ve světě

Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Jsou to naši nejvěrnější kamarádi, kteří by pro nás udělali, co nám na očích vidí. I mezi psy jsou navíc hrdinové, kteří zachraňují lidské životy nebo jim pomáhají se zvládáním každodenních...

9 věcí, které kočky milují!

Každý majitel kočky ví, že tato elegantní a na první pohled nezávislá zvířátka mají své jedinečné zvyky. Pokud chcete své kočce udělat radost, je dobré vědět, co opravdu miluje. Přinášíme vám devět nápadů na věci, které by v životě vaší kočky...

Nejlepší způsoby, jak oslavit narozeniny vašeho psa

Pravidelně slavíme narozeniny svých blízkých kamarádů nebo rodiny. Ale co náš čtyřnohý parťák? I narozeniny našich věrných psích kamarádů si zaslouží pořádnou oslavu! A pokud nevíte, kdy se váš pes narodil, můžete například oslavit den, kdy jste si...

Život s hluchým psem

Máte pocit, že vás váš pes ignoruje a neposlouchá na zavolání? Je možné, že se u něj rozvíjí problémy se sluchem. Přestože může být život s hluchým psem výzvou, neslyšící psi mohou žít normální život plný radosti. Je ale potřeba, abyste se naučili,...